Forum

Shtypi dhe Politika => AKTUALE => Temė e nisur nga: Deēanasi ne Shtator 10, 2021, 05:10:33 MDTitulli: Akuzat “bombė” tė Halil Gecit
Postuar nga: Deēanasi ne Shtator 10, 2021, 05:10:33 MD
Akuzat “bombė” tė Halil Gecit nė drejtim tė Thaēit dhe SHIK-ut: Tregon ēfarė ‘zbuluan’ amerikanėt dhe pse u burgos “Gjarpri” nė Hagė

expand the original image
HALIL  GECI

            Veprimtari i LDK-sė, Halil Geci ka kritikuar ish-presidentin Hashim Thaēi, kryeministrin shqiptar Edi Ramėn dhe njė pjesė tė LDK-sė pėr siē shprehet ai, hapjen e dyerve Serbisė nė Kosovė.
            Geci, pėr gazetėn “Bota sot” ėshtė shprehur se, Kosova shpėtoi nga shfarosja serbe falė Amerikės dhe ushtrive qė e pėrkrahėn atė pėr tė larguar Serbinė nga Kosova.
            “Po nisna me njė fjalė tė urtė tė Pashk Merturit ku thotė: dikush vdes pa hy n’dhe, dikush edhe pse hyn nė dhe nuk vdes kurrė! Kush ka menduar se disa nga ata qė dje i prinė lirisė, vdesin hala pa hy nė dhe. Kush ia ēeli deren Serbisė, asaj Serbie gjenocidiale qė i bėri katėr luftėra me masakra e dhimbje e gjenocid tė pa parė mu nė zemer tė Evropes, asaj Serbie qė i bėri katėr luftra nė Ballkanin perėndimor, dhe sė fundi Kosova shpėtoi nga shfarosja falė Amerikės dhe 19 ushtrive mė tė forta tė planetit qė u bashkuan pėr tė na shpetuar, duke ndėrhyrė me bombardime dhe duke e larguar Serbinė 25 km larg kufirit tė Kosovės. Kush janė ata qė ja ēelėn derėn Serbisė duke i thėnė eja e shkelna mė shpejt se nuk po na pritet, ishte polari nga Broja me rrethin e tij tė PDK-sė sė bashku me llumin LDK-sė, qė e la Ibrahim Rugova mbrapa ti, e qė kėto dy parti kryesore e bajnė barrėn kryesore pėr ndarjen e 8226 ha tokė, e bajnė barrėn e tradhtisė pėr Zajednicen pėr mini-shengen, si dhe tradhti tjera qė njihen pėr opinionin e gjėrė jo veē tė shqiptarėve por edhe tė botės mbarė”, shprehet Geci.
             Ai pyet se LDK-ja tė shtyrė nga ‘komandantėt e Ballacės, Rognerit dhe Qyqavicės” ia bėnė kėtė tradhti atdheut.
            Sipas tij, tradhtia e Thaēit qė deshi tė ia bėjė Amerikės i kushtoi me burg nė Hagė.
            “Kush mund tė ia bėnte kėto tradhti atdheut pa dashjen e LDK-sė tė shtyrė nga komandantėt e Bllacės dhe tė Rognerit dhe tė Qagllavicės, e qė shiteshin ēlirimtarė, tė mbėshtetur nga njė grup defatoresh- tupangjishė, qė e shanin Hashimin, por projektin e tij kryesorin ndarjen e ēonin pėrpara, me tė cilėn ndarje tentonin ta shpėtojnė Hashimin nga biruca ku sot po mrizon. Kjo tradhti qė deshti tė ndajė, e ta minoj projektin gjeostrategjik Amerikan, pikrisht kjo i kushtoi shtrejt Hashim agės dhe hajdutėve tė tij. Sė dyti Hashimi u zua ngusht nga Amerikanėt si spiun Francez qė lundronte nė ujrat Amerikane, dhe punėn e bėnte pėr Serbinė, Francen dhe Rusinė. Kėta tradhtarė nuk ishin tė vetėm, ishin tė ndihmuar nga krytradhtari i Shqipėrisė Edi Kristqi sė bashku me Polarin, mbėshtetėsit e kėtyre tradhtarėve ishin edhe disa nga LPK-ucat e Zvicrės qė dikur kishin hy nė grevė urie nė Gjermani pse po rrezohet muri i Berlinit”, potencon ai.
            Ai shton se, “kėta tradhtarė e kishin dhe njė grup tjetėr mbėshtetės, qė e shanin Hashimin haptazi kurse projektin e tyre e mbėshtetnin pa rezervė”.
            “Interesant ėshtė ky fenomen ėshtė pėr ta studiuar, disa nga mbėshtetėsit e kėtij projekti, ishin ata qė SHIK-u me Hashimin i kishte vrarė, e mė pastaj i kishte rekrutuar nė forma tė ndryshme, ishin mė tė zėshmit. Tė tillėt e shanin Hashimin haptazi kurse projektin e ti e ēonin para. Disa tjerė Hasha i ka blerė me pushtet, e disa me tendera, e disa me nga pak para, kurse ma tė sagllamshmit pėr Hashimin ishin dhe jan ata qė i ka vrarė, si lloji i Gimo Mutaqit dhe shumė tė tjerėve, per tė cilėt Hasha ėshtė nė Hagė. Hashimi duke e parė rrezikun nga Specialja, disave ju ka shkuar nė shtėpi, si lloj i Imer Imerit, dikujt ja ka blerė stupcat me pushtet si Gjergj Dedės, dikujt ju ka kėrkuar falje, si lloji i Medi Bardhit, disa zuzar e shpiuna tė Eulexsit nga frika se mos po i vrasin pėr sė dyti ju kanė hyrė indirekt nė prapanicė Hashimit dhe rrethit tė tij dhe kanė mbetur thellė nė prapanicat e tyre”, thotė Geci.
            Geci tutje shprehet se ata iu turrėn atdheut si bishat nė emėr tė gjakut, pa derdhur vet e as familjet e tyre asnjė pikė gjaku.
            “Tė tillėt qė projektin e ndarjes e ēonin nė qiell, duke thėnė se Amerika po don bre burrė e kur tė don Amerika po duam edhe na, thonin tradhtarėt e ri tė Kosovės sė re, ky ishte arsytimi i tyre i poshtėr dhe i pa besė. Grupa tjetėr edhe mė zėshme dhe qė qesin flak pėr goje janė ata pacifistėt qė kanė ikur nga lufta dhe qė janė bėrė veteran lufte pa e shkrepur as edhe njė plumb pushke, ose ju kan mbėshtetur me lėvdata komandantėve tė Bllaces tė Rognerit e tė Qagllavices..! Kėto ekipe tė vogla pėr nga numri iu turren atdheut si bishat nė emėr tė gjakut, pa e derdhur vet as familjet e tyre as edhe njė pikė gjaku qė tre shekuj e kėndej. Kėta e quanin veten ēlirimtarė tė rrezikshem me pseodonime tė ndryshme si Ēeliku, Daja, Kali, Zeka i Zi, Zekani, Gjarpri, Hardhuca, Pizdra, Pizdruca e shumė kėsi pseodonimesh tė zėsheme qė u bashkuan njė zeri, pėr tė vjedhur e plaēkitur Kosovėn, dhe pėr ti vrarė kundėrshtarėt politik, si dhe duke bėrė krejt ēka ju vinin dorėsh vetėm e vetėm per t’i mbushur strajcat e tyre tė shtjerrura me euro pa iu interesuar fare pėr gjakun e derdhur”, pohon ai.
            Geci shprehet se, u pa haptazi qė ata nuk ngopėn kurrė me pasuri dhe para, “duke plaēkitur e vjedhur gjithmonė nė emer tė gjakut e tė lirisė, pa ua kallxuar burgun, dhe pa ua marrur pasurinė e pa ligjshme, kėta nuk patėn mi ditur as ZOTIN HAK…!”
            “Yryshi i disave nga kėta komandant pėr tė vrarė sė pari kundėrshtarėt politik, e pastaj pėr tė vjedhė e plaēkit, dukej sikur tė ishin shumadinca. Ata qė sot po thėrrasin Serbinė eja shklna se nuk po na pritet, ata qė e sollėn Kosovėn nė kėte situatė, ata qė vdiqėn hala pa hy nė dhe, janė komandantėt e Bllacės tė Rognerit dhe Qagllavicės sė bashku me defatoret e tupangjit e tyre ata qė i rrihnin defat dhe tupanat nė oborret e LDK-sė dhe punėn ia banin Hashimit, Serbisė dhe Shikut sot janė tė vdekur pėr sė gjalli”, pėrfundon Halil Geci.