Krijo Faqen tėnde tek MKPortal | HOME
PRANVERA E LIBRAVE
PRANVERA E LIBRAVE
PRANVERA E LIBRAVE•TEKI DĖRVISHI
Personat
ARI PRESPARI
ARBEN TETOVA
SHEGA
NARRATORI
LIRIA
JERMILOVI - XHUXH
DESA MASTILOVA
SLATKI ALEKSIJEVIĒI
DUNJA UJKANI
OGLlĒI I MAĒVĖS
MARIA ALEKĒIEVA
OGAV BULATI
DOBRI MANDAREVIĒI
SEKRETARI I KOMITETIT
IJA
LEJLA
NUSJA
CIVIL - POLICI I
CIVIL - POLICI II
MURGESHA
INSTRUMENTALISTĖT
TRI NUSET
KUARTETI
Martė, 01 Mars 2016
dhembja. Me njė dorė duk e e shtyrė butėsisht; Nusja e dėbon Murgeshėn tė cilės as i vė veshin as e sheh. Por, Murge ha nuk i shqepet, si mace e egėr.

NUSJA

Nuk e jap tė ma rrėmbejnė, jo ... joooo! Oh!
Ti atje lart: i patrajtė, i pafytyrė, i pamėshirshėm! Apollon! Apollon! 0, zgjohu, Apollon! O Hy i hij¬shėm! Pyll i ri i trupit tim!

MURGESHA

O, Zot! 0, Zot! lVIbylli sytė para kėsaj pamje ferri! Kėsi blasfemi bėjnė njerėzit me shpirt si uji, si ajri, si zjarri. E lanė mendtė, o Zot, u shkallua
kjo nuse! Merre nė dorė, Zot, shpėtoje mėkati!

(Nuses)

Lėshoje, oj e zeza ti, e zeza! Lėshoje tė vdeku¬rin nė thellimėn e tij. Mos ia prish paqen, e mjera ti, moj mėkatare; e mjera ti, e mjera! Lėshoje! Lėshoje!

NUSJA

Jo! Jo! Nuk tė lė qė toka tė tė marrė nga parz¬ma ime, as nuk tė lė t'i bėhesh tokės hi, jo! Merrmė, Apollon, si ngahera! E zgjohu! E, zgjohu!

MURGESHA

(Nuses)

Lėshoje, oj e mjerė! A nuk po e dėgjon atje thellė korin e tė sakrifikuarve?! Nanat atje po ēirren, po bėrtasin ... Po ... po tė luten: jepja fėmijėn e vet tokės t'i japė gji, se foshnja do tambėl,

Nė spital! Nė ēmendinė!

POLIC - CIVILI I

Do ta dėrgojmė nė shtėpinė e lutjeve. Nė spital!
Nė ēmendinė!

(Dalin)[Ib]

[b]JERMILOVI - XHUXH


(Merr karrocėn e vogėl njėrrotėshe, i afrohet ushtarit tė vdekur nė qivur dhe e hedh mbi karrocėn dyrrotėshe, duke u nisur lart, drejt andej nga ajo vetull ure, atje ku duket si njė kontur i gjallė qė merr frymė. Duket pėrsėri se del Nusja duke u shpėtuar duarsh Policė - civilėve dhe merr vrap duke i dalė pėrpara Jermilovi - Xhuxh. Nuses i ka rėnė velloja ndaj e mban nė dorė copėn e pėlhurės sė bardhė qė valon pas saj kur nget. lermilovi - Xhuxh tashmė ėshtė ngritur me karrocėn e tij nė majė tė asaj vetulle ure.
Duket tek derdh barrėn. e karrocės sė tij sikur tė flakte mbeturinat nė ndonjė greminė. Shihet e dėgjohet njė rrokullimė, si tė binte nė hon njė trup i padukshėm. Lart, atje, nė atė vetull ure du-
Deēani ka shėnuar nė ora 08:39 - Adresa - komente
001399 miqė mė kanė vizituar mua