Forum

Shtypi dhe Politika => AKTUALE => Temė e nisur nga: Albin ne Shkurt 17, 2021, 05:06:53 MDTitulli: Si tė jesh humbės i 'mirė'
Postuar nga: Albin ne Shkurt 17, 2021, 05:06:53 MD
Si tė jesh humbės i 'mirė'


Nga: Kimete Berisha

1. Lejoja vetes ta ndjesh humbjen deri nė asht. Mos e shtyej vuajtjen pėr nesėr. Vuaj sot, hiqe gajlen
Vuajtja ėshtė si njė gotė lėng zemėrimi, s'ka ēare pa u harxhuar.
Pije eks zemėrimin, tė djeg zemra dhe kaq.
Nuk do tė ndjehesh pėrgjithmonė kaq keq.
Nėse kėrkon falje, ndoshta as dhjetė vjet nuk tė bie tė vuash.
2. Shkruaja njė letėr Ibrahim Rugovės.
Dhe shko lexoja te kryet e varrit.
Pranoja se ia ke shkatėrruar partinė, se vetėm kėshtu, duke ia treguar tė ndjerit tė vėrtetėn, e arrin katarsisin.
Pa e arrit katarsisin nuk shpėton, e pėrtej katarsisit s'ka ku shkon.
Dhe pėrmendja Rugovės se as nė kohėn e tij s'ka pasur aq demokraci.
Rugova nuk e ka pranuar asnjėrin nė takim, veē Skender Hysenin e ka pranu me ja shkund shpuzoret dhe pėr shėrbime tjera tė amvisnisė.
Unė e di qė kanė pritur me vite (s'po ua pėrmendi emrat) anėtarėt e kryesisė tė flasin me Rugovėn dhe nuk i ka pranuar.
Nuk ka qenė egocentrik, por 'nuk ka biseduar me askėnd sepse i ka ditur tė gjitha'.
3. Shkruaj pėr kujtimet e bukura kur kishe pushtet. Kur tė vinin mbrapa e ta mbanin ēadrėn sa herė binte shi, e kur shoferi ta hapte derėn e kerrit.
Kur ēdo gjė varej prej teje dhe bėhej veē qysh doje ti. Shkruaj pėr 3 pėr qindshin, menjėherė qetėsohesh kur tė kujtohet se ke vjedhur, je zbuluar s'je dėnuar. Ku ka fat mė i madh se ky.
4. Ti mund ta pėrballosh humbjen, por do tė ndjehesh sikur nuk mund ta pėrballosh humbjen. Gjatė kėtij procesi, duhet ta kuptosh se askujt nuk i dhimbsesh.
5. Ji xhentil me veten. Mos rri nė pizhama nė shtėpi dhe mos ha shumė, torte. Mos e vesh mė pelerinėn e zezė deri te zogu i kėmbėve, se i shastise popullin.
6. Ėshtė gjė normale tė jesh humbės. Por s'ėshtė normale tė jesh humbės 'i mirė'.
7. Ėshtė enigmatike se si nė tė njejtėn kohė je i aftė ta shkatėrrosh partinė dhe tė ndėrtosh solitera personal!
8. Nuk je vetėm. E ke veten.
9. Vetėkėnaqėsia tė ēoi nė dėshtim. Se s'ka kurth mė tė madh nė jetė se sa vetėkėnaqėsia.
Veē mendjemadhėsia dhe arroganca i afrohen pėr tė keq vetėkėnaqėsisė.
P.S. 'Goodbye Papa please pray for me,
I was the black sheep of the family,
You tried to teach me right from wrong,
Too much wine and too much song,
Wonder how I got along'