Shėnimi i Fundit - padukėshėm
Shėnimet shikohen vetėm nga Anėtarėt.
Forum
Prill 21, 2021, 11:31:11 MD *
Mirė se vini, Vizitor. Ju lutemi identifikohuni ose regjistrohuni.

Identifikohuni me emrin, fjalėkalimin dhe kohėn e identifikimit
 
   Forumi   Ndihmė Chat Identifikohuni Regjistrohuni  
Faqe: [1] 2   Shko Poshtė
  Printo  
Autor Temė: DUART E PĖRGJAKURA  (Lexuar 1328 herė)
0 Anėtarė dhe 1 Vizitor po shikojnė kėtė temė.
Deēani
Administrator
*
Prill 21, 2021, 11:31:11 MD

Popullariteti: 30
Jo Nė Linjė Jo Nė Linjė

Gjinia: Mashkull
Zvicėrr Zvicėrr

 • Data e Regjistrimit:Mars 02, 2010, 10:01:59 PD
 • Identifikimi i fundit:Sot nė 09:11:27 PD
 • Vendndodhja: Luzern
  Postime: 5710

  Aty ku je ti, jam edhe unė!


  test test test
  WWW Email
  « : Shtator 02, 2018, 05:50:21 MD »


  KAPITULLI 4
  Nė ditėn e tretė nė Kukės, mė 30 prill. gjeografia morale e katastrofės nė tė cilėn kam ardhur po e merr formėn nė mendjen time. Nė secilin drejtim: korrupsioni, brutaliteti, vrasja, apetitet e pashuara pėr hakmarrje, konventat ndėrkombėtare tė luftės dhe ato pėr trajtimin e refugjatėve po shkeleshin me tallje. Por mė duhet ta pranoj se e kam vizatuar kėtė hartė me brushė tė trashė. Jam mbėshtetur mbi pėrshtypjet. Thjesht nuk kam kohė tė ulem e ta studioj konfliktin nė ndonjė formė pa pasion. Dhe nuk e di nėse dua.

  Vjen haberi se serbėt e kanė pėrfunduar "spastrimin" (ja eufemizmi sėrish) e Prizrenit, nė Kosovė, njėzet e pesė kilometra nė verilindje tė Kukėsit. Me mijėra refugjatė po derdhen nga secila rrugė e secili shteg drejt kufirit tė Shqipėrisė nė Morinė. IMe-ja ka krijuar njė ekip mobil kirurgjik dhe do tė lėvizė drejt kufirit menjėherė.
              Nisemi nga Kukėsi rrugės e cila shkon bri Drinit, lumit qė buron nė malet e Kosovės perėndimore afėr Pejės dhe e kalon kufirin Kosovė-Shqipėri nė Morinė. Mbi lumin ėshtė mali Pashtrik, i
  Identifikuar

  Pėr ndonjė pyetje apo problem rreth forumit shkruaj nė forumin duke klikuar Kėtu

  __________________________________
  Leni kujtimet tė ecin nė rrugėn e tyre,
  se rėndė ėshtė kur kujtimi tė len
  para se ti ta kesh harrue kujtimin!
  Deēani
  Administrator
  *
  Prill 21, 2021, 11:31:11 MD

  Popullariteti: 30
  Jo Nė Linjė Jo Nė Linjė

  Gjinia: Mashkull
  Zvicėrr Zvicėrr

 • Data e Regjistrimit:Mars 02, 2010, 10:01:59 PD
 • Identifikimi i fundit:Sot nė 09:11:27 PD
 • Vendndodhja: Luzern
  Postime: 5710

  Aty ku je ti, jam edhe unė!


  test test test
  WWW Email
  « Pėrgjigju #1 : Shtator 03, 2018, 03:16:50 MD »  lartė deri nė qiell, sikur tė ishte fotografi nga ndonjė pllakat nė agjencinė e udhėtimeve. Shikoj buzėqeshjet. Peizazhi mrekullueshėm na bėn tė gjithėve tė reagojmė me pasthirrma, sikur tė ishim turistė nga njė turne i KonTikit (Shijoni Kosovėn e magjishme!)
               Pas pesėmbėdhjetė kilometrash kthejmė nga njė kėnd, dhe tė gjitha buzėqeshjet na humbin. Nga njė kodėr e vockėl ia lėshojmė sytė njė panorame tė gjerė tė mjerimit njerėzor, me mijėra kosovarė lėvizin dhe pėrpėliten drejt varga nit tė kamio ėve dhe autobusėve qė prisnin pėr t'i bartur nė kampet e refugjatėve nė Kukės. Fytyrat i kanė pėrplot lodhje dhe frikė, thuajse e kanė kaluar tė gjithė udhėtimin nga Prizreni, duke shikuar prapa shpine. Shumica e kėtyre mijėra njerėzve ecin kėmbė, por mė tė dobėtit ndėr ta po i bartin me karroca kuajsh apo traktorė, disa madje edhe me karroca ndėrtimtarie. Vetėm pėr disa ēaste zbulojmė diēka qė ka mundur tė pritej: s'kishte njerėz tė rinj, por vetėm tė moshuar, gra dhe fėmijė. Tė rinjtė ose i kanė ndaluar, ose i kanė vrarė. "Spastrimi" e nėnkupton kėtė: eliminimi i gjithė atyre qė mund tė luftojnė, apo qė do tė mund tė bėnin fėmijė nė tė ardhmen. Kjo nuk ėshtė luftė; ėshtė fushatė e terrorizmit kundėr civilėve.
              Kur u gjendėm nė mesin e refugjatėve e pamė se do tė duhej tė merreshim me trajtimin e shumė plagėve. Shumica e njerėzve janė tė paushqyer dhe tė dehidruar. Eksodi nga Prizreni dhe rrethina do tė ketė ndodhur pas shumė ditėsh shtetrrethimi dhe bombardimi. Vetėm kur serbėt do t'i mblidhnin tė gjithė tė rinjtė, atėherė do t'i dėbonin fėmijėt, gratė e pleqtė. Njerėzitjanė tė traumatizuar.
               Ka diēka nė lidhje me lumin, me Drinin, qė mė habit. Te kalimi, lumi ėshtė blu, por kur e shikon rrjedhės telart e ka ngjyrėn e ndryshkut. Milaimi shpjegon se serbėt kanė hedhur shumė trupa

  Identifikuar

  Pėr ndonjė pyetje apo problem rreth forumit shkruaj nė forumin duke klikuar Kėtu

  __________________________________
  Leni kujtimet tė ecin nė rrugėn e tyre,
  se rėndė ėshtė kur kujtimi tė len
  para se ti ta kesh harrue kujtimin!
  Deēani
  Administrator
  *
  Prill 21, 2021, 11:31:11 MD

  Popullariteti: 30
  Jo Nė Linjė Jo Nė Linjė

  Gjinia: Mashkull
  Zvicėrr Zvicėrr

 • Data e Regjistrimit:Mars 02, 2010, 10:01:59 PD
 • Identifikimi i fundit:Sot nė 09:11:27 PD
 • Vendndodhja: Luzern
  Postime: 5710

  Aty ku je ti, jam edhe unė!


  test test test
  WWW Email
  « Pėrgjigju #2 : Shtator 05, 2018, 03:58:01 MD »


  tė gjakosura nė lumė. Tash e vėrej numrin e madh tė trupave lėvarė mbi ujė, aty ku rrjedha ngadalėsohet nė kthesė, disa nga ta tė zėnė nga shkurret, disa duke u ulur dhe ngritur me kokė teposhtė. ĖShtė reklamė. Serbėt qė thonė: "Qėndroni kėtu dhe shihni djalin tuaj duke lundruar kėndej pari, burrin, babanė tuaj. Ne e bėmė kėtė. Keni pse tė frikoheni". Kėta trupa do tė barten deri nė Shqipėri e mbase ta arrijnė edhe Adriatikun. Kush do qė t'i shohė, do t'u frikėsohet serbėve, shumė. Do t'u frikėsohet dhe do t'i urrejė. ĖShtė njė logjikė tmerruese primitive pėr kėtė lloj egėrsie. Ka tė bėjė me strategjinė e Tamburlenit, udhėheqėsit luftarak mongol nga shekulli XIV, i cili i mblidhte kokat e tė zėnėve robėr e mė pas i ēonte ata qė i kishte kursyer nga vrasja qė ta pėrhapnin lajmin pėr barbarinė e tij. Dhe njėkohėsisht me reklamimin qė ia bėjnė vetes, - ironia ėshtė e zymtė nė luftė, - serbėt gėzohen qė vrasjen e pėrshkruajnė me eufemizmin "spastrim".
              Kemi themeluar njėsinė mobile nė njė copė toke tė shkretė, afėr njė ure guri mbi rrjedhėn e gjerė tė Drinit dhe qė e bart masėn e tė dėbuarve. Numri i atyre qė pėrpiqen tė kalojnė mbi urė ėshtė aq i madh, saqė ajo ngufatet, pėrderisa rendi i refugjatėve qė zgjatet me kilometra e nė Kosovė, ndalet. Shohim se kemi kryesisht plagė shrapnelash dhe pushkėsh, plot sosh ende tė freskėta, tė shkaktuara para njė ore a dy. Kurdo qė shikoj nga rendi i refugjatėve, i shoh format e largėta tė atyre qė mbeten prapa pasi rrėzohen pėrtokė, thuajse janė tepėr tė lodhur pėr tė vazhduar. Nuk mund tė shkojmė nė Kosovė pėr t'u ndihmuar. Duhet tė mbėshtetemi nė fuqinė qė do ta gjejnė pėr t'u ēuar nė kėmbė dhe tė arrijnė te kalimi. Pėrderisa mendoj se si t'u ndihmojmė atyre, njė i ri, - njė nga tė rrallėt nė mesin e refugjatėve, - mė kap pėr krahu dhe mė lut, nė anglisht, qė tė shkoj me tė. Tashmė kam shumė pacientė qė kanė arritur te njėsia mobile, por kėtė njeri nuk mund ta refuzoj. Fytyra ia pasqyron
  Identifikuar

  Pėr ndonjė pyetje apo problem rreth forumit shkruaj nė forumin duke klikuar Kėtu

  __________________________________
  Leni kujtimet tė ecin nė rrugėn e tyre,
  se rėndė ėshtė kur kujtimi tė len
  para se ti ta kesh harrue kujtimin!
  Deēani
  Administrator
  *
  Prill 21, 2021, 11:31:11 MD

  Popullariteti: 30
  Jo Nė Linjė Jo Nė Linjė

  Gjinia: Mashkull
  Zvicėrr Zvicėrr

 • Data e Regjistrimit:Mars 02, 2010, 10:01:59 PD
 • Identifikimi i fundit:Sot nė 09:11:27 PD
 • Vendndodhja: Luzern
  Postime: 5710

  Aty ku je ti, jam edhe unė!


  test test test
  WWW Email
  « Pėrgjigju #3 : Shtator 06, 2018, 09:20:48 PD »  tmerrin dhe pashpresėn. Shkoj vrap pas tij nė njė kodėr menjėherė pas njėsisė mobile dhe Milaimi na pėrcjell. I riu m'i jep njė palė dylbi dhe mezi i shqipėron kėto fjalė: "Shko, shiko ēfarė po ndodh!" I rregulloj dylbitė tė drejtimin nga tregon ai dhe menjėherė i dalloj figurat madje edhe fytyrat e ushtarėve serbė nja gjysmė kilometri larg. Dhe aty po kuptoj qė ata qė po mbesin mbrapa, nuk po bien pėr shkak tė rraskapitjes. Snajperėt serbė, tė vendosur nė kodrėn pėrballė kolonės sė refugjatėve, po i vrisnin njė nga njė. "O Zot!    i "them vetes, por ēfarė t'i them kėtij tė riu? 'Tash do t'i ndali unė!' _ diēka pa lidhje si kjo?
              "Milaim, a mund tė bėjmė gjė?"
              Milaimi i rrudh krahėt. "Nėse cilido nga ta mbijeton, do tė mund t'ua trajtosh plagėt".
              "Vetėm kaq?"
              Milaimi edhe njėherė i rrudh krahėt nė stilin e vet. Nuk ėshtė punė indiference, por e pamundėsisė pėr tė bėrė ēkado. "Craig,nėse shkojmė tek ura pėr t'u ndihmuar, serbėt do tė na vrasin ne. Shpresoj se e kupton kėtė".
              "Po, por megjithatė .....
              "Craig, mė dėgjo. Serbėt kanė mundur t'i vrasin kėta njerėz shumė kilometra mė poshtė, bile para se t'i afroheshin lumit. Po i vrasin tash ashtu qė ne t'i shohim. Dhe mendojnė: "Ani, a doni t'u ndihmoni kėtyre? Hajde!" u jep kėnaqėsi Craig. Nuk mund tė bėsh asgjė".
  I riu, ndėrkohė, po dridhet plot shqetėsim, duke shpresuar se Milaimi dhe unė do ta kemi ndonjė zgjidhje nga mėnga.
              "Mė vjen tmerrėsisht keq",ėshtė krejt ēka them.
              "I riu mė bėn me kokė, fytyrėn plot lot. Ma prek krahun, thuajse mė falėnderohet. Vazhdon tė bėjė me kokė, edhe kur shikimi i tij e kap atė skenė tė shėmtuar nga ana tjetėr e kufirit.
  Identifikuar

  Pėr ndonjė pyetje apo problem rreth forumit shkruaj nė forumin duke klikuar Kėtu

  __________________________________
  Leni kujtimet tė ecin nė rrugėn e tyre,
  se rėndė ėshtė kur kujtimi tė len
  para se ti ta kesh harrue kujtimin!
  Deēani
  Administrator
  *
  Prill 21, 2021, 11:31:11 MD

  Popullariteti: 30
  Jo Nė Linjė Jo Nė Linjė

  Gjinia: Mashkull
  Zvicėrr Zvicėrr

 • Data e Regjistrimit:Mars 02, 2010, 10:01:59 PD
 • Identifikimi i fundit:Sot nė 09:11:27 PD
 • Vendndodhja: Luzern
  Postime: 5710

  Aty ku je ti, jam edhe unė!


  test test test
  WWW Email
  « Pėrgjigju #4 : Shtator 08, 2018, 03:02:42 MD »  Para se tė vij nė vete e ta formuloj njė fjali pėr t'ia thėnė kėtij tė gjori, zhurma e tri shpėrthimeve tė shpejta njėra pas tjetrės dėgjohen poshtė lumit. Nga ky pozicion vėzhgimi mund ta shoh tymin si ngrihet nė vijė prej dyqind metrash pėrgjatė vijės sė refugjatėve nė anėn kosovare tė kufirit. Njerėzit janė shtrirė pėrtokė, disa tė vdekur apo tė plagosur, e tė tjerėt nė pėrpjekje pėr tė gjetur strehim, aty ku nuk ka strehim. Shpėrthimet i shkaktoi minahedhėsi, - e di se ēfarė zhurme shkaktojnė predhat e minahedhėsit, - dhe me gjasė do tė ketė ende. Kemi njė kiamet gazetarėsh kėndej pari qė pėrzihen me refugjatėt posa kėta e kalojnė kufirin. Tash shumica po vrapojnė nė drejtim tė urės, nė kėrkim tė xhirimeve tė kaosit, edhe pse nuk mund tė shohin shumė, ngase janė bėrė pjesė e rrėmujės. I shoh ushtarėt serbė qė i hodhėn minat, duke vallėzuar nga gėzimi.
         Refugjatėt pėrreth vendeve ku kanė rėnė minat ēohen nė kėmbė, ata qė munden. I gjithė rreshti nis lėvizjen sėrish. Mė trondit fakti se kėta njerėz tė eksodit aq janė mėsuar me egėrsinė e serbėve, saqė mezi presin pėr tė kontrolluar nėse i kanė tė gjitha gjymtyrėt nė vend para se ta vazhdojnė marshimin e gjatė drejt asaj qė mendojnė se ėshtė siguria. A kjo ėshtė ajo qė e bėjnė njerėzit kur nuk kanė rrugėdalje tjetėr? Vetėm vazhdojnė tė ecin dhe tė luten qė plumbi i ardhshėm, ose mina e ardhshme, tė mos i vrasė? A ėshtė kjo pėr ta vetėm edhe njė tjetėr ditė jete nė Kosovė?
              Trajtojmė numėr tė madh refugjatėsh tė plagosur nė njėsinė mobile nė gjashtė orėt e ardhshme; i stabilizojmė, i bartim nė traktor, ambulanca e kamionė drejt spitaleve dhe ambulancave mjekėsore. I jam afruar mė shumė vijės sė katastrofės. E nisa para dy ditėsh duke e tundur kokėn me numrin e tė plagosurve nė
  Identifikuar

  Pėr ndonjė pyetje apo problem rreth forumit shkruaj nė forumin duke klikuar Kėtu

  __________________________________
  Leni kujtimet tė ecin nė rrugėn e tyre,
  se rėndė ėshtė kur kujtimi tė len
  para se ti ta kesh harrue kujtimin!
  Deēani
  Administrator
  *
  Prill 21, 2021, 11:31:11 MD

  Popullariteti: 30
  Jo Nė Linjė Jo Nė Linjė

  Gjinia: Mashkull
  Zvicėrr Zvicėrr

 • Data e Regjistrimit:Mars 02, 2010, 10:01:59 PD
 • Identifikimi i fundit:Sot nė 09:11:27 PD
 • Vendndodhja: Luzern
  Postime: 5710

  Aty ku je ti, jam edhe unė!


  test test test
  WWW Email
  « Pėrgjigju #5 : Tetor 16, 2018, 08:50:18 PD »
  fund vjen lutja: "Ju lutem ndihmojeni kėtė vajzė! Unė kam bėrė gjithė ē'kam mundur. Zoti e ndihmoftė atė dhe tė tjerėt!" E palos letrėn e ndrydhur dhe e fus nė xhep. E dyshoj se kjo vajzė e shkretė do tė ketė nevojė pėr trajtim pėr leukeminė; nuk do tė mund tė qėndrojė.
              E pyes djaloshin si quhet. Milaimi pėrkthen.
             "Quhet Liridon. Ėshtė i vėllai". la shtrėngoj dorėn.
             "Unė jam Craigu. Jam mjek nga Australia. Mė vjen mirė qė u njohėm"  dhe shtoj me shpejtėsi, ..... por jo nė kėto rrethana ... ".
             "Tė falėnderohet qė ke ardhur nga Australia".
             "Cili ėshtė rrėfimi i tyre? Pyete se ēka ndodhi".
              Milaimi flet ngadalė, duke bėrė gjeste tė shpejta me duar. Liridoni pėrgjigjet me tė butė, duke e shikuar tė motrėn gjatė gjithė kohės, thuajse do tė vdesė po qe se e kthen vėmendjen tjetėrkund.
              "Po thotė se serbėt i dėbuan qė tė gjithė nga Spitali nė Prizren, u thanė qė tė iknin. Tha se ndodhi papritur. Madje edhe ata qė ishin shumė tė sėmurė i dėbuan".
              Tash vajza, Lulja, nis tė flasė me ngurrim. Milaimi e dėgjon me shumė kujdes, duke pohuar me kokė pėrderisa regjistron atė qė ia thotė.
              "Thotė se ushtarakėt ishin paramilitarė. I kishin rrahur shumė pacientė para se t'i dėbonin nga spitali. Disa i gjuajtėn me armė. Mjeku i saj ishte serb, por ushtarėt e sulmuan, megjithatė. Kishte qėndruar pranė saj dhe refuzonte ta linte nė mėshirėn e ushtarėve. Thotė se ėshtė hero. Thotė se ėshtė njeri i mirė dhe hero".
              Lulja e rraskapiti veten me kėtė rrėfim pėr guximin dhe heroizmin e mjekut, por nuk ka mė fuqi pėr asnjė fjali tjetėr tė vetme. Liridoni e vazhdon aty ku mbeti e motra dhe Milaimi mė pėrkthen pėrderisa unė pėrpiqem ta stabilizoj Lulen.
  Identifikuar

  Pėr ndonjė pyetje apo problem rreth forumit shkruaj nė forumin duke klikuar Kėtu

  __________________________________
  Leni kujtimet tė ecin nė rrugėn e tyre,
  se rėndė ėshtė kur kujtimi tė len
  para se ti ta kesh harrue kujtimin!
  Deēani
  Administrator
  *
  Prill 21, 2021, 11:31:11 MD

  Popullariteti: 30
  Jo Nė Linjė Jo Nė Linjė

  Gjinia: Mashkull
  Zvicėrr Zvicėrr

 • Data e Regjistrimit:Mars 02, 2010, 10:01:59 PD
 • Identifikimi i fundit:Sot nė 09:11:27 PD
 • Vendndodhja: Luzern
  Postime: 5710

  Aty ku je ti, jam edhe unė!


  test test test
  WWW Email
  « Pėrgjigju #6 : Tetor 22, 2018, 04:06:10 MD »


  Tė dy zėrat, i Liridonit e i Milaimit, tė butė dhe tė sinqertė, kohė pas kohe ndėrpriten nga fjalėt pėrkrahėse tė Lules.
              "E gjitha ishte kaos, piskamė, tė shtėna, ushtarėt si nė trans. Mjeku serb dhe kolegu i tij i ri ia dolėn ta nxirrnin Lulen nga ushtarėt deri te dera e hyrjes. Mjeku ia dha letrėn nė dorė Lules dhe u kthyen nė spital. Djaloshi e kishte bartur tė motrėn nėpėr rrėkenė e pacientėve qė pėrpiqeshin tė iknin. Shumė nga ta po ndihmoheshin nga anėtarėt familjes. Kur Liridoni ia doli ta katonte portėn kryesore, kishte dėgjuar tė shtėna. E ktheu kokėn prapa dhe i pa dy ushtarė duke e ngrehur nga kėmbėt zvarrė trupin e mjekut nga dera kryesore. E hodhėn trupin para portės kryesore".
              E tund kokėn shumė shpesh, duke i parafytyruar nė mendje detajet e errėta tė tmerrit qė kėta tė rinj po pėrjetonin sėrish. Por kirurgu pėrbrenda po pėrpėlitej pėr tė zbuluar se ēfarė lloj ndihme mund t'i ofronte kėsaj vajze; e shėnoj diku nė kokė detajin pėr heroizmin e mjekut tė vrarė pėr tė menduar pėr tė mė vonė. I caktoj infuzion Lules, krahas njė spektri tė gjerė antibiotikėsh pėr ta ndaluar septikeminė, por ende e dėgjoj Milaimin dhe Liridonin, e madje u jap udhėzime infermiereve dhe personelit tjetėr.
              Vajza do tė vdesė, e di. Mjeku i saj serb e dha jetėn pėr ta shpėtuar; vėllai i saj e barti, pabesueshėm, njėzet e pesė kilometra pėr ta sjellė nė vend tė sigurt, por ajo do tė vdesė. Kėtu e ēmojnė, nė kėtė njėsi mobile; e ēmuar nga Liridoni, nga unė, nga ekipi mjekėsor, nga Miliami. Dhe do tė ēmohej nė shumė shtete tė botės. Mjekėt do tė bėnin maksimumin pėr ta mbajtur gjallė; sundimi i ligjit do t'i parandalonte ushtarėt qė tė mos e nxirrnin nga shtrati i spitalit pėr ta dėbuar nė rrugė. Por e gjeti veten nė njė vend ku nuk e ēmonin; ku jeta e saj s'vlente gjė; ku asnjė ligj nuk mund ta mbronte. Do tė vdesė pėr shkak tė fatit tė zi dhe politikės.
  Identifikuar

  Pėr ndonjė pyetje apo problem rreth forumit shkruaj nė forumin duke klikuar Kėtu

  __________________________________
  Leni kujtimet tė ecin nė rrugėn e tyre,
  se rėndė ėshtė kur kujtimi tė len
  para se ti ta kesh harrue kujtimin!
  Deēani
  Administrator
  *
  Prill 21, 2021, 11:31:11 MD

  Popullariteti: 30
  Jo Nė Linjė Jo Nė Linjė

  Gjinia: Mashkull
  Zvicėrr Zvicėrr

 • Data e Regjistrimit:Mars 02, 2010, 10:01:59 PD
 • Identifikimi i fundit:Sot nė 09:11:27 PD
 • Vendndodhja: Luzern
  Postime: 5710

  Aty ku je ti, jam edhe unė!


  test test test
  WWW Email
  « Pėrgjigju #7 : Nėntor 08, 2018, 04:58:37 MD »
              Dhe vdiq. Me t'u kthyer nė Kukės nė mbrėmje, dėgjoj nga njė infermiere qė i pėrcillte tė plagosurit dhe tė sėmurėt, se kishte vdekur rrugės pėr nė spital.
              E pyes Milaimin ku do tė varroset. Ai mė thotė: "Nė njė gropė tė pėrbashkėt me tė tjerėt".
              I lajmėrohem Donnas nėpėrmjet telefonit satelitor nė mbrėmje. Linja ėshtė e mirė vetėm kohė pas kohe. E befasoj veten duke i treguar pėr atė qė kisha parė sot disi pa pasion; mendoja se do tė ishte shumė mė ashpėr kur flisja pėr taktikat e serbėve. Kjo mbase pėr shkak se tashmė e kisha pėrsėritur veten disa herė tek ua tregoja mjekėve tė tjerė rrėfimin, e i dėgjoja rrėfimet e tyre, po aq tė tmerrshme sa imi.
              Mbase vitet e pėrvojės mė kishin bėrė mė tė fortė; mė kishin pėrgatitur. Nuk e di.
              Donna mė pyet sa vjeēe ishte Lulja?
              "Mbase gjashtėmbėdhjetė. Shumė e brishtė".
              "Sa pikėlluese. E di se i vėllai ta solli me gjithė atė mund, por nė atė gjendje, leukemia e saj nuk mund tė shėrohej, dhe ajo tė vdiste edhe ashtu. Craig, e bėre maksimumin. Ti e di se vetėm kėtė mund ta bėje".
              E ndėrrova temėn pėrnjėherė, sepse zėrin ma kaploi emocioni.
             "A flitet ende nė lajme pėr Kosovėn nė Australi?    e pyes.
             Duket se flitet vetėm pėr kėtė. I shikoj raportet e CNN-sė dhe BBC-sė sa herė nuk jam nė punė. Tė gjithė kėtu janė ngujuar para aparateve, nė mos po tė shohin kund. Nė fakt, dje mė thirri vėllai yt pėr tė mė treguar se je gjallė dhe se je mirė. Tė kishte parė nė njė kronikė tė CNN-sė, duke e bartur njė vig nė njėrin nga kampet. Vėrtet duket e mjerueshme gjendja atje, me gjithė ato
  Identifikuar

  Pėr ndonjė pyetje apo problem rreth forumit shkruaj nė forumin duke klikuar Kėtu

  __________________________________
  Leni kujtimet tė ecin nė rrugėn e tyre,
  se rėndė ėshtė kur kujtimi tė len
  para se ti ta kesh harrue kujtimin!
  Deēani
  Administrator
  *
  Prill 21, 2021, 11:31:11 MD

  Popullariteti: 30
  Jo Nė Linjė Jo Nė Linjė

  Gjinia: Mashkull
  Zvicėrr Zvicėrr

 • Data e Regjistrimit:Mars 02, 2010, 10:01:59 PD
 • Identifikimi i fundit:Sot nė 09:11:27 PD
 • Vendndodhja: Luzern
  Postime: 5710

  Aty ku je ti, jam edhe unė!


  test test test
  WWW Email
  « Pėrgjigju #8 : Janar 14, 2019, 04:10:03 MD »

  familje duke u derdhur nga kufiri. Me siguri janė nė gjendje tė tmerrshme".
              E bėn njė pauzė dhe mė pyet: "A je afėr zonės sė luftimit?"

              "Jo, jo, as afėr. Ėshtė sigurt kėtu ku jemi".
              "Brengosem gjithė kohėn. Por krenohem me atė qė po e bėn. Nuk jam e lumtur, por jam shumė krenare. Ata janė me fat qė tė kanė atje. Por, tė lutem, i dashur, kij kujdes".
   "Patjetėr" .

  KAPITULLI 5

              Ėshtė mėngjes i hershėm, jam ende i shtrirė dhe veshėt mė janė mbushur britma fėmijėsh qė luajnė plot zhurmė. Njė kor i tillė i pabrenga nė kėtė sektor tė zymtė tė njė qyteti pa dashuri duket aq i pamundur sa nisi tė besoj se e kam gabim. Pas pesė minutash tjera pėrqendrimi, jam i bindur se zėrat janė tė fėmijėve. Vetėm fėmijėt mund tė tingėllojnė si fėmijė. Dal disi me mund nga thesi i fjetjes, ende i veshur: mbrėmė nuk e pata fuqinė as tė zhvishem. I parruar, i mbuluar me djersėn dhe ndyrėsinė e dy ditėve, nė mendje e formoj listėn e punėve qė duhet t'i kryej po qe se bėhem sėrish normal - tė bėj dush, tė rruhem, t'i laj dhėmbėt, ta veshi njė bluzė tė pastėr. Nuk mund tė dukem lėmsh para pacientėve. Ia pėrgatis vetes njė kafe dhe nisem teposhtė pėr tė parė se pėrse qeshin fėmijėt mu nė mes tė Kukėsit, sepse nuk do tė duhej, me gjithė kėto gjėra pėrreth qė i bėjnė tė vajtojnė.
              Dielli posa lindi. Hijet ende e kanė intensitetin e ashpėr tė mėngjesit tė hershėm. Ajri i ftohtė ėshtė mė shumė freskues sesa ngrirės. Dhe po, fėmijėt po luanin, nja dhjetė a mė shumė, tė gjithė rreth gjashtė a shtatė vjeē. Po luajnė nė hapėsirėn e braktisur ndėrmjet spitalit dhe tė ndėrtesės sė

  Identifikuar

  Pėr ndonjė pyetje apo problem rreth forumit shkruaj nė forumin duke klikuar Kėtu

  __________________________________
  Leni kujtimet tė ecin nė rrugėn e tyre,
  se rėndė ėshtė kur kujtimi tė len
  para se ti ta kesh harrue kujtimin!
  Deēani
  Administrator
  *
  Prill 21, 2021, 11:31:11 MD

  Popullariteti: 30
  Jo Nė Linjė Jo Nė Linjė

  Gjinia: Mashkull
  Zvicėrr Zvicėrr

 • Data e Regjistrimit:Mars 02, 2010, 10:01:59 PD
 • Identifikimi i fundit:Sot nė 09:11:27 PD
 • Vendndodhja: Luzern
  Postime: 5710

  Aty ku je ti, jam edhe unė!


  test test test
  WWW Email
  « Pėrgjigju #9 : Janar 24, 2019, 08:29:49 MD »
  banimit - hapėsira nga e kishim ēuar Milaimi dhe unė djaloshin me mėlēinė e copėtuar para dy mėngjesesh. Fėmijėt po e shqelmojnė topin andej-kėndej, duke u rrėzuar e rrotulluar, mashtruar e vrapuar. Duket se topi nuk ėshtė i fryrė tamam, por kjo nuk ua prish lezetin. Qėndroj nėn rrezet e diellit, duke qeshur ndėrmjet gllėnjkave tė kafesė. Kjo ėshtė njėra nga gjėrat e shkėlqyera nė jetė, t'i shikosh fėmijėt teksa luajnė, apo jo? Kėtė e bėj me djalin tim, luaj me top diku nėn rrezet e diellit, zemrėn plot, tė kėnaqur me kėtė ėmbėlsi. Zot, sa mė mungon. Mė mungon ai.
              Njė grua rreth tė pesėdhjetave, flokėthinjur, mbikėqyrte fėmijėt - shumė e moshuar pėr tė qenė nėna e tyre. I afrohem dhe ajo mė pėrshėndet nė shqipe e mė pas e kupton se nuk jam prej kėtu dhe e kthen nė anglishte.
  "Amerikan?"
  "Australian."
  "Australian! "
  Craig Jurišević. Mė vjen mirė qė u njohėm".
  E pranon dorėn e zgjatur, por mė shikon me huti,
  "Emėr serb, Jurišević ".

  "Slloven. Nga babagjyshi".
  "Ah!"
  Mendohet njė kohė, thuajse ēudia e njė tė huaji flokėverdhė nga Australia me gjysh slloven ka nevojė pėr analizė.
  "Quhem Edona    mė nė fund e thotė.
  "E, tė kujt janė fėmijėt?"
  Edona e ndez njė cigare dhe e thith thellė para se tė kthejė kokėn nga ndėrtesa ngjitur me timen. "Jetimė    thotė. "Jetojnė me ne. Me familjen time, me familje tė tjera. Njė ditė do tė kthehen nė Kosovė. Ndoshta"
  Identifikuar

  Pėr ndonjė pyetje apo problem rreth forumit shkruaj nė forumin duke klikuar Kėtu

  __________________________________
  Leni kujtimet tė ecin nė rrugėn e tyre,
  se rėndė ėshtė kur kujtimi tė len
  para se ti ta kesh harrue kujtimin!
  Faqe: [1] 2   Shko Lart
    Printo  
   
  Shko te:  

  Mundėsuar nga MySQL Mundėsuar nga PHP Powered by SMF 1.1.21 |SMF © 2013, Simple Machines XHTML 1.0! CSS!
  Faqja u krijua nė 0.065 sekonda me 17 veprime.


  MKPortal C1.2 rc2 ©2003-2008 mkportal.it
  Faqe e krijuar nė 0.02015 sekonda me 28 query