Forum

Shtypi dhe Politika => AKTUALE => Temė e nisur nga: Admin ne Mars 17, 2021, 12:56:05 MDTitulli: Gjenerali Serb ”Hallakat” Ballkanin Tregon Gjithcka Mbi Kosharen !!
Postuar nga: Admin ne Mars 17, 2021, 12:56:05 MD
Gjenerali Serb ”Hallakat” Ballkanin Tregon Gjithcka Mbi Kosharen !! Serbia Ne Kembe I’a Nxurr Te Zezat…

February 26, 2021AdminGjenerali i pensi.onuar serb i dėnuar pėr krime lufte, Vladimir Lazareviq, i cili ishte komandant i Korpusit tė Prishtinės tė –ish-Ushtrisė Jugosllave gjatė kohės sė luftes ne Kosovė, zbulon dėshmitė e tij nga koha e luftės dhe tmerrin e Bet,ejės sė Koshares.
Gjenerali serb ka folur edhe pėr betejen e Koshares ne te cilėn forcat ushtarake serbe pėsuan humbje tė mėdha.
Gjenerali serb duke folur pėr Betejėn e Koshares, thotė se mė mė 9 pril ndodhi thyerja e kufirit dhe hyrja e trupave tė UĒK-sė nė Kosovė nga Shqipėria.
Sulmi ishte i tmerrshėm, dhe armiku ishte shumė, i armatosur mirė, me mbėshtetje tė mirė ajrore dhe instruktorėt mė tė mirė tė NATO-s … Ishte njė Vietnam nė miniature. Nuk ishte beteja vetėm e Karakollit tė Koshares, ishte njė front prej 15 kilometrash”.
“Ishin kėputur tė gjitha lidhjet me vijėn e parė tė frontit. Unė merrja raport nga ura ime komanduese. Pėrveē pėrshkrimit tė hollėsishėm tė kėtij kaosi, ai tha Ne do ta mbrojmė kufirin me ēdo kusht! me shkronja tė theksuara. U rrėqetha kur i lexova kėto fjalė dhe u pėrgjigja: ‘Mbajeni, mbrojeni Serbinė. Ne po vijmė’, dhe kėtė do ta kujtoj derisa tė jem gjallė. Ne shkuam nė vijėn e parė tė luftimeve. Nė atė kohė, gjeneral Pavkoviē ishte gjithashtu pranė meje, i cili pėrshėndeti fjalėt e mia dhe urdhėroi tė ashtuquajturin homologun tonė nga ana jone.
Gjenerali serb flet me dhembje kur e kujton tėrheqjen e ushtr,sė serbe nga Kosova
“Nė atė moment kisha probleme tė tjera. Unė duhej tė tėrh.qja njerėzit dhe pajisjet pa pėrjetuar njė debakėl.