Forum

Shtypi dhe Politika => AKTUALE => Temė e nisur nga: Albin ne Shkurt 08, 2021, 01:40:16 MDTitulli: S'ke tjetėr zgjedhje: O me Albinin, o me hajna!
Postuar nga: Albin ne Shkurt 08, 2021, 01:40:16 MD
S'ke tjetėr zgjedhje: O me Albinin, o me hajna!


Kimete Berisha

Nga:K.Berisha


Tė diturit,
tė ndershmit,
tė mėrziturit
tė lėnit pasdore,
tė shkelurit,
tė papunėt,
tė braktisurit,
tė harruarit,
tė vetmuarit,
vajzat dhe djemtė,
bujqit,
punėtorėt,
studentėt,
krenarėt,
idealistėt,
besimtarėt,
tė duruarit,
kokėfortėt,
tė pakorruptuarit,
tė pakompromisėt,
tė rinjtė
tė moshuarit, tė pikėlluar,
Tė gjithė ata qė e urrejnė dhe e pėrbuzin tė keqen,
me Albin Kurtin.
Tė tjerėt janė Kapitulli mė i errėt i Historisė shqiptare, ata janė mafia, janė nėntoka, janė koka e krimit tė organizuar dhe korrupcionit mė tė madh nė botė.
1. Isa Mustafa
Kur po ngjitet nė skenė pėr t'i dhėnė shtytje morale Avdullah Hotit, nuk po duket si Desdemona (kur mundohet ta e bind Othellon se ėshtė e pafajshme),
por po duket Jalla moj Mihane me dy mindila: si te vargu 2, strofa 3: 'Avdullahu i nanės nuk po din me fol, ja blen Isa njė mikrofon'.
- Nuk ka pse merr poza si statuja e Jezu Krishtit nė maje tė Basilikės nė Barcelonė, bota e di se Avdullahu ėshtė mysliman dhe s'ka pse turpėrohet. 
Mos u tut prej fesė, por prej Zotit.
- Qė LDK (me gazetarėt e saj me parapagim dhe paramendim), ia shan Vetėvendosjes popullin mysliman dhe ia quan 'islamistė', nuk i ndihmon LDK-sė tė bėhet parti e krishterė.
2. Ramush Haradinaj
Nuk mund ta bashkojė Kosovėn me Mitrovicėn e me Ēakorrin, por do tė na bashkojė me Shqipėrinė.
Mashtrues dhe naiv.
Naiv e bėn bindja qė kujton se po na mashtron.
Kush vuan sot pėr bashkim?
Bashkimi i Kosovės me Shqipėrinė, sipas Ramush Haradinajt ėshtė 'Hajna tė tė gjitha trojeve shqiptare, bashkohuni'.
Shqiptarėt nuk janė tė bashkuar, por hajnat shqiptarė, politikanėt e korruptuar tė gjithė janė bashkė, si nė Kosovė, edhe nė Shqipėri, tė gjithė milioner, i mbajnė tė pushtuara tė gjitha Institucionet.
Para se tė bashkohen, shqiptarėt duhet tė shėrohen nga Kleptomania,
pėr tė vjedhur ēka ju del pėrpara,
pėr tė vjedhur edhe gjėrat qė i kanė,
pėr tė vjedhur gjėrat pėr tė cilat nuk kanė nevojė.
Kleptomania ėshtė sėmundje mendore, ka tė bėjė edhe me 'historikun familjar'.
Ramush Haradinaj ka edhe faje tė tjera pėrveē qė u bė milioner pa punuar kurrė.
S'duhet t'ia harrojmė (sidomos ne tė Mitrovicės) qė si Kryeministėr e ka mbajtur njė minutė heshtje pėr tė akuzuarin pėr krime dhe vrasje tė shqiptarėve, Oliver Ivanoviqin.
Dhe, ka bėrė tregti politike me Ēakorrin.
Dhe, shumė e shumė mėkate tjera.
Por mbi tė gjitha Ramush Haradinaj hyn nė histori sepse ėshtė i vetmi politikan qė e ka korruptuar edhe Agjencionin Kundėr Korrupcionit.
Ky Agjencion (duhet tė hetohet) sepse e ka legjitimuar korrupcionin e Blerim Kuēit, i cili si ministėr ia ka dhėnė tenderin Kompanisė sė tij private.
3. Enver Hoxhaj.
Pedant, si 'kukull', nėse do tė garonte se cili shqiptar e ēon vetullėn mė pėrpjetė, do t'i fitonte zgjedhjet, ėshtė presiz, se s'ka kush qė shtyhet me kur bėhet fjalė pėr menaxhimin e vetullės.
P.S. Po dal tė tė pres tek druri i qershisė...