Forum

Shtypi dhe Politika => AKTUALE => Temė e nisur nga: Albin ne Shkurt 10, 2021, 09:53:36 PDTitulli: Dashuria i pushton tė gjitha!
Postuar nga: Albin ne Shkurt 10, 2021, 09:53:36 PD
Dashuria i pushton tė gjitha!

Nga: Kimete Berisha


Kmete Berisha

Mos mė zhgėnje, Memli Krasniqi.
- Ti nuk je tut prej Komandantit qė nga Drenica me kallash nė krah ju vinte nė Kuvend dhe ju tregonte Juve deputetėve tė PDK-sė se si duhet tė votoni;
- Ti nuk je tut prej Kryetarėve t'u qė sot janė nė Hagė, dhe derisa tė merret vesh se Ti e ke babėn hoxhė, e Ata janė tė pafajshėm, ty ish dasht mos me t'marrė gjumi natėn.
- Ti nuk i tutesh LDK-sė qė qe 21 vjet e ka akuzuar SHIK-un pėr likuidimin e aktivistėve tė saj;
- Dhe nuk i tutesh as Zotit, por i tutesh Albin Kurtit!
Se Zoti nuk i do ata qė shpifin.
- Ti shpif se Albin Kurti ėshtė diktator.
Por, diktatorit i tutesh e Albinit si 'diktator' nuk i tutesh.
Ēfarė logjike ka kjo! l Ti ish dashur ti tutesh diktatorit!
- Tregoju fėmijėve se diktator ėshtė Ai qė:
1. Kontrollon tė gjitha mediat
(qė do tė thotė Ju i kontrolloni mediat dhe i keni paguar dhe i paguani me paret e qeverisė.
Drejtorat e RTK janė emėruar nga Kadri Veseli);
2. Diktatori dhe njerėzit e tij censurojnė dhe shkatėrrojnė opozitėn:
(Albin Kurti nuk e ka shkatėrruar vetveten, qė do tė thotė Ju censuroni dhe Ju pa pushuar bėni propagandė gebelsiane kundėr opozitės);
3. Diktatori ka pushtet absolut dhe pushtetin e merr me forcė, me vrasje masive dhe me krime.
4. Diktatorshipi ėshtė vendi qė udhėhiqet nga njė diktator dhe nga klika e tij.
Si bėn qė Albin Kurti qenka 'diktator ' pa pushtet!
Kė po kujton se e mashtron kur po e quan diktator njė njeri qė nuk i tutesh!
Diktatori:
- pezullon zgjedhjet dhe suspendon liritė qytetare (pėrveē ty qė tė ka lejuar 'diktatori' ta quash 'diktatorin'-diktator);
- shpall gjendjen e jashtėzakonshme;  
- shtyp kundėrshtarėt politikė;  
- udhėheq me dekret dhe nuk e pėrfill Ligjin!
Ku ėshtė ai diktator dhe ajo diktaturė, qė unė nuk po e shoh!
Nėse nuk ėshtė shpifje, ky ėshtė halucinacion visual
(sepse ju shihni diēka qė Ne nuk po e shohim).
Kulti i personalitetit po, 'Love Conquers All', fakt, ama Albin Kurtin e duan dhe e respektojnė prej qejfi e jo prej zori.
Albin Kurti nuk po e pėrndjek popullin
me kamzhik 'hajdeni mbas meje'.
- Pastaj, diktaturat janė shtete njėpartiake...etj.
Kur e merr pėrsipėr pėr ta mashtruar popullin, koncentrohu, se pėr tė qenė manipulant, duhet tė jesh maestro, super inteligjent.
- Mos u tut, se Kosovės i nevojitet kohė pėr t'u shėruar.
Pėr t'u ēliruar Institucionet e Kosovės nga paramilitarėt e PDK-LDK nevojiten sė paku edhe 20-tė vjet.
Kėshtu qė, fitorja do tė jetė e Albin Kurtit, kurse tė gjitha Institucionet ende do tė jenė Tuajat (prej Gjykatės Kushtetuese e deri te Stacioni i Trenit).
P.S. Ka thėnė baba, oj nanė qitja tymin....