Krijo Faqen tėnde tek MKPortal | HOME
PRANVERA E LIBRAVE


PRANVERA E LIBRAVE
......
....
...
..
..
..
......
....
...
..
..
..
Chi Sono

Anni:
Cittą:Lucern
Zodiaco:Peshku


PRANVERA E LIBRAVE•TEKI DERVISHI<br />Personat<br /> ARI PRESPARI <br />ARBEN TETOVA <br />SHEGA <br />NARRATORI<br />LIRIA <br />JERMILOVI - XHUXH<br /> DESA MASTILOVA<br /> SLATKI ALEKSIJEVIĒI<br /> DUNJA UJKANI<br /> OGLlQI I MAĒVĖS<br /> MARIA ALEKĒIEVA<br /> OGAV BULATI <br />DOBRI MANDAREVIQI <br />SEKRETARI I KOMITETIT<br /> IJA<br /> LEJLA<br /> NUSJA<br />CIVIL - POLICI I<br /> CIVIL - POLICI II<br /> MURGESHA<br />INSTRUMENTALISTĖT<br /> TRI NUSET <br />KUARTETI

Amo et Odio

AMO
e mira
ODIO
Padrejtesija

Memoria

ditėt e fundit
Shkurt 2016


Link

mergimtari.ch


......
....
...
..
..
..
......
....
...
..
..
..
Martė, 09 Shkurt 2016


1.

  E shoh Urën e Ylberit, larg atje në horizont, si një hark të skuqur, ngarkuar me yjtë e lodhur të agut, duket si krah mjellme kur del nga lumi e shkel borën në breg, duket si vetull me grimin pembe të Tanushës.
Tri dritare-pikiurë-kristale, në vezullimin vjollcë të tyre, herë-herë pasqyrojnë pamje që më kujtojnë ngjarjen e shfaqjes.
            Nuk po e shoh nga po bie ky shuk drite, si shkretëtirës natën kur hëna i bën rrezëllim, duke u pas¬qyruar në ndonjë pus oaze, dhe ky nur i përshpirtshëm po derdhet mbi qivurin e shpluar, ku shihet ushtari i vdekur.
            Po më afrohet Jermlovi-xhuxh. duke mbajtur bigat e një talike njërrotëshe, veshur me kosturne të zeza futë dhe me një cilindër të bardhë mbi kokë.
            Një dorë e shqetësuar dhe e dridhur nga terri, ne një shkreptimë stikrepëseje ndezi tri drita drithëruese të qirinjve. Në topin e dritës melankolikë që u bë hark rreth dorës tiritëdhënëse, u zbulua [urura e gruas veshur me petkun e zi të murçeshës.
            Nusja hedh valle, si mjellmë, afrohet duke ecur si mbi re, se terri e mbulon shokë-e-teposhtë, kështu që nuk mund të shihet si çapëlon. Ajo e nxjerr nga qivuri ushtarin e vdekur, e rrëmben duar-e-qajë duke e pushur kështu, duke e përkëdhelur. Ajo do që i vdekuri në duart e saj të ngrihet më këmbë.
            Dëgjoj dënesjen e saj, psherëtima nçastiëruese, de risa i shpërtheu vaji. Qan e këlthet me lutjet dhe mallkimet e veta.
            E pashë murgeshën si iu sul e shastisur nuses që po e zhvoarroste ushtarin e vdekur. Përpëlitej ta shqepte nga kufoma të shastisurën nga malli e

......
....
...
..
..
..
......
....
...
..
..
..

Passioni

Ho Letto
1. LUFTA E DRENICES
2. Tropoja ne Breza
3. Djenocidi serbo-madh dhe qendresa SHQIPTARE

Ho Visto
Mechanick

Ascolto
Folklorike, popullore dhe e leht


Pensieri

Leni kujtimet te ecin ne rrugen e tyre,
se rende eshte kur kujtimi te len
para se ti ta kesh harrue kujtimin!


Amici

001787 vizitor me kan vizituar