Krijo Faqen tėnde tek MKPortal | HOME
PRANVERA E LIBRAVE
PRANVERA E LIBRAVE
PRANVERA E LIBRAVE•TEKI DĖRVISHI
Personat
ARI PRESPARI
ARBEN TETOVA
SHEGA
NARRATORI
LIRIA
JERMILOVI - XHUXH
DESA MASTILOVA
SLATKI ALEKSIJEVIĒI
DUNJA UJKANI
OGLlĒI I MAĒVĖS
MARIA ALEKĒIEVA
OGAV BULATI
DOBRI MANDAREVIĒI
SEKRETARI I KOMITETIT
IJA
LEJLA
NUSJA
CIVIL - POLICI I
CIVIL - POLICI II
MURGESHA
INSTRUMENTALISTĖT
TRI NUSET
KUARTETI
Martė, 01 Mars 2016
POLIC - CIVILI I

Ah, u alivanos!

POLIC - CIVILI II

Grua e fėlliqur!

POLIC - CIVILI I

(E merr Nusen para duarsh)

Nė spital, hė?

POLIC - CIVILI II

Nė spital! Nė ēmendinė!

POLIC - CIVILI I

Do ta dėrgojmė nė shtėpinė e lutjeve. Nė spital!
Nė ēmendinė!

(Dalin)

JERMILOVI - XHUXH

(Merr karrocėn e vogėl njėrrotėshe, i afrohet ushtarit tė vdekur nė qivur dhe e hedh mbi karrocėn dyrrotėshe, duke u nisur lart, drejt andej nga ajo vetull ure, atje ku duket si njė kontur i gjallė qė merr frymė. Duket pėrsėri se del Nusja duke u shpėtuar duarsh Policė - civilėve dhe merr vrap duke i dalė pėrpara Jermilovi - Xhuxh. Nuses i ka rėnė velloja ndaj e mban nė dorė copėn e pėlhurės sė bardhė qė valon pas saj kur nget. lermilovi - Xhuxh tashmė ėshtė ngritur me karrocėn e tij nė majė tė asaj vetulle ure.
Duket tek derdh barrėn. e karrocės sė tij sikur tė flakte mbeturinat nė ndonjė greminė. Shihet e dėgjohet njė rrokullimė, si tė binte nė hon njė trup i padukshėm. Lart, atje, nė atė vetull ure du-
Deēani ka shėnuar nė ora 08:50 - Adresa - komente


ej! Lėshoje dore tė vdekurin ... se nuk bėn mė ky: mashkull pėr dashnor, oj e mallkuar!

(Hyjnė dy Policė - civilė)

POLIC - CIVILI I

(Shokut)

Ngjitja krahėve, tė marrės! Pushtojė!

POLIC - CIVILI II

(Duke u pėrpjekur ta shkoqė Nusen nga i vdekuri)
Po, kjo - or - paska shkalluar fare!

POLIC - CIVILI I

E paskan lėnė mendtė nga dhembja.

POLIC - CIVILI II

Pa i rėnė me grushta nuk e shkoq dot nga i vdekuri, se fuqia e tė ēmendurve i bėn ballė edhe rėndesės sė tokės; ns prangat nuk bėjnė punė. ve¬ tėm muri, koleg; vetėm muri.

POLIC - CIVILI I

Muri dhe grushtet.

POIC-CIVILI II

Bjeri pra, bjeri! Mos ki mėshirė!

NUSJA

(Alivanoset)

Ah! O Zot ! [/b]

(Pėrmbyset mbi tė vdekurin)
Deēani ka shėnuar nė ora 08:46 - Adresa - komente
dhembja. Me njė dorė duk e e shtyrė butėsisht; Nusja e dėbon Murgeshėn tė cilės as i vė veshin as e sheh. Por, Murge ha nuk i shqepet, si mace e egėr.

NUSJA

Nuk e jap tė ma rrėmbejnė, jo ... joooo! Oh!
Ti atje lart: i patrajtė, i pafytyrė, i pamėshirshėm! Apollon! Apollon! 0, zgjohu, Apollon! O Hy i hij¬shėm! Pyll i ri i trupit tim!

MURGESHA

O, Zot! 0, Zot! lVIbylli sytė para kėsaj pamje ferri! Kėsi blasfemi bėjnė njerėzit me shpirt si uji, si ajri, si zjarri. E lanė mendtė, o Zot, u shkallua
kjo nuse! Merre nė dorė, Zot, shpėtoje mėkati!

(Nuses)

Lėshoje, oj e zeza ti, e zeza! Lėshoje tė vdeku¬rin nė thellimėn e tij. Mos ia prish paqen, e mjera ti, moj mėkatare; e mjera ti, e mjera! Lėshoje! Lėshoje!

NUSJA

Jo! Jo! Nuk tė lė qė toka tė tė marrė nga parz¬ma ime, as nuk tė lė t'i bėhesh tokės hi, jo! Merrmė, Apollon, si ngahera! E zgjohu! E, zgjohu!

MURGESHA

(Nuses)

Lėshoje, oj e mjerė! A nuk po e dėgjon atje thellė korin e tė sakrifikuarve?! Nanat atje po ēirren, po bėrtasin ... Po ... po tė luten: jepja fėmijėn e vet tokės t'i japė gji, se foshnja do tambėl,

Nė spital! Nė ēmendinė!

POLIC - CIVILI I

Do ta dėrgojmė nė shtėpinė e lutjeve. Nė spital!
Nė ēmendinė!

(Dalin)[Ib]

[b]JERMILOVI - XHUXH


(Merr karrocėn e vogėl njėrrotėshe, i afrohet ushtarit tė vdekur nė qivur dhe e hedh mbi karrocėn dyrrotėshe, duke u nisur lart, drejt andej nga ajo vetull ure, atje ku duket si njė kontur i gjallė qė merr frymė. Duket pėrsėri se del Nusja duke u shpėtuar duarsh Policė - civilėve dhe merr vrap duke i dalė pėrpara Jermilovi - Xhuxh. Nuses i ka rėnė velloja ndaj e mban nė dorė copėn e pėlhurės sė bardhė qė valon pas saj kur nget. lermilovi - Xhuxh tashmė ėshtė ngritur me karrocėn e tij nė majė tė asaj vetulle ure.
Duket tek derdh barrėn. e karrocės sė tij sikur tė flakte mbeturinat nė ndonjė greminė. Shihet e dėgjohet njė rrokullimė, si tė binte nė hon njė trup i padukshėm. Lart, atje, nė atė vetull ure du-
Deēani ka shėnuar nė ora 08:39 - Adresa - komente
Enjte, 11 Shkurt 2016
ej! Lėshoje dore tė vdekurin ... se nuk bėn mė ky: mashkull pėr dashnor, oj e mallkuar!

(Hyjnė dy Policė - civilė)

POLIC - CIVILI I

(Shokut)

Ngjitja krahėve, tė marrės! Pushtojė!

POLIC - CIVILI II

(Duke u pėrpjekur ta shkoqė Nusen nga i vdekuri)
Po, kjo - or - paska shkalluar fare!

POLIC - CIVILI I

E paskan lėnė mendtė nga dhembja.

POLIC - CIVILI II

Pa i rėnė me grushta nuk e shkoq dot nga i vdekuri, se fuqia e tė ēmendurve i bėn ballė edhe rėndesės sė tokės; ns prangat nuk bėjnė punė. ve¬ tėm muri, koleg; vetėm muri.

POLIC - CIVILI I

Muri dhe grushtet.

POIC-CIVILI II

Bjeri pra, bjeri! Mos ki mėshirė!

NUSJA

(Alivanoset)

Ah! O Zot!
(Pėrmbyset mbi tė vdekurin)

Deēani ka shėnuar nė ora 10:06 - Adresa - komente
Mėrkur, 10 Shkurt 2016
dhembja. Me njė dorė duk e e shtyrė butėsisht; Nusja e dėbon Murgesh "n tė cilės as i vė veshin as e sheh. Por, Murge ha nuk i shqepet, si mace e egėr.

NUSJA

Nuk e jap tė ma rrėmbejnė, jo ... joooo! Oh!
Ti atje lart: i patrajtė, i pafytyrė, i pamėshirshėm! Apollon! Apollon! 0, zgjohu, Apollon! O Hy i hij¬shėm! Pyll i ri i trupit tim!

MURGESHA

O, Zot! 0, Zot! lVIbylli sytė para kėsaj pamje ferri! Kėsi blasfemi bėjnė njerėzit me shpirt si uji, si ajri, si zjarri. E lanė mendtė, o Zot, u shkallua
kjo nuse! Merre nė dorė, Zot, shpėtoje mėkati!

(Nuses)

Lėshoje, oj e zeza ti, e zeza! Lėshoje tė vdeku¬rin nė thellimėn e tij. Mos ia prish paqen, e mjera ti, moj mėkatare; e mjera ti, e mjera! Lėshoje! Lėshoje!

NUSJA

Jo! Jo! Nuk tė lė qė toka tė tė marrė nga parz¬ma ime, as nuk tė lė t'i bėhesh tokės hi, jo! Merr¬mė, Apollon, si ngahera! E zgjohu! E, zgjohu!

MURGESHA

(Nuses)

Lėshoje, oj e mjerė! A nuk po e dėgjon atje thellė korin e tė sakrifikuarve?! Nanat atje po ēirren, po bėrtasin ... Po ... po tė luten: jepja fė-mijėn e vet tokės t'i japė gji, se foshnja do tambėl,

Deēani ka shėnuar nė ora 08:57 - Adresa - komente
Martė, 09 Shkurt 2016

1.


E shoh Urėn e Ylberit, larg atje nė horizont, si njė hark tė skuqur, ngarkuar me yjtė e lodhur tė agut, duket si krah mjellme kur del nga lumi e shkel borėn nė breg, duket si vetull me grimin pembe tė Tanushės.
Tri dritare-pikiurė-kristale, nė vezullimin vjollcė tė tyre, herė-herė pasqyrojnė pamje qė mė kuj¬ tojnė ngjarjen e shfaqjes.
Nuk po e shoh nga po bie ky shuk drite, si shk¬retėtirės natėn kur hėna i bėn rrezėllim, duke u pas¬qyruar nė ndonjė pus oaze, dhe ky nur i pėrshpirt-shėm po derdhet mbi qivurin e shpluar, ku shihet ushtari i vdekur.
Po mė afrohet Jermlovi-xhuxh. duke mbajtur bigat e njė talike njėrrotėshe, veshur me kosturne tė zeza futė dhe me njė cilindėr tė bardhė mbi kokė.
Njė dorė e shqetėsuar dhe e dridhur nga terri, ne njė shkreptimė stikrepėseje ndezi tri drita drithėruese tė qirinjve. Nė topin e dritės melankolikė qė u bė hark rreth dorės tiritėdhėnėse, u zbulua [urura e gruas veshur me petkun e zi tė murēeshės.
Nusja hedh valle, si mjellmė, afrohet duke ecur si mbi re, se terri e mbulon shokė-e-teposhtė, kėshtu qė nuk mund tė shihet si ēapėlon. Ajo e nxjerr
nga qivuri ushtarin e vdekur, e rrėmben duar-e-qajė duke e pushur kėshtu, duke e pėrkėdhelur. Ajo do qė i vdekuri nė duart e saj tė ngrihet mė kėmbė.
Dėgjoj dėnesjen e saj, psherėtima nēastiėruese, derisa i shpėrtheu vaji. Qan e kėlthet me lutjet dhe mallkimet e ueta.
E pashė murgeshėn si iu sul e shastisur nuses qė po e ztioarroste ushtarin e vdekur. Pėrpėlitej ta shqepte nga kufoma tė shasiisurėn nga malli e
Deēani ka shėnuar nė ora 10:14 - Adresa - komente
001371 miqė mė kanė vizituar mua