Forum

Shtypi dhe Politika => AKTUALE => Temė e nisur nga: Albin ne Janar 29, 2021, 11:36:17 PDTitulli: Debatet 'e vdekura'!
Postuar nga: Albin ne Janar 29, 2021, 11:36:17 PD
Debatet 'e vdekura'!
(http://www.mergimtari.ch/frau/kimeteberisha.jpg)Kimete Berisha

Nga:Kimete Berisha
Ēka ka lidhje pėr neve se cili prej tyre ka qenė mė 'sikushi' e 'mė i mirė', Rugova apo Demaēi!
Ata janė tė vdekur.
Kush ka kohė sot tė merret me ideologji nekrofile, ai i ka nėntė jeta.
Demaēi nuk ishte i VV-sė, as i PDK-sė.
Rugova nuk ishte veē i LDK-sė.
Tė Dy nė mėnyrat e veta ishin tė tė gjithėve, pa e pėrjashtuar askėnd!
Nuk krahasohet Demaēi me Qosjen, se Qosja ka*rnu si'car', e ka marrė pensionin e Serbisė '7 Juli', nuk ka bė gjė tjetėr, veē ka 'shitur' mend dhe kurrė, ama kurrė nuk i ka munguar njė qime floku.
Nuk krahasohet Demaēi me Qosjen, se nuk ėshtė fer.
Filozofia paqėsore e Rugovės ka dėshtuar.
Se, pa dėshtuar politika paqėsore e Rugovės, nuk do tė ndodhte Lufta. 
Lufta e bėri Rugovėn tė ndjehet inferior.
Ne s'duhet tė merremi me idetė e vdekura dhe tė vrara nė luftė.
Filozofia paqėsore e Rugovės (E PARA) 'u vra' nė luftė.
Pra, ka qenė normale me provu m'u ēliru me paqe, dhe ka qenė normale me mendu si Demaēi, qė lufta vetėmbrojtėse ishte e pashmangahme.
Ēdo shqiptar qė ka pasur mend, qė nuk ka bėrė tregti me paqen (si qeveria nė ekzil) dhe qė nuk u bė ēirak prej saj, ka qenė pėr luftė.
UĒK ishte e shenjtė pėr Ne nė atė kohė.
Tjetėr gjė qė trashėgimtarėt politikė tė saj e shfrytėzuan dhe e keqpėrdorėn kaq armiqėsisht, kaq vrazhdtė..
As LDK s'mund ta shfrytėzojė mė Rugovėn e vdekur pėr ta ndjerė veten gjallė.
As PDK nuk mund ta shfrytėzojė mė Luftėn pėr ta keqpėrdor pushtetin.
Edhe Rugova, edhe UĒK, Ju kanė 'braktisur'. 
LDK ka mbetur e varur nga varri i Rugovės, si valixhe me memoare tė pashkruara.
PDK ka mbetur nė Enver Hoxhajn euforik e naiv.
Ai po e lufton PDK-nė mė 'mirė' se qė do ta kishte luftuar mė i madhi kundėrshtar i PDK-sė.
Sakrifica tjetėr gjė. Se a ėshtė mė e rėndė tė rrish nė burg 28 vite, aq sa i nevojitet planetit tė vdekjes (Saturnit) tė sillet rreth Diellit, apo tė jetosh si Rugova nė burg publik, pėr neve sot nuk ėshtė aspak me rėndėsi.
Ama, aspak.
Ata kanė vdekur.
Fati i tyre nuk trashėgohet.
Vepra e askujt nuk trashėgohet.
Vdekja  ėshtė e 'padobishme', njerėzit e vdekur janė tė 'papėrdorshėm' .
P.S. Thjesht duhet tė krijohen Liderė tė rinj dhe lideri i vetėm nė Kosovė tash ėshtė Albin Kurti!
Kosova nuk e ka luksin tė merret me 'debate tė vdekura'.