Forum

Shtypi dhe Politika => AKTUALE => Temė e nisur nga: Albin ne Shkurt 04, 2021, 08:53:03 MDTitulli: Tri paradokset e PDK-sė
Postuar nga: Albin ne Shkurt 04, 2021, 08:53:03 MD
Tri paradokset e PDK-sė.

Nga:Kimete Berisha


Kimete Berisha

1. Tėrė jetėn kundėr UDB-ės dhe nė fund PDK pėrfundon nė duar tė Enver Hoxhajt qė me Libėr e ka mohuar gjenocidin e Serbisė nė Kosovė.
Shfarosjen e familjeve shqiptare nga shteti serb, Enver Hoxhaj e sheh veē si njė 'pėrpjekje pėr shfarosje'.
Familjet shqiptare janė shuar dhe kanė vdekur, por vdekjen e tyre Enveri e sheh veē si 'pėrpjekje' pėr tė vdekur, 'pėrpjekje' pėr t'u vrarė.
2. Hashim Thaēi e ka ditur se Enver Hoxhaj ka thėnė: 'Nėse fiton UĒK unė do tė kėrkoj azil nė Serbi', por e ka mirėkuptuar.
Hashim Thaēi e ka pasur zanat, t'i mbajė armiqtė afėr vetes dhe mendja e tij t'i 'zbus' me fjalė.
Me alkiminė e tij ka pasur aq shumė sukses sa qė ka pėrfunduar nė burg.
Tė gjithė, pa pėrjashtim e kanė shfrytėzuar pėr pare, ia kanė bėrė rrafsh dhe e kanė mashtruar.  
Sepse mllefi i kundėrshtarėve tė tij ishte i vėrtetė, ishte mllef i njėmend.
Ata nuk e urrenin Hashim Thaēin pse e lakmonin.
I huaji i joti s'bėhet.
Dhe njerėzit nuk tė falin.
Tė rren gjithkush qė tė  thotė 'Ta kam falur'.
Zemra nuk fal.
Pra, Hashim Thaēi vazhdimisht ka bėrė alkimi. Ka
besuar nė 'zbutjen e armiqve'.
Anipse prej se ekziston njerėzimi kurrė 'askush' nuk ėshtė zbutur.
Ka humbur shumė kohė kot.
Ka punuar me pėrkushtim tė krisur pėr 'shndėrrimin' e armiqve tė tij privat - nė miq.
E ka marrė me t'mirė Enver Hoxhajn (e ka pokojit) se gjynah, Enveri i ndjeshėm, tejer fragjil dhe romantik, e ka pas' mėrzi luftėn, se lufta e keqe, ėshtė e papranueshme pėr dashnorėt e jetės.
Hashim Thaēi i ka qėndruar pranė Enverit derisa e ka shėruar nga frika prej UĒK-sė.
Pasi komandantėt e kanė trajtuar me dashuri, Enveri e ka pranuar ekzistencėn e UĒK-sė,
e ka pranuar ēlirimin e Kosovės,
ėshtė pajtuar me shpalljen e pavarėsisė sė Kosovės, ka pranuar tė jetojė nė Kosovė dhe pėrfundimisht ka hequr dorė nga azili nė Serbi.
Nuk i kanė bėrtitur pse e ka mohuar gjenocidin serb me Libėr, nashtė, e kanė lejuar tė shprehet lirisht kundėr Kosovės.
3. Se edhe Solanės i ka ndodhur njėsoj si Enver Hoxhajt.
Pasi e ka shkruar librin '50-tė arsye pėr t'i thėnė Jo NATO-s', Solana u bė shef i NATO-s.
Se kėshtu ndodh gjithmonė, ēfarė e ke mė sė shumti mėrzi - ta ēon Zoti.
4. Paskan qenė 4 paradokse (tė mė falni).
Tash kur shefat e PDK-sė gjenden nė burg me dyshimin pėr krime masive kundėr 'bashkėpunėtorėve tė armikut', Enveri e ka nė dorė partinė.
Ku ka paradoks mė tė madh se ky!
Ėshtė edhe mallkim.
PDK po shkatėrrohet nga ata qė e mohuan.
E ata qė e ndėrtuan gjuajnė me alltia nė drejtim tė qiellit dhe me vezė nė drejtim tė Albinit.
Kushdo qė gjuan nė drejtim tė qiellit, e gjuan Zotin dhe engjėjt, prandaj kurrė s'bėhen rehat.
Ti mbyte veten pėr dashuri ndaj Drenicės, mbasi kaq shumė t'u ka bė merak.
Thashė, asaj qė mė sė shumti i frikėsohesh-tė ndodh!
PDK jashtėzakonisht ėshtė frikėsuar nga armiqtė, dhe nė fund vullnetarisht ka pėrfunduar nė duar tė tyre.
P.S. Kurrė nuk u tregoj se prej ēkahit tutem unė!
Se, sado e pabesueshme qė tingėllon, por edhe unė tutem, edhe unė e kam njė frikė qė e ruaj veē pėr vete
😂🤦‍♀️.
As ju mos gaboni m'i tregu' 'kujt.
Fundin e barkut mos ia tregoni askujt.
Hiē, njeriut tė gjallė.
S'ka gabim mė i madh sesa t'ia tregosh insanit 'thembrėn e Akilit', se pastaj na dėgjon Zoti e pėr inat na bėn tė dashurohemi nė frikėn tonė mė tė madhe.
(127- e vetmja rrugėdalje)