Shėnimi i Fundit - padukėshėm
Shėnimet shikohen vetėm nga Anėtarėt.
Forum
Shtator 21, 2021, 09:13:57 MD *
Mirė se vini, Vizitor. Ju lutemi identifikohuni ose regjistrohuni.

Identifikohuni me emrin, fjalėkalimin dhe kohėn e identifikimit
 
   Forumi   Ndihmė Chat Artikull Identifikohuni Regjistrohuni  
Faqe: [1]   Shko Poshtė
  Printo  
Autor Temė: “Gjuetia e peshqve tė mėdhenj”  (Lexuar 18 herė)
0 Anėtarė dhe 1 Vizitor po shikojnė kėtė temė.
Deēani
Administrator
*
Shtator 21, 2021, 09:13:57 MD

Popullariteti: 0
Jo Nė Linjė Jo Nė Linjė

Gjinia: Mashkull
Kosova Kosova

 • Data e Regjistrimit:Gusht 26, 2021, 09:45:49 PD
 • Identifikimi i fundit:Shtator 11, 2021, 08:41:48 PD
 • Postime: 6


  Email
  « : Shtator 07, 2021, 05:14:33 MD »

  “Gjuetia e peshqve tė mėdhenj”/ Pas Ramush Haradinajt kėrkohet tė hetohen kėta persona - ja lidhjet e tyre me Prokurorinė Speciale

  NGA: A.MORINA MĖ: 3 SHTATOR 2021 NĖ ORA: 23:01


  expand the original image
  Ramush Haradinaj

  Paralajmėrohen zbulime tė reja tė keqpėrdorimeve


  Kreut tė Aleancės pėr Ardhmėrinė e Kosovės, Ramush Haradinaj ditėt e fundit iu ka zbuluar njė keqpėrdorim prej 43 milionė euro gjatė qeverisjes sė tij.
              Kėtė e bėri tė ditur, ministri i Financave, Hekuran Murati pėrmes njė konference pėr media.
              E lidhur me kėto keqpėrdorime ka*eaguar edhe Haradinaj, qė i cili mė shumė ka hedhur akuza ndaj qeverisė Kurti dhe ministrit Murati, se sa qė i mohoi akuzat ndaj tij.
              Analisti politik, Gani Qarri nė njė prononcim pėr gazetėn “Bota sot” ka komentuar skandalin e Qeverisė Haradinaj pėr keqpėrdorimin e 43 milionė eurove, tė cilin e ka zbuluar ministri i Financave, Hekuran Murati.
              Ai u shpreh se pas dy dekadave ku gjyqėsia dhe prokuroria kanė bashkėjetuar me krimin e organizuar, ėshtė koha qė tė fillojė gjuetia kundėr peshqve tė mėdhenj. Derisa, analisti e mbėshteti ministrin Murati dhe argumentet e tij.

  expand the original image
  Analisti politik, Gani QarriFOTO GALERI

  “Fakti se gjyqėsia dhe prokuroria e kapur e shtetit tė Kosovės, pėr dy dekada me radhė kanė koketuar ngushtė dhe bashkėjetuar nė paqe e harmoni me krimin e organizuar, dėshmon se ėshtė koha e fundit qė tė nisė gjuetia edhe kundėr peshqve tė mėdhenj e tė hetohen tė gjithė personat pėrgjegjės dhe aktorėt e kėtyre akteve makabėr kundėrligjore, tė cilėt nė vazhdimėsi janė akuzuar pėr korrupsion, vjedhje masive, keqpėrdorime tė pozitave e parave publike, si dhe zhvatje e krim tė organizuar nė vend.
              Madje kėtė e vėrtetoi vetėm pak ditė mė parė edhe vet Ministri i Financave Hekuran Murati, i cili paraqiti publikisht me argumente tė bazuara abuzimet e pėshtira tė ndodhura gjatė qeverisjes sė PAN-it, nė krye me Ramush Haradinaj-n”, deklaroi Qarri.
              Ndėrsa, mėnyra e vetme sipas tij, pėr t’i dhėnė fund aferave puro kriminale ėshtė shkėputja urgjente e
  Prokurorisė Speciale me partitė e kriminalizuara dhe kthetrat e SHIK-ut ilegal.   
              “Ndaj pėr ti dhėnė zgjidhje kėsaj afere puro kriminale, pas dy dekadash kapjeje nga partitė dhe qeveritarėt e kriminalizuar, gjyqėsia dhe prokuroria vendore, e veēanėrisht Prokuroria Speciale e cila ka edhe autorizime tė veēanta ligjore, pėr hetimin e rasteve si kėto, duhet tė shkėputet urgjentisht nga lidhjet me partitė e kriminalizuara dhe kthetrat e SHIK-ut ilegal, e tė nisė pėrfundimisht hetimin deri nė detaje tė secilit akt kundėrligjor, tė kryer gjatė qeverisjeve tė kaluara me theks tė veēantė, qeverisjen e koalicionit tė pėshtirė- PAN, i cili apostrofohet edhe me akuzat e fundit pėr akte tė rėnda kundėrligjore,ndaj paras publike dhe buxhetit tė shtetit”, theksoi analisti.
              Nė vazhdim, Qarri e vlerėsoi edhe kallėzimin penal tė ministrit Murati kundėr ish-qeverisė sė koalicionit PAN.
              Gjithashtu, ai paralajmėroi se pritet tė dalin nė pah edhe njė mal me keqpėrdorime tjera, tė tilla dhe tė ngjashme, pėr tė cilat qeveritė e kaluara janė akuzuar nė vijimėsi.
              “Madje Ministri i Financave, z.Hekuran Murati, pėrveē faktit tė njoftimit nė mėnyrė publike qė gjatė auditimeve ėshtė zbuluar se gjatė Qeverisė Haradinaj, janė keqpėrdorur 43 milionė euro, ai ka paraqitur edhe dokumente autentike tė abuzimeve nė fjalė, si dhe nė bazė tė tyre, ai personalisht ka bėrė edhe njė kallėzim penal nė prokurorinė e shtetit, kundėr ish qeverisė sė koalicionit PAN, tė udhėhequr nga Ramush Haradinaj.
              Pėr mė tepėr pas publikimit tė kėtyre abuzimeve markante dhe ngritjes sė kallėzimit penal, kundėr keqpėrdorimeve tė publikuara nga ministri Hekuran Murati, gjatė shqyrtimit tė padisė sė ngritur dhe hetimet tė cilat duhet tė pasojnė pėr rastin nė fjalė, pritet tė dalin nė pah edhe njė mal me keqpėrdorime tjera, tė tilla dhe tė ngjashme, pėr tė cilat qeveritė e kaluara janė akuzuar nė vijimėsi pėr korrupsion, vjedhje industriale, zhvatje masive dhe keqpėrdorime tė hatashme tė parave publike, nė mbi 20 vitet e fundit”, nėnvizoi njohėsi i ēėshtjeve politike.
              Tutje, Qarri tha se pėrveē masave ligjore qė duhet tė ndėrmerren ndaj Haradinajt, nuk duhet tė mungojnė dėnimet ndaj partive qė kanė keqpėrdorur dhe kanė zhvatur shtetin gjatė qeverisjes sė tyre.
                 Ndėr tė tjera, ai pėrmendi edhe rastin e ish-ministres Dhurata Hoxha e cila pagoi qindra mijėra euro tė taksapaguesve tė vendit, pėr lobim dhe jetėsimin e ndarjes sė Kosovės
              “Kėshtu qė pėrveē masave ligjore qė duhet tė ndėrmerren urgjentisht kundėr ish qeverisė Haradinaj, pėr abuzime tė tilla, nuk guxojnė tė mungojnė pėrballjet me ligjin as dėnimet e merituara tė partive dhe secilit person e figurė politike qė ka keqpėrdorur qeverisjen dhe pozitėn shtetėrore e partiake dhe pėr dy dekada me radhė, me aktet e tyre tė hajnisė, zhvatjes e korrupsionit, si dhe tė gjitha llojet dhe format e krimit tė organizuar, quan gati para falimentimit shtetin tonė tė brishtė, duke kėrkuar sė fundi nė mėnyrė publike edhe ndarjen e Kosovės.
              Madje siē dihet nga mbarė opinioni kosovar, tanimė janė ngritur edhe padi konkrete penale, kundėr ish ministrave tė pėrveēėm si Dhurata Hoxha, pėr faktin se nga kjo e ashtuquajtur ministre pėr "Integrime Evropiane" nė Qeverinė e PAN-it, tė udhėhequr po nga Ramush Haradinaj, janė paguar nė mėnyrė ilegale edhe qindra mijėra euro tė taksapaguesve tė vendit, pėr lobim dhe jetėsimin ndarjes sė Kosovės”, potencoi ai.
              Nė fund, tha se kėto keqpėrdorime duhet tė trajtohen sa mė parė ligjėrisht, pa marrė parasysh emrin, pėrkatėsinė partiake dhe pozitėn qė kanė mbajtur dikur, apo edhe mbajnė aktualisht nė Kosovė.
              “Ndaj ėshtė koha e fundit qė tanimė tė nisė gjuetia edhe kundėr peshqve tė mėdhenj e tė hetohen tė gjithė personat pėrgjegjės dhe aktorėt e kėtyre akteve makabėr kundėrligjore, tė cilėt nė vazhdimėsi janė akuzuar pėr korrupsion, vjedhje masive, keqpėrdorime tė pozitave e parave publike, si dhe pėr krim tė organizuar, tė trajtohen sa mė parė ligjėrisht dhe tė marrin mė nė fund dėnimin e merituar, pa marrė parasysh emrin, pėrkatėsinė partiake as pozitėn qė ka mbajtur dikur, apo edhe mbajnė aktualisht nė Kosovė”, pėrmbylli Gani Qarri, pėrcjell “Bota sot”.
  Identifikuar
  Faqe: [1]   Shko Lart
    Printo  
   
  Shko te:  

  Mundėsuar nga MySQL Mundėsuar nga PHP Powered by SMF 1.1.21 |SMF © 2013, Simple Machines XHTML 1.0! CSS!
  Faqja u krijua nė 0.053 sekonda me 19 veprime.


  MKPortal C1.2 rc2 ©2003-2008 mkportal.it
  Faqe e krijuar nė 0.01806 sekonda me 28 query