Last Shout - Posted by: Deani - Wednesday, 30 September 2015 17:13
News

News->Komente Dhe Analiza->BAJRAM CURRI SHTYLL E NACIONALIZMIT   
BAJRAM CURRI SHTYLL E NACIONALIZMIT

[IMG]http://www.njekomb.com/wp-content/uploads/2017/05/bajram-curri.jpg[/IMG]Nga Fritz Radovani

MARS 1925: SHQIPNIA N ZI
■Dhe, kte Shqipni, nuk e kam gjet kund ma sakt se tek Don Lazer Shantoja.
Nji plak dhe nji goc kjajn prdit n Shkoder Nji Nan dhe nji bij!
Nana kjan djalin ma t madh dhe bija baben ma t mir t Shqipnis s shkret. Lott e plaks shkodrane e t gocs kosovare jan lott e t tan Shqipnis s sotme.
Edhe kjo e ndrydhun, e poshtnueme, e vorfnueme, e shitun, e coptueme dneson perdit per t vdekunit e mdhaj qi humben dhe per t gjallt e mjer qi po humbin. Populli asht n kulmin e deshprimit. I vetmi ngushllim qi i ka mbet, n kjoft se ngushllim mund t quhet, asht en vaji: Lodja qi kje perher shujta e idht e Popullit Shqiptar.
Nder shpellat e largta t bjeshkve kreshnike t Krasniqes ky popull i mjer pat nji Bab: Ia mbyten!
Nder korridoret e errta t diplomacis s jashtme ky popull i vorfn pat nji Pris: Ia vran!
Me humbjen e Bajram Currit e t Luigj Gurakuqit mbyllet nji epop e madhnueshme e kputet pergjys nji hymn i nalt! Epopn e mbylli Plaku; hymnin do ta vijojm na!
Na kjajm si per njenin ashtu edhe per tjetrin. Ferku asht vetem ky: Lodja qi derdhim mbi emnin e Luigj Gurakuqit asht edhe lodja e deshprimit. Bajram Curri vdiq me t tana rrethanat e heroizmes: Lindi n mal, jetoj n mal, luftoj n mal e vdiq n mal.
Vdiq me arm n dor, ndermjet t Shqipnis s robnueme e t Shqipnis s lir.
Vdiq si meritonte t vdiste Bajram Curri!
T kishte vdekun n sallen e ndoj kliniks europjane, jets s Bajram Currit, i ishte hjekun kapitulli ma i bukur.
Perkundrazi si vdes Luigj Gurakuqi? Vritet n dhe thuej, vritet tinzisht mbas dere t nji hoteli, vritet prej nji krimineli vagabond Bajram Curri nderohet edhe prej t huejvet, deri prej anmiqvet t tij t perjetshem
Luigj Gurakuqi shnderohet jo vet, por mbytet pr s dyti shi prej asaj qeveri pr t cilen, i shuemi, kje gjithmon i akuzuem se ushqente ndjesina ma se miqsore.
■Gjyqi i Tranit shembull klasik paturpsie cinike n gjyqet botnore na difton sheshasit se diktatori i Roms desht me e krye vepren e diktatorit t Tirans, t Zogut.
***
■Ky njeri nuk asht ma! Trupi i tij rrxohet i pergjakun tek dera e Hotel Cavour, dhe kur ndihet krisma katastrofale e arms s trathtis e kur merret vesht se tre plumat e revolverit t tiranvet kishin shpue zemren e Luigj Gurakuqit, atje n shpellat e Krasniqes jehon nji gjam. Plaku i Kosovs njyn pecen n voj me fshi pr t mramen her armt sa her ngadhnjyese, del prej shpellet, ban sulmin e mram e vdes!
■N nji pallat t Tirans Ahmet Zogu me nji t zgedhime satanik u qet me pi satelitvet t gzueshem tue u than: Tash nuk drue ma kend!
***
■Po; n Dragobi
Plakun do t gjejm tue kjamun per Shqipni
Me t gjall ma fjal nuk kemi: Asht kot me prit:
Pleqt u faruen e s kan pse plaken t rit!
Sot mbasi t gjallt nuk jan tue luejt per t gjall
L t shkojm na t vdekunit Shqiperin me ngjall!..

■Kndojn Zanat

Vigajt vdiqen, mbaruen trimat,
Vdiqen t gjith burrat e dheut;
Sot n Shqipni sundojn kulimat
Mbi fron Shejt t Skanderbeut.

E patundun tiranija
Po mbretnon e kush s po lot;
Shqiptar ma nuk ka Shqipnija
Nuk ka Shqipja flamur sot.

Shkel asht ndera e Shqipenis
N t tana viset si mos kurr:
Kjaj mbi bjeshkt e Dragobis
Kjaj, po, kjaj, o Bajram Curr!

■Shenim nga F.Radovani: Poezia asht marr nga Kuvendi i Deshmorvet, tek libri
Vepra e Don Lazer Shantojs. Shkoder 2005.
Do t ishte mir q ky liber t vendosej n Maozoleumin e Tirans!
Melbourne, 2017.
(marr nga:tribunashqiptare)by Deani, Friday, 16 November 2018 18:05, Comments(0)
Comments


MKPNews ©2003-2008 mkportal.it
 

MKPortal ©2003-2008 mkportal.it
Page generated in 2.95306 seconds with 41 queries