Shėnimi i Fundit - padukėshėm
Shėnimet shikohen vetėm nga Anėtarėt.
Lajmet

Veriu LajmeOPINIONETradhtarėt e Kosovės   
Tradhtarėt e Kosovės

Tradhtarėt e Kosovės

NGA: REXHEP TORTE MĖ: 28 SHKURT 2021 NĖ ORA: 12:43


Rexhep Torte
Kush e tradhton Kosovėn e ka tradhtuar Zotin, dhe kush e tradhton Zotin me siguri do ta paguan nė kėtė jetė por edhe nė jetėn e pėrtejme.
Kosova ėshtė tokė e bekuar e larė dhe e njomur denbabaden me gjakun e shqiptarėve dhe ēdo mėkat kryer ndaj Kosovės do tė ndėshkohet shtrenjtė nga Zoti dhe populli.
Varret dhe lapidaret e dėshmorėve dhe tė viktimave tė luftės pėr liri e pavarėsi qė janė shtrirė anė e mabanė Kosovės si lule pėrkujtimore dhe shprese, tregojnė qartė se Kosova ėshtė krenare, fisnike e paqedashėse.
Si u iku mendja, si u iku morali dhe si u iku karakteri qė pėr liri luftuat, dhe nė liri e pavarėsi e tradhtuat Kosovėn.
Asgjė nuk mund ta arsyetojė qė nė Kosovėn e lirė dhe tė pavarur me kaqė vuajtje e sakrifica, tė ndodhin vllavrasjet pėr pushtet, hajni, pasurimi i pligjshėm dhe korrupsioni.
Si u iku mėndja, morali dhe karakteri qė tė kryeni mėkate kaqė tė mėdha ndaj Kosovės nė 21 vitet e kaluara nė liri e pavarėsi.
Tradhtarėt mė tė rrezikshem dhe mė tė kobshėm tė Kosovės janė tradhtarėt e brendshėm, sepse siē thotė populli , “Kalaja mposhtet nga brenda”.
Zoti ia dhuroi Kosovės lirinė dhe pavarėsinė pas mė shumė se nje shekulli tė sundimit tė ashpėr, tė pėrgjakshėm dhe mizor tė Serbisė.
Pėr lirinė dhe pavarėsinė e Kosovės fljuan jetėn qindra mijėra shqiptarė tė pafajshėm dhe ranė dėshmorė dhjetėra e dhjetėra mijėra trima shqiptarė pėr ta mbrojtur lirinė e Kosovės dhe nderin e Kosovės.
Si u la mendja, morali dhe karakteri, qė tani me ardhjen e lirisė dhe pavarėsisė sė shumėpritur, u bėtė tradhtarėt e brendshėm tė Kosovės.
Tradhtarė tė brendshėm tė Kosovės sipas asaj qė shohim e lexojmė nga mediat kosovare dhe tė huaja janė PDK-ja me Hashim Thaēin, Kadri Veselin dhe Enver Hoxhajn, LDK-ja me Isa Mustafėn dhe Avdullah Hotin, AAK-ja me Ramush Haradinaj, Nisma me Fatmir Limaj dhe AKR-ja me Behgjet Pacollin.
Askush nuk e besonte se kėto parti dhe udhėheqėsit e kėtyre partive qė e udhėhoqėn Kosovėn gjatė 21 viteve tė kalura nė liri e pavarėsi, mė shumė u interesuan pėr egon e tyre tė sėmurė pėr pushtet me vllavrasje, hajni, pasurim tė paligjshėm dhe korrupsion.
Kėtė mė sė miri e dėshmuan edhe zgjedhjet e 14 shkurtit 2021, kur kėto parti tė sipėrpėrmendura sėrish u munduan ta mashtrojnė popullin e shumėuajtur tė Kosovės me rrenat e pėrsėritura se, “ do ta forcojnė dhe do ta pėrparojnė Kosovėn”, edhe pse e kishin kėtė mundėsi kur qeverisėn dhe nuk bėnė asgjė.
Se “do t’i nxjerrin kriminelėt serbė para drejtėsisė pėr tė gjitha krimet e kryera nė Kosovė”, edhe pse e kishin kėtė mundėsinė kur qeverisėn dhe nuk bėnė asgje.
Se “do ta zbardhin fatin e 1650 shqiptarėve tė pafajshėm qė Serbia i rrėmbeu nga shtepitė shqiptare nė Kosovė, edhe pse e kishin kėtė mundėsi kur qeverisėn, dhe nuk bėnė asgjė.
Se “nuk do ta lejojnė ndarjen e Kosovės, por pėrkundrazi gjatė qevesisjes sė tyre i kishin thurur plane pas shpine Kosovės pėr ta ndarė nė favotr tė Serbisė, dhe kėtė tradhti e zbluan dhe e penguan vendet mike tė Kosovės.
Se “nuk do t’ia falin askujt as njė pėllėmbė toke tė Kosovės”, por kur qeverisėn ia falėn Malit tė Zi 8500 hektarė toke Tė Kosovės nė Ēakorr, Kullė dhe Zhleb.
Se “ po t’ia jepni votėn patisė s’ime qė unė tė bėhem president, do ta ndėrtoj e mrekulloj Kosovėn si Kazakistanin” , e plot gjepura tjera.
Kosovės e tradhtuan edhe Gjykata Kushtetuese e Kosovės, edhe KQZ-ja e Kosovės edhe Gjykata Supreme e Kosovės.
Kėto tre institucione nė vend qė tė organizojnė dhe krijojnė kushte sa mė tė mira dhe mė tė lehta qė kėto zgjedhje vendimtarėe pėr Kosovėn tė kenė masivitet sa mė tė madh, kėto tre instirucione mė shumė u pėrqėndruan nė idenė e pengimit tė Albin Kurtit pėr tė qenė kandidat pėr deputet nė kėto zgjedhje dhe pėr ta dėmtuar Lėvizjen Vetėvendosje.
KQZ-ja e Kosovėn me nė krye Valdete Daka, emrin e ka tė mirė por pėr fat tė keq nė kėto zgjedhje u bė valė pėrvėluese edhe pėr mėrgatėn e Kosovės, duke ia vėshtirėsuar mėrgatės kosovare qė nė kėto zgjdhje shpėtimtare tė merr pjesė sa mė masovikisht.
Valdete Daka e din shumė mirė, por edhe ne gazetrėt e kemi theksuar shumė herė nė shkrimet ton, se pa mėrgatėn e Kosovės, nuk do tė kishte as UĒK, as luftė nė Kosovė kundėr Serbisė okupuese dhe as liri dhe pavarėsi tė Kosovės.
Mėrgata kosovare dhe ajo mbarė shqiptare nėpėrmjet “3 pėrqindshit” dhe “Vendlindja thėrret” kontribuan me miliona e miliona dollarė dhe euro pėr UĒK-nė.
Mėrgata kosovare dhe mbarė shqiptare kontriboi edhe me aradha ushtarėsh vullnetarė qė iu bashkangjitėn UĒK-sė.
Valdete Daka e din shumė mirė se, pa mėrgatėn e Kosova do tė kishte vdekur urie pėr bukėn e gojės, sepse mėrgata kosovare shqiptare edhe sot ėshtė hambari dhe sofra e Kosovės.
Valdete Daka dhe KZQ-ja e kishin detyrė thelbėsore dhe kryesore tė krijojnė kushte sa mė tė lehta pėr mėrgatėn nė kėto zgjedhje kaqė tė rėndėsishme pėr Kosovėn.
KQZ-ja e Valdete Dakė-s , e kishin detyre thelbėsore dhe kryesore ta udhėzojnė dhe t’ia qartբsojnė mėrgatės sė Kosovės me hollėsi e nė vazhdimėsi, si duhet tė votojnė qė tė mos gabojnė, nė mėnyrė qė asnjė fletėvotim i mėrgatės sė Kosovės tė mos del i pavlefahėm.
KQZ-ja e Kosovės, mė 28 shkurt 2021 raportoi se nga mėrgata janw pranuar 53 mijė e 600 zarfe , ndėsa janė refuzuar 20 mijė e 400 zarfe, siė informon “Bota Sot” nė WEB faqen e saj.
KQZ-ja e Valdete Dakė-s me kėto nėpėrkėmbėza po tregojnė dhe dėshmojnė se ende janė nėn ndikimin e PDK-sė, LDK-sė, AAK-sė, Nisma dhe AKR-sė , tė cilat pėsuan debakel nė zgjedhjet e 14 shkurtit 2021, e tani nėpėrmjet KQZ-sė sė Valdete Dak-ės , mundohen qė sa mė shumė fletėvotime tė mėrgatės tė dalin tė pavlefshme, pėr t’i pamundėsuar Albin Kurtit dhe Vetėvendosjes qė ta ketė shumicėn nė parlamentin e ardhshėm tė Kosovės, me synim qė Qeverisė Albin Kurti 2, t’ia bashkangjisin njėrėn nga partitė humbėse nė kėto zgjedhje, gjithmonė me pėpjekjen pėr ta penguar qeverisjen e plotė tė Qeverisė Albin Kurti 2.
Populli thotė se ėshtė e lehtė ta bėsh tė keqen dhe tradhėtinė, por nuk ėshtė e lehtė ta fshehish dhe ta mbrosh tė keqen dhe tradhtinė para Zotit dhe popullit.


Nga meo, Shtunė, 27 Mars 2004 13:58, Komentet(0)
Komentet


MKPNews ©2003-2008 mkportal.it
 


MKPortal C1.2 rc2 ©2003-2008 mkportal.it
Faqe e krijuar nė 0.02358 sekonda me 32 query