Forum

Shtypi dhe Politika => AKTUALE => Temė e nisur nga: Deēani ne Shkurt 14, 2021, 03:56:03 MDTitulli: Berishėt votuan
Postuar nga: Deēani ne Shkurt 14, 2021, 03:56:03 MD
Berishėt votuan


Nga:Kimete BerishaSe Berishėt janė si vargu i bukur i 'Modern talking' -
Vetėm dashuria ua thyen zemrat 'atyre', gjė tjetėr nuk ua lė shenjė. 
Ēu dil voto se Ti je dikushi.
Askush nė botė nuk ėshtė si Ti.
Ty s'tė gjendet shoku,
s'tė gjendet shoqja n'kėtė dynja.
Ti qė tash je mbyllur nė shtėpi, e qė ende je i pėrgjumur nė tlina,
Tė kuptoj, je lodhur nga pritjet e gjata, prandaj ke humbur shpresėn qė nė kėtė vend ndonjėherė mund tė bėhet mirė,
Dil jepja edhe njė shans vetes.
Dil dridhe pakon e votimit.
Dil shpoje letrėn e votimit, anė e pėrtej.
Dil Voto.
Se prej teje varet.
Prej teje qė lejon tė tjerėt tė vendosin pėr Ty.
Ēu vendos pėr vete dhe bėrtit me sa zė qė ke:
pėr Drejtėsi, pėr ndryshim, pėr barazi, pėr punėsim, pėr dije, pėr njė tjetėr jetė.
Ti s'beson, por dije se ēdo gjė nė jetė ndryshon, deshėm apo s'deshėm ne.
Gjithēka e ka njė fund.
Edhe vuajtja harxhohet njė ditė.
Edhe padrejtėsia ėshtė 'Njė faqe me fund'.
Ju dua. Dhe ju lus tė votoni.
P.S. E nė mbrėmje do tė kėndojmė:
'O pasuli pa maru- a guxoni ma me lu'.