Shėnimi i Fundit - padukėshėm
Shėnimet shikohen vetėm nga Anėtarėt.
Lajmet

Veriu LajmeAktualeAkuzat “bombė” tė Halil Gecit nė drejtim tė Thaēit   
Akuzat “bombė” tė Halil Gecit nė drejtim tė Thaēit

Akuzat “bombė” tė Halil Gecit nė drejtim tė Thaēit dhe SHIK-ut: Tregon ēfarė ‘zbuluan’ amerikanėt dhe pse u burgos “Gjarpri” nė Hagė


HALIL GECI

Veprimtari i LDK-sė, Halil Geci ka kritikuar ish-presidentin Hashim Thaēi, kryeministrin shqiptar Edi Ramėn dhe njė pjesė tė LDK-sė pėr siē shprehet ai, hapjen e dyerve Serbisė nė Kosovė.
Geci, pėr gazetėn “Bota sot” ėshtė shprehur se, Kosova shpėtoi nga shfarosja serbe falė Amerikės dhe ushtrive qė e pėrkrahėn atė pėr tė larguar Serbinė nga Kosova.
“Po nisna me njė fjalė tė urtė tė Pashk Merturit ku thotė: dikush vdes pa hy n’dhe, dikush edhe pse hyn nė dhe nuk vdes kurrė! Kush ka menduar se disa nga ata qė dje i prinė lirisė, vdesin hala pa hy nė dhe. Kush ia ēeli deren Serbisė, asaj Serbie gjenocidiale qė i bėri katėr luftėra me masakra e dhimbje e gjenocid tė pa parė mu nė zemer tė Evropes, asaj Serbie qė i bėri katėr luftra nė Ballkanin perėndimor, dhe sė fundi Kosova shpėtoi nga shfarosja falė Amerikės dhe 19 ushtrive mė tė forta tė planetit qė u bashkuan pėr tė na shpetuar, duke ndėrhyrė me bombardime dhe duke e larguar Serbinė 25 km larg kufirit tė Kosovės. Kush janė ata qė ja ēelėn derėn Serbisė duke i thėnė eja e shkelna mė shpejt se nuk po na pritet, ishte polari nga Broja me rrethin e tij tė PDK-sė sė bashku me llumin LDK-sė, qė e la Ibrahim Rugova mbrapa ti, e qė kėto dy parti kryesore e bajnė barrėn kryesore pėr ndarjen e 8226 ha tokė, e bajnė barrėn e tradhtisė pėr Zajednicen pėr mini-shengen, si dhe tradhti tjera qė njihen pėr opinionin e gjėrė jo veē tė shqiptarėve por edhe tė botės mbarė”, shprehet Geci.
Ai pyet se LDK-ja tė shtyrė nga ‘komandantėt e Ballacės, Rognerit dhe Qyqavicės” ia bėnė kėtė tradhti atdheut.
Sipas tij, tradhtia e Thaēit qė deshi tė ia bėjė Amerikės i kushtoi me burg nė Hagė.
“Kush mund tė ia bėnte kėto tradhti atdheut pa dashjen e LDK-sė tė shtyrė nga komandantėt e Bllacės dhe tė Rognerit dhe tė Qagllavicės, e qė shiteshin ēlirimtarė, tė mbėshtetur nga njė grup defatoresh- tupangjishė, qė e shanin Hashimin, por projektin e tij kryesorin ndarjen e ēonin pėrpara, me tė cilėn ndarje tentonin ta shpėtojnė Hashimin nga biruca ku sot po mrizon. Kjo tradhti qė deshti tė ndajė, e ta minoj projektin gjeostrategjik Amerikan, pikrisht kjo i kushtoi shtrejt Hashim agės dhe hajdutėve tė tij. Sė dyti Hashimi u zua ngusht nga Amerikanėt si spiun Francez qė lundronte nė ujrat Amerikane, dhe punėn e bėnte pėr Serbinė, Francen dhe Rusinė. Kėta tradhtarė nuk ishin tė vetėm, ishin tė ndihmuar nga krytradhtari i Shqipėrisė Edi Kristqi sė bashku me Polarin, mbėshtetėsit e kėtyre tradhtarėve ishin edhe disa nga LPK-ucat e Zvicrės qė dikur kishin hy nė grevė urie nė Gjermani pse po rrezohet muri i Berlinit”, potencon ai.
Ai shton se, “kėta tradhtarė e kishin dhe njė grup tjetėr mbėshtetės, qė e shanin Hashimin haptazi kurse projektin e tyre e mbėshtetnin pa rezervė”.
“Interesant ėshtė ky fenomen ėshtė pėr ta studiuar, disa nga mbėshtetėsit e kėtij projekti, ishin ata qė SHIK-u me Hashimin i kishte vrarė, e mė pastaj i kishte rekrutuar nė forma tė ndryshme, ishin mė tė zėshmit. Tė tillėt e shanin Hashimin haptazi kurse projektin e ti e ēonin para. Disa tjerė Hasha i ka blerė me pushtet, e disa me tendera, e disa me nga pak para, kurse ma tė sagllamshmit pėr Hashimin ishin dhe jan ata qė i ka vrarė, si lloji i Gimo Mutaqit dhe shumė tė tjerėve, per tė cilėt Hasha ėshtė nė Hagė. Hashimi duke e parė rrezikun nga Specialja, disave ju ka shkuar nė shtėpi, si lloj i Imer Imerit, dikujt ja ka blerė stupcat me pushtet si Gjergj Dedės, dikujt ju ka kėrkuar falje, si lloji i Medi Bardhit, disa zuzar e shpiuna tė Eulexsit nga frika se mos po i vrasin pėr sė dyti ju kanė hyrė indirekt nė prapanicė Hashimit dhe rrethit tė tij dhe kanė mbetur thellė nė prapanicat e tyre”, thotė Geci.
Geci tutje shprehet se ata iu turrėn atdheut si bishat nė emėr tė gjakut, pa derdhur vet e as familjet e tyre asnjė pikė gjaku.
“Tė tillėt qė projektin e ndarjes e ēonin nė qiell, duke thėnė se Amerika po don bre burrė e kur tė don Amerika po duam edhe na, thonin tradhtarėt e ri tė Kosovės sė re, ky ishte arsytimi i tyre i poshtėr dhe i pa besė. Grupa tjetėr edhe mė zėshme dhe qė qesin flak pėr goje janė ata pacifistėt qė kanė ikur nga lufta dhe qė janė bėrė veteran lufte pa e shkrepur as edhe njė plumb pushke, ose ju kan mbėshtetur me lėvdata komandantėve tė Bllaces tė Rognerit e tė Qagllavices..! Kėto ekipe tė vogla pėr nga numri iu turren atdheut si bishat nė emėr tė gjakut, pa e derdhur vet as familjet e tyre as edhe njė pikė gjaku qė tre shekuj e kėndej. Kėta e quanin veten ēlirimtarė tė rrezikshem me pseodonime tė ndryshme si Ēeliku, Daja, Kali, Zeka i Zi, Zekani, Gjarpri, Hardhuca, Pizdra, Pizdruca e shumė kėsi pseodonimesh tė zėsheme qė u bashkuan njė zeri, pėr tė vjedhur e plaēkitur Kosovėn, dhe pėr ti vrarė kundėrshtarėt politik, si dhe duke bėrė krejt ēka ju vinin dorėsh vetėm e vetėm per t’i mbushur strajcat e tyre tė shtjerrura me euro pa iu interesuar fare pėr gjakun e derdhur”, pohon ai.
Geci shprehet se, u pa haptazi qė ata nuk ngopėn kurrė me pasuri dhe para, “duke plaēkitur e vjedhur gjithmonė nė emer tė gjakut e tė lirisė, pa ua kallxuar burgun, dhe pa ua marrur pasurinė e pa ligjshme, kėta nuk patėn mi ditur as ZOTIN HAK…!”
“Yryshi i disave nga kėta komandant pėr tė vrarė sė pari kundėrshtarėt politik, e pastaj pėr tė vjedhė e plaēkit, dukej sikur tė ishin shumadinca. Ata qė sot po thėrrasin Serbinė eja shklna se nuk po na pritet, ata qė e sollėn Kosovėn nė kėte situatė, ata qė vdiqėn hala pa hy nė dhe, janė komandantėt e Bllacės tė Rognerit dhe Qagllavicės sė bashku me defatoret e tupangjit e tyre ata qė i rrihnin defat dhe tupanat nė oborret e LDK-sė dhe punėn ia banin Hashimit, Serbisė dhe Shikut sot janė tė vdekur pėr sė gjalli”, pėrfundon Halil Geci.


Nga Deēani, Premte, 10 Shtator 2021 16:11, Komentet(0)
Komentet


MKPNews ©2003-2008 mkportal.it
 


MKPortal C1.2 rc2 ©2003-2008 mkportal.it
Faqe e krijuar nė 0.02103 sekonda me 32 query