Shenimi i Fundit - Shkruajtur nga: Deēani - Mėrkur, 30 Shtator 2015 17:13
Forumi
Korrik 22, 2019, 07:43:58 PD *
Mirė se vini, Vizitor. Ju lutemi identifikohuni ose regjistrohuni.

Identifikohuni me emrin, fjalėkalimin dhe kohėn e identifikimit
 
   Forumi   Ndihmė Identifikohuni Regjistrohuni  
Faqe: 1 ... 8 9 [10]
 91 
 : Shtator 10, 2017, 10:28:13 PD 
Nisur nga Deēani - Postimi i fundit: nga DeēaniPėrhapin parullėn se do tė hyjnė nė Prishtinė, me qėllim qė t'i shmangen kurthit tė pėrgatitur. Sė kėndejmi, kur dolėn nė Lluzhan, kthehen nė drejtim tė Barilevės pėr tė vazhduar rrugėn pėr nė Drenicė.Atėherė nė Drenicė dėrgohet brigada e parė e Kosovė e Metohisė, batalionet e sė cilės shpėrndahen nė disa teriritore tė Drenicės, me seli nė Serbicė. Mirėpo, kėto forca nuk arritėn t'i kundėrviheshin brigadės sė Shaban Polluzhės, e cila depėrtoi nė Drenicė. Nė front kundėr kėsaj brigade dėrgohen forca tė mėdha ushtarake nga Serbia e Mali i Zi, e mė vonė inkuadrohet edhe brigada e Shqipėrisė, e cila kthehet nga Sanxhaku. Luftimet marrin pėrmasa tė gjėra aty nga 20 janari.

7. BABAI PĖR DJALIN

Serbica dhe Gllogofci, dy qendra tė Drenicės, nė pjesėn e parė tė janarit tė vitit 1945, ishin bėrė kasaphana tė vėrteta. OZN-ja pėr ēdo ditė merrte fshatarė tė pafajshėm nėpėr shtėpi, nėpėr rrugė dhe kudo qė i gjente, pėr t'i ekzekutuar pastaj nė" mėnyrat mė tė egra. Kėtė punė nuk e kryente vetėm OZN-ja, por edhe shumė brigada partizane, sidomos ato serbe e malazeze.

 92 
 : Shtator 07, 2017, 04:50:00 MD 
Nisur nga Deēani - Postimi i fundit: nga Deēani
me telefon. Meqė ishte bukur larg zyra ku thėrriste, - thekson I Iamzė Istogu, e shoqėrova Shabanin. Fadili e pyeti se si i kishte hal1et. Ndėrkaq, ky iu pėrgjigj, kur¬rqysh. Pėr nė frontin e Sremit - thotė Shaban Pol1uzha - nuk do tė shkojmė, ngase nuk e mbajte fjalėn. Njerėzit edhe mėtej po vriten pėr ēdo ditė, madje edhe nėpėr rrugė.
Prandaj, ata tė cilėt e bindėn Shaban Polluzhėn qė tė nisej me brigadėn e tij pėr nė Srern, mu ata duke u kthyer nga Podujeva pėr nė Drenicė, me tė kaluar grykėn e Llapit, ndezėn topat kundėr tij. Dhe nė fakt, prej kėtij momenti fillon likuidimi masiv i njerėzve nė Drenicė. Nė tė kthyer, ata bujtėn nė fshatrat e Llapit. Tė nesėrmen nė mėngjes, arrin letra e Fadil I loxhės. Letrėn, mė kuj-tohet, - thotė Hamzė Istogu, e lexoi Sadik Tafarshiku. Nė letėr shkruante: Ju nuk keni dashur tė zbatoni urdhrin e Shtabit operativ dhe mu prej kėtij ēasti jeni tė rrethuar nga tė gjitha anėt. Nė fund tė letrės theksohej se nuk keni
nga t'ia mbani.

 93 
 : Prill 16, 2017, 07:00:31 PD 
Nisur nga Deēani - Postimi i fundit: nga Deēani

duhet t'i bashkohet Brigadės sė Shtatė Kosovare nė bazė tė urdhėrit tė shtabit operativ, qė udhėhiqte Fadil Hoxha dhe menjėherė tė nisemi pėr nė frontin e Sremit. Nė kėtė tubim folėn edhe Qamil Brovina dhe Ramadan Hoxha. Edhe kėta tė dy pėrsėritėn tė njėjtat konstatime - thotė Ramadan Rexha, komesar politik i njė batal ioni tė Shaban Polluzhės. Nė tribunė sėrish dalin njerėzit e brigadės sė Drenicės dhe kundėrshtojnė qėllimin e tyre, duke u thėnė se vendin tonė e kemi ēliruar dhe se nuk duam t'i lėmė eshtrat nė rajone tė huaja. Nė atė tubim, si thotė mė tutje Ramadan Rexha, asistonin katėr oficerė me uniformė tė OZN-ės dhe me tė dėgjuar zėrin e njėrit nga masa: "Pėrse tė shkojmė nė Sėrbi kur dihet se ēka mund tė ndodhė me ne dhe me familjet tona?" menjėherė vėrsulen nė drejtim tė tij. Nė atė ēast i kapėm armėt pėr tė bėrė rezistencė, atėherė shpejt e shpejt doli nė tribunė Shaban Polluzha, i cili tha: "Ngadalė, mos u ngutni". Kėto fjalė i pėrsėriti dy tri herė. Kur panė se ēfarė situate e nderė do tė krijohej, oficerėt me uniformė tė OZN-ės humbėn sa ēel e mėshel sytė. Pastaj, prapė paraqitet Ramadan Hoxha i Sedllarit. Me tė dėgjuar fjalėt e kėtij udhėheqėsi tė Brigadės sė Shtatė Kosovare
- Shaban Polluzha i drejtohet Shaban Haxhisė: "Nuk mund t'i ofendojė askush, e as ky qė foli tash, njerėzit e mi. Ne nuk do tė nisemi andej nga thotė dikush - do tė vendosim ashtu si mendojmė ne, e dihet mirėfilli si kemi vendosur!" Kėtu merret qėndrimi qė tė kthehen nė Drenicė dhe t'u kundėrvihen tė gjithė atyre qė bėjnė masakrimin e popullatės sė pafajshme. Pikėrisht nė kėtė kohė, kur u mor qėndrimi pėr t'u kthyer, vjen njė njeri dhe thotė se Shaban Polluzhėn po e thėrret Fadil Hoxha

 94 
 : Prill 08, 2017, 09:19:25 PD 
Nisur nga Deēani - Postimi i fundit: nga DeēaniEnde pa arritur Shaban Polluzha me luftėtarėt nė Podujevė, ndėrkohė partizano-ēetnikėt filhjnė masakrat e reja mbi fshatarėt e Drenicės. Duke shkiar pėr tė bluar nė Llaushė, Xheladin Xani dhe Rimė Kabashi nga Polaci. masakrohen, dhe mė pėrtej pe atė ditė vriten babė e bir nga Rezalla pėr t'u hedhur pastaj
nė rrugė.
            Lajmi pėr kėto masakra, Shaban Polluzhės i arrin nė Podujevė. Ndalen nė kėtė pjesė tė Llapit pėr tė biseduar se a duhet vuzhduar rruga mėtej (nė rrethana tė tilla) apo jo?
            Sipas raportit tė komandantit tė administrimit ushtarak, Sava Dėrletiqit, Shaban Polluzha nė Podujevė kishte mbi 5.000 njerėz.
            - Nė tubimin qė u organizua, i pari ngrihet Miftar Bajraktari nga Llausha - thotė Tafė Geci, i cili insistoi qė menjėherė tė kthehet brigada dhe tė mbrojė popullsisė shqiptare nga masakrat ēetnike e partizane. Pasi folėn edhe disa tė tjerė, po edhe Shaban Polluzha, konstatohet:
"Nėse vazhdojmė rrugėn pėr nė frontin e Sremit do tė likuidohemi pa arritur atje, kurse, nė anėn tjetėr, nė Kosovė pa kurrfarė pengesash do tė bėjnė terror tė tjerėt mbi gratė dhe fėmijėt tanė".
            Nė Podujevė priste Shaban Haxhia (major nga Shqipėria) me Brigadėn e Shtatė Kosovare, komesar Qamil Brovina, Ramadan Hoxha, kapiten e tė tjerė.
Vijnė te ne pėr tė na bindur qė tė nisemi (edhe ne) pėr nė frontin e Sremit. I pari prej tyre del nė skenė Shaban Ilaxhia, i cili thekson se brigada e Shaban Polluzhės

 95 
 : Prill 08, 2017, 09:10:16 PD 
Nisur nga Deēani - Postimi i fundit: nga Deēani
   

             Nė periudhėn e hershme, kur nuk kishim regjistrime tė popu¬llsisė, fiset bėnin evidentimin e numrit tė shtėpive dhe nė kuvende tė atyr kohėrave, krerėt e tyre folnin nė emėr tė atyre shtėpive qė kishte fisi. p.sh.: nė emėr tė 400 shtėpive Gash fliste gashiani: nė emėr tė 700 shtėpive Krasniqe fliste krasniqasi: nė
emėr tė 600 shtėpive nė Nikaj e Mertur fliste i nikajve ose mėrturasi: pėr 200 shtėpi nė Bytyē fliste bytyēasi. Pėr 200 shtėpi Shipshan fliste shipshiani.
            Ndarje tė tilla kishte edhe brenda fisi. qė shprehnin numrin e shtėpive tė njė ose mė shumė fshatrave. Kėshtu p.sh.: nė emėr tė 400 shtėpive Kolgec e Kolmeksh, nė emėr tė 200 shtėpive Bujan, apo tė 200 shtėpive Gri e Geghysen.
            Pėrafėrsisht fiset janė tė shpėrndara sipas kėsaj harte:

expand the original image 96 
 : Prill 05, 2017, 07:02:26 MD 
Nisur nga Deēani - Postimi i fundit: nga Deēani

             Prejardhja e fiseve tė sotme nė krahinėn e Tropojės ka si origjinė kryesisht Bosnjėn, krahinėn e Kuēit nė Mal tė Zi etj., tė gjitha kėto fise ilire e dardane.
Koha e nguljes me banim e kėtyre fiseve nė kėtė zonė tė ēon aty nga fillim i vitit 1600 e nė vazhdim. Kjo, bazuar nė brezat e secilit fis si dhe nė relacionet e ipeshkėve Fran Bardhi e Gjergj Bardhi nė vizitat e bėra nė zonėn e Pultit nė vitet 1635 deri nė1641.
Pėrbėrja e fiseve nė rrethin e Tropojės ėshtė sipas kėsaj skeme:


expand the original image

            Siē shihet nė skemė janė paraqitė 7 fise tė plota e tė organi¬zuara, qė njihen nga vendasit e qė kanė bajraqet e veta, me pėrjashtim tė Berishės qė nuk ka bajrak nė krahinėn e Tropojės. Merturi qė rrjedh nga Berisha ėshtė fis me veti e me bajrak tė tij nė Shėngjergj. Berisha e Brigjeve e Raja janė nėn kėtė bajrak.
Shipshani ėshtė fisi mė i ri pėr faktin se pėr njė kohė tė gjatė ka qenė nėn bajrakun e tė Bardhėve pastaj tė Gashit.
            Pėrveē fiseve, nė skemė janė pasqyruar edhe degė fisesh, tė cilat nė Tropojė nuk formojnė as fis e as bajrak. Fiset e tyre ata i kanė jashtė kufijve tė Shqipėrisė. Kėshtu:
            Berbati ėshtė degė e fisit tė Hotit nė Mal tė Zi.
            Selimajt e Valbonės janė me prejardhje tė fisit Kelmend nd nė Mal lė Zi.
           Ēeremi ėshtė degė e fisit tė Vuthajve nė Mal tė Zi.
            Rrogami nė Valbonė ėshtė me prejardhje nga fisi i Shalės tė rrethit tė Shkodrės.

 97 
 : Prill 05, 2017, 06:39:14 MD 
Nisur nga Deēani - Postimi i fundit: nga Deēani

fshatin e tij, rrallėkush e shihte pa libėr nė dorė, fliste me pietet pėr tė gjitha figurat kombėtare. Kishte siguruar libra dhe literaturė nga Shqipėria, dhe ato i mbante nė ēantė, edhe pse nuk ishin tė parapara me programin mėsimor.
            Vjen dimri i vitit 1945. Kosovėn e pėrfshin valė e re terrori. Nė Drenicė burgosen dhe likuidohen njerėzit e pafajshėm. Njė ditė tė kobshme OZN-ja vjen nė Polac pėr ta bastisur shtėpinė e Abdyl Xanit. Abdyli merret nga OZN-ja dhe dėrgohet nė burgun e Serbicės. Ngujohet si gjithė tė tjerėt.Njė natė, me gjasė mė 7 janar, tė atij dimri tė madh, masakrohet me thikė dhe qitet nė njė gropė lumi, ku ishin qitur edhe shumė tė tjerė. Siē deklarojnė njerėzit e kohės, pėr kėtė masakėr janė fajtorė Ali Shukrija dhe udhėheqės tė tjerė tė Kosovės,
            Pas betimit tė Fadil Hoxhės se mė nuk do tė ngjajnė tragjedi tė tilla, Shaban Polluzha me brigadėn e vet niset pėr nė frontin e Sremit. Tafė Geci, thotė se atė natė kishin bujtur nė Polac dhe nė fshatrat afėr Serbicės pėr tė marrė rrugė pastaj tė nesėrmen nė drejtim tė Podujevės.
- Gjatė udhėtimit, njė natė kalojnė nė Novosellė tė Magjunit. Kėtu arrijnė lajme se nga burgjet e Prishtinės, tė Mitrovicės e Vuēiternės po nxirren njerėzit dhe po pushkatohen - shtoi ai.
             Bindja se duhet shkuar pėr nė frontin e Sremit tashmė ishte zbehur edhe mė shumė, saqė ēdo hap i mėtejmė pothuajse ishte formal.

 98 
 : Prill 04, 2017, 06:07:18 MD 
Nisur nga Deēani - Postimi i fundit: nga Deēani


Ashtu si urdhėroi, edhe u veprua. Mė kujtohet kur erdhi njė oficer i OZN-ės dhe ēeli derėn e burgut, ku ishim tė ngujuar mbi 50 veta. Pas daljes nga burgu bėra disa hapa dhe papritmas pashė njė turmė njerėzish qė lėshonin zėra tė tmerrshėm. U drejtova nga ajo turmė pėr tė parė se ēka po ndodhte. Aty pashtė disa kufoma njerėzish qė i njihja. Ndėr ta ishte i ndjeri Tush Selmani - Izbica i masakruar tėrėsisht. Kishte tė prerė hundėn, veshėt dhe pjesėt gjenitale; Halil Bajraktari nga Llausha, po ashtu i masakruar nė tė njėjtėn mėnyrė. Ndėr ta ishte edhe njėfarė Nuha nga fshati Sushicė i Istogut. Nė kėtė gropė e pėrgjatė lumit u gjetėn rreth 30 njerėz tė masakruar. Nė kėtė burg u masakrua edhe djaloshi Abdyl Xani i Polacit nxėnės i Liceut tė Prishtinės.
 
6. GJIMNAZISTI I MASAKRUAR

Abdyl Xani, nxėnės i Gjimnazit tė Prishtinės, ishte nisur nga vendlindja (Polac) me vullnet tė madh pėr t kryer liceun dhe pėr tė pėrhapur dijen nė fshatrat rernces. Familja e tij do tė ndajė nga kafshata e gojės pėr ta shkolluar tė birin, i cili me perspektivė shikonte jetėn e tij djaloshare. Ishte nxėnės i zellshėm dhe i respektuar nga kolegėt e tij. Kishte dėshirė tė mėsojė pėr tė gjitha
ē ė s h t j e t, P o r m b i t ė gj i t h a i i n t e r s o n t e h i s t o r i a kombėtare. Siē rrėfejnė ata qė e njohėn kėtė djalosh tė Polacit, gjithherė fliste pėr ēėshtjen kombėtare. E adhuronte bashkėvendasin e tij, qė njėherėsh e kishte edhe idhull, Hasan Prishtinėn. Kur vinte gjatė fundjavės nė

 99 
 : Prill 03, 2017, 05:40:29 MD 
Nisur nga Deēani - Postimi i fundit: nga Deēani
expand the original image


expand the original image


 gjitha anėt e Drenicės. Prej kėtij burgu pėr ēdo natė nxirreshin nga disa tė burgosur, kinse pėr t'u marrė nė pyetje e nė realitet likuidoheshin. Unė dhe Hysen Lutani ishim arrestuar me pretekst se prindėrit nuk ishin pajtuar me pushtetin e ri qė po formohej.
            Nuk mė kujtohet data e saktė, por-mendoj se ishte 8 ose 10 janari, kur njėsia partizane me Shaban Polluzhėn nė krye vjen nė Sėrbicė pėr t'u konsultuar se kur duhej tė niseshin pėr frontin e Sremit. Njėsia e Shaban Polluzhės bėn njė lėvizje tė tėrėsishme nėpėr qendrėn e Serbicės dhe me ndihmėn e qytetarėve nė stom tė lumit zbulojnė njė gropė tė madhe tė mbushur pėrplot me kufoma njerėzish, tė cilėt ishin masakruar-vepėr e tė ashtuquajturave njėsi ēlirimtare partizane. Pėr kėtė vepėr tė ndyrė,
luftėtarėt e Shaban Polluzhės e informojnė atė nė shtab, ku ishte me
krerėt komunistė. Ky lajm e tronditi shumė Shaban Polluzhėn, i cili protestoi ashpėr ndaj kėtij tmerri dhe urdhėroi qė tė lirohen tė gjithė tė burgosurit e ngujuar ata qė kishin mbetur).


 100 
 : Prill 02, 2017, 01:52:39 MD 
Nisur nga Deēani - Postimi i fundit: nga Deēani
Polluzha urdhėron qė para syve tė Fadilit tė sillen kufomat ndaj tė cilave ishte bėrė gjithė ai terror i pashembullt.
Me atė rast Fadil Hoxha thekson se kjo qė ka ndodhur ėshtė e tmerrshme, por garantoj se kjo mė nuk do tė ngjajė.
Nė Sėrbicė, atė natė, mė 8 janar 1945 u likuiduan:

Halil Bajraktari (Llaushė)
Rexhep Vojvoda (Llaushė)
Isuf Geci (Llaushė)
Abdyl Xani (Polac)
Sadik Zeneli (Obri)
Avdi Klina (Klinė)
Tush Selmani (Izbicė)
Halil Tėrrnavci (Tėrrnafc)
Durmish Qirezi (Qirez) me gjithė njė kushėri
Maliq Ikolli (Qirez)
Bahtiar Bajrami (Gradicė)
Xheladin Xani (Polac)
Ramė Kabashi
Nuhi Sushica
Qamil Hoxha (Gjakovė)
Dy tė Rezallės (babė e bir).

Mė vonė likuidohen Jusuf Gradica, Bajram Bajraktari, dhe disa
tė tjerė. Imami i Polacit, Brahim Hoti nga burgu i Serbicės dėrgohet
nė Mitrovicė, ku vdes nga torturat qė i bėjnė.
Se ēka ndodhi nė ato ditė dimri tė vitit 1945 nė burgun e Serbicės, mė sė miri shihet nė kujtimet e Brahim Spahiut tė Brojės, i cili e pėrjetoi kėtė tmerr: -
"Burgu i Serbicės nė fillim tė janarit tė kėtij viti tė pėrgjakshėm, ishte i mbushur pėrplot me njerėz nga te

Faqe: 1 ... 8 9 [10]
Mundėsuar nga MySQL Mundėsuar nga PHP Powered by SMF 1.1.21 |SMF © 2013, Simple Machines XHTML 1.0! CSS!

MKPortal ©2003-2008 mkportal.it
Faqe e krijuar nė 0.02723 sekonda me 35 veprime