Forumi Fjalė tė urta!
Pages: 1234567
Fjalė tė Urta ( Pėr Atdheun) By: Mergimtarja Date: Shtator 18, 2010, 07:10:01 PD
Kush ka vdekur pėr atdhe, nuk ka vdekur por ka le.
Shqipe

Jetoni pėr Shqipėri dhe vdisni pėr tė.
N.Frashėri

Dashuria pėr atdheun ėshtė topi qė shkatėrron kalatė mė tė forta dhe kalaja qė mund t'u qėndrojė topave mė tė fortė.
S.Frashėri

Nuk vlen asgjė tė dashurosh, nėse vajtimi i vendit tėnd nuk prek zemrėn tėnde.
Elyari

Mos pyet se ē'do tė bėjė atdheu pėr ty, pyet me gėzim ē'mund tė bėsh ti pėr tė.
Kenedi

Mė mirė tė jetosh keq ne atdhe, se sa mirė e nė vend tė huaj.
Indiane

Njė dimėr nė atdhe ėshtė mė i ėmbėl se njėqind pranvera nė dhe tė huaj.
Greke

Nė qoftė se dėshironi ta njihni dhe ta doni atdheun tuaj, shkoni nė tė huajin.
Berne

Nuk e braktis atdheu njerinė, por njeriu atdheun.
Bloku

Ėshtė kėnaqėsi dhe nder tė vdesėsh pėr atdhe! Edhe mė kėnaqėsi ėshtė tė jetosh pėr tė.
Horaci

Edhe mė i merituari i ka mė shumė borxh atdheut, sesa atdheu atij.
Burkhardi

Kush nuk i takon atdheut tė vet, nuk i takon as njerėzimit.
Bjelinski

Atdheu ėshtė si familja: vlerėn ia njohim vetėm atėherė kur e humbim.
Floberi

Nuk jam i sigurt se a mund t'i dua nė jetė dy gra, por jam i sigurt se nuk mund t'i dua dy atdhe.
Stendali

Tymi nė atdhe ėshtė mė i mirė, se sa zjarri nė dhe tė huaj.
Greke

Njeriu nuk lind pėr veten e vet, por pėr atdheun.
Ciceroni

O, kurrė mos u lodh pėr ndihmėn qė i jep atdheut.
Euripidi

Tė vdesėsh pėr atdhe, kjo ėshtė punė mbretėrish.
Volteri

Fjalė tė Urta ( Pėr Atdheun) By: Mergimtarja Date: Shtator 23, 2010, 09:06:10 PD
Kush s’do nėnėn e baban, s’ka si tė dojė vatanė.

Fjalė tė Urta ( Pėr Atdheun) By: Mergimtarja Date: Shtator 23, 2010, 09:06:52 PD
Atdheu mbi tė gjitha.
Fjalė tė Urta ( Pėr Atdheun) By: Mergimtarja Date: Shtator 23, 2010, 09:08:59 PD
Atdheu e nana nuk harrohen.
Fjalė tė Urta ( Pėr Atdheun) By: Mergimtarja Date: Shtator 23, 2010, 09:09:22 PD
Ēdo vlerė t'i vėrė vetes njė komb, atė i venė dhe tė huajt.

Fjalė tė Urta ( Pėr Atdheun) By: Mergimtarja Date: Shtator 23, 2010, 09:09:33 PD
Derė e botės s'ėshtė strehė e kokės.


Fjalė tė Urta ( Pėr Atdheun) By: Mergimtarja Date: Shtator 23, 2010, 09:09:48 PD
Duaje atdhenė si shqipja folenė
Fjalė tė Urta ( Pėr Atdheun) By: Mergimtarja Date: Shtator 23, 2010, 09:10:03 PD
Duaj at e duaj nėnė, por mė shumė duaj atdhenė.

Fjalė tė Urta ( Pėr Atdheun) By: Mergimtarja Date: Shtator 23, 2010, 09:10:24 PD
Dy duar pėr njė kokė, koka pėr atdhenė.

Fjalė tė Urta ( Pėr Atdheun) By: Mergimtarja Date: Shtator 23, 2010, 09:10:38 PD
Dheu zhuritet por bari mbin pėrsėri

Fjalė tė Urta ( Pėr Atdheun) By: Mergimtarja Date: Shtator 23, 2010, 09:10:54 PD
Guri i rėndė nė vend tė vet

Fjalė tė Urta ( Pėr Atdheun) By: Mergimtarja Date: Shtator 23, 2010, 09:11:06 PD
Gjuha dhe njerėzit janė tapia e vendtit
Fjalė tė Urta ( Pėr Atdheun) By: Mergimtarja Date: Shtator 23, 2010, 09:11:20 PD
Gjuha bashkon kombin
Fjalė tė Urta ( Pėr Atdheun) By: Mergimtarja Date: Shtator 23, 2010, 09:11:33 PD
Gjuha ruhet atje ku shkruhet

Fjalė tė Urta ( Pėr Atdheun) By: Mergimtarja Date: Shtator 23, 2010, 09:11:47 PD
I ikuri dhe i vdekuri s'kanė hatėr