Forum

Shtypi dhe Politika => AKTUALE => Temė e nisur nga: Albin ne Shkurt 14, 2021, 01:11:28 MDTitulli: U erdhi fundi edhe dehjeve tona
Postuar nga: Albin ne Shkurt 14, 2021, 01:11:28 MD
U erdhi fundi edhe dehjeve tona.

Nga: Kimete Berisha


Sa e sa herė m'u ka sha' nana,
sa herė m'u ka shtrembėru fjala;
Sa herė m'u ka deformu portreti,
Sa e sa herė m'u ka sulmu bukuria.
Keq pse dukesh seksi
Keq pse s'dukesh bukur
Keq se je e hollė
Keq se je e trashė
Sa e sa idhnimin e kam 'hėngėr',
Nuk di' goja me tregu.
Por, nuk ndjej asgjė.
As idhėt, as ėmbėl.
Dhe kur s'ndjen, tė dhemb mė sė shumti
Kur nuk ndjen, ia bėn si Johnny Cash,
e pickon veten qė tė ndjesh diēka, ēkado.
Mė tė thėnė tė drejtėn unė tash jam duke qarė, derisa pres qė tė zbutet pėrsheshi me tėmbėl e me tėrshėrė,
Po qaj pėr shokėt qė s'i kam.
S'mė vjen keq as pėr babėn qė i pari e ka lexuar sa herė ma kanź sha nanėn dhe qė mė thėrriste i brengosur dhe i mėrzitur pėr mua,
As pėr nanėn time qė ngushtohet e turpėrohet se e lexojnė vėllezėrit e saj kur lexuesit e mi e shajnė.
Nana ime ėshtė rrobaqepėse
I ka 70-tė vjet dhe punon nė njė dyqan tė vogėl nė vendlindje
E ka njė makinė qepje Singer, dhe nuk e ndėrron me Bagat,
Edhe mua kaherė ma ka mėsuar qepjen,
Kur kam qenė e vogėl ma ka heq mallin pėr fustan.
Po, kam qenė agresive,
Po, kam qenė e pashpirt,
Po, kam qenė e pakompromis,
Po, s'kam pas rahmet pėr ujqit e vjetėr
Po, i kam 'shqy' me fjalė;
Po, kam qenė e keqe
Ama, gjynah me m'nguc!
Pse gjynah pėr mua?
Jo pse jam femėr.
Por, sepse unė nuk fitoj asgjė.
Dashuria ime pėr Kosovėn ėshtė njė Kujtim i vjetėr,
Nuk ėshtė fitore, as nuk ėshtė shpėrblim.
Dhe kėtė dashuri krejt rastėsisht ma kanė mėsuar do shokė, kaherė,
mė kanė marrė n'qafė
Se
Ata tashmė kanė vdekur,
Dhe mua mė kanė lėnė vetėm.
Para se ta mėsoj dashurinė pėr Kosovėn e kam dashur krejt botėn.
Dhe vetėm kam mbet.
Pėr tė mbajtur betimin qė e kam dhėnė nė heshtje.
As nuk fitoj pare pėr shkrimet e mia,
Tė gjithė mė shfrytėzojnė.
As nuk fitoj pozitė nė punė,
Pėrditė mė largojnė nga puna.
As nuk kam fėmijė,
Qė shkrimet e mia t'i gėzojnė njė ditė.
Unė nuk fitoj asgjė, nėse bėhet mirė.
Sepse, unė kam ēdo gjė
mua nuk mė duhet gjė tjetėr.
Mė e rėndė ėshtė mos me pas shokė, sesa me pas armiq.
Prandaj nuk tutesh.
Nėse s'fitoj asgjė:
Ēka jam unė?
Kush jam Unė?
A jam unė mirė?
Dyshoj.
Tė them tė drejtėn,
Mua as qė mė pėlqen Kosova.
ėshtė primitive, e papastėr dhe e shėmtuar.
Do t'i jepja fund kėsaj lidhjeje, sot.
Lidhja me njerėz ėshtė rrėnja e pikėllimit-mė ka thėnė Chanakya. 
Dhe mė ka kėshilluar:
- Mos jeto nė njė vend ku nuk je i respektuar;
- Ku nuk mund tė sigurosh jetesėn;
- Ku nuk ke shokė;
- Dhe ku nuk ka nevojė tė jesh i ditur.
P.S.
- LDK mė kanė sha flliqt, me t'gjallė e me t'vdekurn, mė kanė thėnė edhe 'kurvė', dhe mė kanė kėrcėnuar me bukė e me jetė.
Kanė paralajmėruar se do t'ma zbulojnė edhe 'shfalerin';
- PDK janė treguar shumė tė matur dhe tė qytetėruar. Ata janė si ai burri i vjetėr 'Ose tė 'vret' ose tė fal';
- Vetėvendosjen e vret Zoti me m'sha.
- E AAK jeton nė sfera tjera, as 's'e sheh kėnd qė ėshtė gjallē'.