Shėnimi i Fundit - padukėshėm
Shėnimet shikohen vetėm nga Anėtarėt.
Lajmet

Veriu LajmeAktuale“Shteti mori dy goditje tė rėnda”/ Analisti nga Amerika ‘godet’ Ramushin, ia pėrmend kėto afera   
“Shteti mori dy goditje tė rėnda”/ Analisti nga Amerika ‘godet’ Ramushin, ia pėrmend kėto afera

“Shteti mori dy goditje tė rėnda”/ Analisti nga Amerika ‘godet’ Ramushin, ia pėrmend kėto afera

NGA: N.SH. MĖ: 5 TETOR 2021 NĖ ORA: 09:17


Ramush Haradinaj

Lideri i AAK-sė, Ramush Haradinaj, gjatė ditės sė djeshme nė Kuvendin e Kosovės, ka kritikuar kryeministrin e Kosovės, se i ka dhėnė dy goditje tė rėnda Kosovės.
Sipas tij, marrėveshja pėr targat dhe refuzimi i gazsjellėsit amerikan janė goditjet qė mori shteti i Kosovės.
Mirėpo, me kėto deklarata nuk po pajtohet analisti nga Amerika, prof. Binak Maxharraj.
Ai pėrmes njė shkrimi tė gjatė nė facebook, thotė se, Haradinaj ėshtė njė figurė tragjiko-komike e jetės politike nė Kosovė.
Sipas tij, Haradinaj nuk din as me kritiku Kurtin.
Maxharraj ia pėrmend edhe dėshtimet dhe aferat e Ramushit nė qeverisjen e tij.

Shkrimi i plotė:

KUR RAMUSH HARADINAJ SILLĖT VĖRDALLĖ...

Kryetari i AAK, Ramush Haradinaj ėshtė njė figurė tragjiko-komike e jetės politike, mė shumė po merret mė punėt e qeverisė Kurti II se sa me rimėkėmbjėn e AAK e cila nga zgjedhjet nė zgjedhje po i zvogėlohet.
Kritikat ndaj Kryeministrit Kurti i ka bėrė specialitet, mėny tė pėrditshme. Gjithēka thotė nė kėto kritika, por ajo se ēka shihet te ai nuk din me kritiku, nuk dinė se pėrēka kritikon, nuk din as se ku e ka qėllimin e kritikės sė tij ndaj Albin Kurtit.

Midis tjerash, bie fjala, ai thotė:

"Shteti i Kosovės i ka marrė dy goditje tė rėnda qė ka shpallja e pavarėsisė nga njė kryeministėr kukull. Dje ėshtė nėnshkruar njė marrėveshje qė e kthen Kosovėn 10 vjet prapa, po ashtu edhe refuzimin e gazsjellėsit amerikan.
Me anė tė marrėveshjes pėr targat e automjeteve Kurti goditi sovranitetin e vendit. Ky njeri e ka bėrė hisedar Serbinė dhe ka pranuar tė negociojė punėn e ndjeshme tė brendshme. Ky njeri me vendimin pėr gazsjellėsin ka marrė vendimin mė antiamerikan. Ky njeri ka nisur epikėn anti Kosovė dhe anti Amerikė”.
Pra e akuzon Kurtin pėr dy godtije tė “rėnda” qė nga shpallja e pavarėsisė: vendosjen e targave pėr automjete pėr tė cilėn po thotė se kthyen Kosovėn 10 vite pas, dhe pėr vendimin e gazsjellsit i cili ende nuk ėshtė marrė, pėrēka edhe e akuzon rėndė Kurtin bile edhe e quan antiamerikan, anipse kėtu te na nė Kosovė antiameriaknizmi ėshtė si lojė guxhas nga Dukagjini.
Edhe Ramushi e din dhe e ka tė qartė se Albini ėshtė mė proamerikan se sa Ramushi vet, Hashim Thaēi, Kadri Veseli, Isa Mustafa e shumė tė tjerė.
Pėr reciprocitetin me targa tė automjeteve e bėri Kurti me plotė tė drejtė, sepse njė guxim tė kėtillė nuk e pati as qeveria Thaēi, as ajo Mustafa, anipse Serbia e kishte bėrė kėtė para duke i gjobitur qytararėt tonė qė 10 vite rresht.
Por, se ishte e drejtė vendosja e reciprocitetit me targa qė e vuri qeveria Kurti II ia dha pėrgjegjen edhe vetė Amerika pėrms Eskobarit duke e pėrkrah qeverinė Kurti duke i thanė se Kosova pati plotesisht tė drejtė tė vejė reciprocitetin mė Serbinė, qė do tė thotė se fare nuk u godit sovraniteti i vendit, sepse sovraniteti nuk mund tė prishet me targa automjetesh.
Por, sikur z.Ramush Haradinaj ka harruar se grushtin dhe goditjen mė tė madhe ia ka thėnė sovraniteti tė Kosovės ėshtė vetė Ramushi kur iu bė karshillak Hashim Thaēit dhe Isa Mustafės tė cilėt ia shiten (kishe nė emėr tė liberalizimit tė vizave qė kurrė nuk erdhėn) ose ia falen Ēakorrin Malit tė Zi me 8200 hektar tokė qė kurr nuk ishte i Malit tė Zi, tė cilin as kral Nikolla e as Mark Milani as me luftra s’kanė mujtė me e marrė sepse me plotė fanatizėm e mbrojshin kreshiket e Rugovės. Kurse tash liderėt e Malit te Zi po thonė se Kosova mund tė kėthej Ēakorrin vetėm me luftė e as se si ndryshe.
Por, pse Ramushi kaq shumė, e kaq shpesh po i gjuhet Albinit nė shpinė kur edhe vetė e din se qveria Haradinaj ka qenė qeveri me shumė afera dhe skandale ndėr mė tė ndryshmet, mė qeverisje tė keqe dhe shumė te dobėt me shpenzime enorma derisa edhe rezervat e shtetit i qiti nė zero.
Por, kritikat kaq tė ulėta tė pa krimpta qe s’haėn me kurgja tė Ramush Haradinaj e kanė qėllimin tė frika e tij ndaj aktpadisė sė paraqitur nga ministri Hekuran Murati nė prokuroro pėr keqpėrdorimet e shpronsimit tė tokava tė autostradės Prishtinė-Pejė qė sė shpejti mund tė pėrballaet mė drejtėsinė.
Kritikat e Ramush Haradinajt janė tė pa kripta, pa melmesė janė aq tė pa baza dhe tė thata atė cilat bazėn e kanė askund. Lideri i AAK Ramush Hradinaj ėshtė figura mė tragjike sot e jetės politike nė Kosovė, ai po merret me gjithēka dhe me asgjė qė bazėn se kanė askund.
Pėr liderin e AAK Ramush Hradinaj mė mirė do tė ishte tė merret me punėt e shtėpisė sė vet AAK aktivistėt e se cilės po i ikin pėr ēdo ditė, tė merret me kthjellimin e parties, freskimin e saj mė kuadro tė reja, riorganizimin e partisė e cila e ka marrė teposhtėzėn dhe nėse nuk e ndal sė shpejti do ti bienga Liga e parė, se sa tė merret me kritikat boshe tė pa vend me qeverinė Kurti II, bile edhe duke e kėrkuar pa bazė doreheqjėn e tij.
Ky hala se ka kuptu se me 14 shkurt 2021 kaloj koha e kalkulimeve, tuxharllaqeve midis partive me postet shteterore qė nga Presidenti e poshtė. Tashti fatin e Kosovės nuk e kanė me tuxharet por e ka marrė populli, kėsaj radhe duke ia besuar njeriut mė tė pa korruptuar Albin Kurti tė cilit populli ia dha besimin nė zgjedhjet e fundit, qė do tė thotė se sot nė qeveri ėshtė populli e jo manipuluesit nė emer tė popullit.
Ramush Haradina sikur ka harruar se sa mė shumė e kritikon Albinin pa kurrfarė baze veē ēka ia rritė vlerėn edhe mė shumė, kurse e zvogėlon tė vetėn, sepse vetėm populli ėshtė ai barometri i cili e vlerėson secilėn qeveri dhe kryeministėr.


Nga Deēani, Premte, 08 Tetor 2021 18:56, Komentet(0)
Komentet


MKPNews ©2003-2008 mkportal.it
 


MKPortal C1.2 rc2 ©2003-2008 mkportal.it
Faqe e krijuar nė 0.02011 sekonda me 32 query