Krijo Faqen tėnde tek MKPortal | HOME
PRANVERA E LIBRAVE
PRANVERA E LIBRAVE
PRANVERA E LIBRAVE•TEKI DĖRVISHI
Personat
ARI PRESPARI
ARBEN TETOVA
SHEGA
NARRATORI
LIRIA
JERMILOVI - XHUXH
DESA MASTILOVA
SLATKI ALEKSIJEVIĒI
DUNJA UJKANI
OGLlĒI I MAĒVĖS
MARIA ALEKĒIEVA
OGAV BULATI
DOBRI MANDAREVIĒI
SEKRETARI I KOMITETIT
IJA
LEJLA
NUSJA
CIVIL - POLICI I
CIVIL - POLICI II
MURGESHA
INSTRUMENTALISTĖT
TRI NUSET
KUARTETI
Martė, 09 Shkurt 2016

1.


E shoh Urėn e Ylberit, larg atje nė horizont, si njė hark tė skuqur, ngarkuar me yjtė e lodhur tė agut, duket si krah mjellme kur del nga lumi e shkel borėn nė breg, duket si vetull me grimin pembe tė Tanushės.
Tri dritare-pikiurė-kristale, nė vezullimin vjollcė tė tyre, herė-herė pasqyrojnė pamje qė mė kuj¬ tojnė ngjarjen e shfaqjes.
Nuk po e shoh nga po bie ky shuk drite, si shk¬retėtirės natėn kur hėna i bėn rrezėllim, duke u pas¬qyruar nė ndonjė pus oaze, dhe ky nur i pėrshpirt-shėm po derdhet mbi qivurin e shpluar, ku shihet ushtari i vdekur.
Po mė afrohet Jermlovi-xhuxh. duke mbajtur bigat e njė talike njėrrotėshe, veshur me kosturne tė zeza futė dhe me njė cilindėr tė bardhė mbi kokė.
Njė dorė e shqetėsuar dhe e dridhur nga terri, ne njė shkreptimė stikrepėseje ndezi tri drita drithėruese tė qirinjve. Nė topin e dritės melankolikė qė u bė hark rreth dorės tiritėdhėnėse, u zbulua [urura e gruas veshur me petkun e zi tė murēeshės.
Nusja hedh valle, si mjellmė, afrohet duke ecur si mbi re, se terri e mbulon shokė-e-teposhtė, kėshtu qė nuk mund tė shihet si ēapėlon. Ajo e nxjerr
nga qivuri ushtarin e vdekur, e rrėmben duar-e-qajė duke e pushur kėshtu, duke e pėrkėdhelur. Ajo do qė i vdekuri nė duart e saj tė ngrihet mė kėmbė.
Dėgjoj dėnesjen e saj, psherėtima nēastiėruese, derisa i shpėrtheu vaji. Qan e kėlthet me lutjet dhe mallkimet e ueta.
E pashė murgeshėn si iu sul e shastisur nuses qė po e ztioarroste ushtarin e vdekur. Pėrpėlitej ta shqepte nga kufoma tė shasiisurėn nga malli e
Deēani ka shėnuar nė ora 10:14 - Adresa - komente
001399 miqė mė kanė vizituar mua