Shenimi i Fundit - Shkruajtur nga: Deēani - Mėrkur, 30 Shtator 2015 17:13
Forumi
Korrik 16, 2019, 04:38:48 MD *
Mirė se vini, Vizitor. Ju lutemi identifikohuni ose regjistrohuni.

Identifikohuni me emrin, fjalėkalimin dhe kohėn e identifikimit
 
   Forumi   Ndihmė Identifikohuni Regjistrohuni  
Faqe: 1 2 [3] 4 5 ... 10
 21 
 : Janar 24, 2019, 08:29:49 MD 
Nisur nga Deēani - Postimi i fundit: nga Deēanibanimit - hapėsira nga e kishim ēuar Milaimi dhe unė djaloshin me mėlēinė e copėtuar para dy mėngjesesh. Fėmijėt po e shqelmojnė topin andej-kėndej, duke u rrėzuar e rrotulluar, mashtruar e vrapuar. Duket se topi nuk ėshtė i fryrė tamam, por kjo nuk ua prish lezetin. Qėndroj nėn rrezet e diellit, duke qeshur ndėrmjet gllėnjkave tė kafesė. Kjo ėshtė njėra nga gjėrat e shkėlqyera nė jetė, t'i shikosh fėmijėt teksa luajnė, apo jo? Kėtė e bėj me djalin tim, luaj me top diku nėn rrezet e diellit, zemrėn plot, tė kėnaqur me kėtė ėmbėlsi. Zot, sa mė mungon. Mė mungon ai.
            Njė grua rreth tė pesėdhjetave, flokėthinjur, mbikėqyrte fėmijėt - shumė e moshuar pėr tė qenė nėna e tyre. I afrohem dhe ajo mė pėrshėndet nė shqipe e mė pas e kupton se nuk jam prej kėtu dhe e kthen nė anglishte.
"Amerikan?"
"Australian."
"Australian! "
Craig Jurišević. Mė vjen mirė qė u njohėm".
E pranon dorėn e zgjatur, por mė shikon me huti,
"Emėr serb, Jurišević ".

"Slloven. Nga babagjyshi".
"Ah!"
Mendohet njė kohė, thuajse ēudia e njė tė huaji flokėverdhė nga Australia me gjysh slloven ka nevojė pėr analizė.
"Quhem Edona    mė nė fund e thotė.
"E, tė kujt janė fėmijėt?"
Edona e ndez njė cigare dhe e thith thellė para se tė kthejė kokėn nga ndėrtesa ngjitur me timen. "Jetimė    thotė. "Jetojnė me ne. Me familjen time, me familje tė tjera. Njė ditė do tė kthehen nė Kosovė. Ndoshta"

 22 
 : Janar 22, 2019, 06:54:16 MD 
Nisur nga Deēani - Postimi i fundit: nga Deēani
qė janė quajtur me emra tė ndryshėm sipas fiseve si etruske , ilire, sabine, pellazgė etj.
Bashkimi i kėtyre fiseve solli dhe formimin e Romės, e cila mė vonė u zgjerua dhe u bė njė perandori e madhe. Pėr trojanėt apo ilirėt, qė i ruajtėn rrėnjėt e prejardhjes sė tyre dhe emrat e fiseve do tė flasim mė poshtė. r ashtuquajturi komb latin romak nuk ėshtė asgjė tjetėr vetėm sa pėrzierje e fiseve tė ndryshme albane tė antikitetit si trojanėt, etruskėt, ilirėt me njė element ndoshta tė ardhur, apo jo nga diku, qė askush nuk e di dhe nuk mund ta pėrcaktojė deri mė sot. Ajo qė ėshtė e sigurtė ėshtė fakti se kombi romak pati si bazė tė tij popullsinė iliro-trojane qė ka qenė sipas shumė tė dhėnave e njė etnie me atė etruske.

3- Dinastia trojano-dardano-albane e Albion it
(Britanisė)

Do tė thoni ju se ēfarė lidhje kallė britanikėt me dardanėt dhe
albanėt ?

Britanikėt janė komb dardano-alban, sepse dinastia dhe populli i vjetėr britanik e kishin origjinėn e tyre nga dardanėt e Trojės, por edhe Anglo-Saksonėt si do tė shohim mė poshtė nė kėtė studim e kishin origjinėn nga Iliria. Kjo periudhė e historisė ka qenė konsideruar nga disa historianė si mitologji deli nė kohėn qė u zbulua Troja nė fund tė shekullit tė XIX, e cila tregonte se ishte atje dhe doli tė vėrtetonte ato qė kishin shkruar pėr tė, me mijėra vjet rresht historianėt. Zbulimi i Trojės vėrtetoi ato qė kishte thėnė Homeri dhe historianėt e tjerė tė Antikitetit dhe Mesjetės, duke pėrfshirė kėtu edhe vėrtetimin e veprave tė shkruara nga historianėt britanikė nė Mesjetė. Historinė e Britanisė e kemi filluar gjithmonė me Cezarin nė momentin qė ai pushton Britaninė nė 55 p.k dhe pėr periudhėn mė pėrpara nuk flitet, sikur kėta njerėz tė mos kenė ekzistuar fare nė atė vend para kėtij viti. Ka njė histori para vitit 55 p.k qė ėshtė pasqyruar nga disa
historianė britanikė me tepėr dinjitet. Historia e vjetėr e Britanisė lidhet me dardanėt e Trojės, sepse ishte kjo popullsi qė populloi kėtė ishull pas rėnies sė Trojės.

 23 
 : Janar 22, 2019, 06:49:42 MD 
Nisur nga Deēani - Postimi i fundit: nga DeēaniFARĖ E ATDHEUT


Lisit pėrballė
Ra

Nė mbarsje gjaku
Pėrshkoi arėn

E kaploi trishtimi
Vrasėsin

Kur pa dėshmorin
Si mbjellė

Pa u hamend

Eshtrat si farėn

 24 
 : Janar 16, 2019, 03:50:31 MD 
Nisur nga Deēani - Postimi i fundit: nga Deēanipublik pėr tėrė tregun e qytetit, kishte thirrur me ngut Kryesinė e Kėshillit tė Besėlidhjes. Mirėpo, tė rinjtė, pėrveē 0'0', tė cilit i ishte acaruar plaga ue shpatull, krycrnevetc i kishin vajtur ustait tė punishtes sė kėpucėve, Bizės. Ia kishin pėrmendur edhe njė herė tė gjitha spekulimet, e kishin kanosur se do ta vrisnin. Si kapar Ali Armėtari i kishte dhėnė njė grusht tė fuqishėm turinjve. Pastaj kishin vendosur tė hidheshin sėrish pėrtej liqenit, nė Tarabosh, pėr ta shpėtuar Asim Krajėn. Banorėt e Tabakėve po pėrgatiteshin t'ua drejtonin armėt policisė dhe ushtrisė, po qe se venin edhe njė herė pėr t'i bastisur. Kėto tė gjitha e detyruan Hamzėn ta shtynte tubimin e Kėshillit tė Besėlidhjes Zejtare pėr mė vonė. Duhej t'i bindte nxitėsit tė kishin durim. Piratėt e kapur i kishin vendosur nė njė shtėpi tė veēuar nė rrugicėn «Muhaj- qė kishte dalje vetėm nė sheshin «Bullej», Dasha Shkreli kujdesej pėr robėrit. Kapja e piratėve nga ana e tė rinjve u ēmua pėr sė tepėrmi nga atdhetarėt shkodranė. Por ata duheshin mbajtur afėr, qė tė mos u lihej shteg veprimeve kokė­mėvete. Prandaj Hamzė Kazazi kishte porositur tė tu­boheshin 11" htėpinė e Gjeto Grudės nė Rrugėn e Zojės Ruzare. Djemtė me tė ra t kishin pėrgatitur pėrbashka*isht njė kobur v shur nė argjend. Gjetoja, si k ll' e £1l"­gran, e kishte zbukuruar armėn, sa tė mbeteshin sytė kur e shikoje. Aty nga dreka erdhi Hamzė Kazazi. Djemtė i dhu­ruan koburen. Ai u gėzua sė tepėrmi pėr atė dhuratė. Me atė rast u tha tė rinjve:
- Jeni treguar kreshnikė nė kapjen e katėr pira­tėve. Ju lumtė! Shkodra ju mban nė gojė. Edhe mė guximtarėt ju kanė zili. Atė qė bėtė ju me piratėt, mund ta bėnim edhe ne, por do tė na kushtonte shumė shtrenjtė, mbasi qeveritarėt osmanė mezi presin tė shka­ktohen turbullira, qė tė justifikojnė njė gjendje terrori, pėr t'i dalė pėrpara asaj qė mund dhe do tė ndodhė

 25 
 : Janar 14, 2019, 05:17:26 MD 
Nisur nga Deēani - Postimi i fundit: nga Deēani


(I mėshon letrės me shuplakė)

Simbas kėtij protokolli i pritėm ... S'ka mė mirė! Po, ku ta di unė a janė ndarė tė kėnaqur? Kryesore - nuk u ankuan.

            SEKRETARI

Ta kesh kujdes, pash zotin, shoku Prespari. Ta  kesh kujdes. Ti je nikoqir i tyre, e - shkrim¬tarėt qesin kajde. Ata rrallė mund t'i kėnaqėsh. Ti je drejtor i shtėpisė botuese "Proleteri", apo jo?! E ata vijnė mysafirė tė Shtėpisė botuese ku ti je njeriu i parė. Ty tė bie barra, vėlla. Mos thunj pastaj ... jo kėshtu, jo ashtu. Nėqoftėse ankohen ...

            ARI PRESPARI

... e di, e di. .. E marr me mend: do tė mė rruajė dreqi i zi!

            SEKRETARI

Ēėshtja mund tė marrė dimension politik!

                    ARI PRESPARI

(I shqetėsuar. I frikėsuar)

E di. . . di - jam i vetėdijshėm!

            SEKRETARI

Shkrimtarėt nga Beogradi po bėjnė njė turne ka*van poetik me moton: "Nė luftė kundėr nacionalizmit". Kėshtu po i kontribuojnė edhe ata revolucionit qė rrjedh ... rrjedh e nuk ndalet kurrė. Ata kėshtu po luftojnė kundėr nacionalizmit ...

            ARI PRES PARI

(Si i marrė .. i trallisur; i hutuar)

... shqiptar!

 26 
 : Janar 14, 2019, 05:02:22 MD 
Nisur nga Deēani - Postimi i fundit: nga Deēani
RRUSTEM GĖRGURI
[move type=scroll loop=-1 direction=left step=3 delay=85]

[/move]


FLET ADEM JASHARI

Prarimin e diellit
Ua solla

Gjurmėve tė ndritura
Mblidhuni

Jetės t'i kėndoni

Pėr shėrim plagėsh
Rrezet e lirisė

Ua solla

Ju duhet pėrqafimi

 27 
 : Janar 14, 2019, 04:42:02 MD 
Nisur nga Deēani - Postimi i fundit: nga Deēani


«E ēmojnė tė gjithė qorr Shytanin !» - mendoi me vete dajė Kasi,
Hamzė Kazazi i dha dhjetėra akēe nga arka e esnafit. E kėshilloi tė mos pinte ato ditė. Nė mos, tė pinte nė ndonjė shtėpi, kurrsesi nėpėr mejhane. I dha njė njeri ta pėrcillte, gjoja nė mejtepin e Mull Medos, e ēoi te njė i besuar i tij nė Lagjen e Tabakėve, prapa Kalasė. Nga burime jo fort tė sakta, u mor vesh se Asim Kraja gjendej nė Tarabosh. Piratėt e mbakėshin peng, Dashkan t'i vėnė kusht Shkodrės pėrt'ua kthyer tė katėr piratėt e kapur dhe trupin e vdekur tė Kokėrrumbullakut. 'I'erak Kiri bridhte natėn nėpėr Shkodėr, Kėrkonte tė gjente shtėpinė ku i kishin vėr Hur bashkėpunėtorėt e tij piratė. Tė nesėrmen herėt nė mėngjes u bastisėn dy shtėpi nė mėhallėn e terzinjve, gjysma e Lagjes sė Tabakėve, ku kishin banuar dikur pashallarėt Bushatllinj. U bas­tis argjipeshkvia nė rrugėn «Pecaj», kuvendi i fretėrve nė rrugėn e Shnandout, xhamia te Kullukhania (edhe pse atje e kishte postėkombandėn xhandarmėria). Nga silla kontrolluan edhe nė katėr pika: kotruvexhinjtė midis rrugės «Kor Hasaj» dhe «Lugėcesme»I; sahatēinjtė te pazari i shpendėve, samarxhinjtė te Kryepazari dhe dugajat te Fusha c Skelės. Nga tė gjitha kėto, mbi tridhjetė ishin baza tė «Besėlidh] s Zejtare». Kjo do tė thoshte se hallvaxhi Gahrani kishte bėrė punėn e vet ... Hamzė Kazazi, si kryetar i Kėshilli t tė Pėrgjithshėm tė Esnaf'eve nė Shkodėr- dh si kullukēibash i rregullit


 28 
 : Janar 14, 2019, 04:23:23 MD 
Nisur nga Deēani - Postimi i fundit: nga DeēaniSa hyri nė ėmbėltore, Gahrani filloi tė fėrkonte duart:
- Ē'kemi, dajė Kasi?
- Kemi tė sat ėmė! - ia pati tjetri. - Mė sill njė ēanak hallvė se mė griu!
«Qėnka bėrė anije bukuroshi», - tha nėpėr dhėmbė Gabrani dhe hodhi njė lugė hallvė nė fund tė ēanakut.
Dajė Kasi enkas e ēoi dorėn nė brez, kinse nxirrte patllaken, Gahrani u fsheh prapa raftit tė enėve.
- Ē'pate, mor biēim I
- Mos eja tjetėr herė i dehur, tė kam rixhal - tha Gahrani dhe ia vuri ēanakun pėrpara.
- Nuk dua! - ia pat dajė Kasi, pastaj i shkrepi t'i punonte njė rreng. Mendoi «Do t'i them diēka nė vesh; nėse mė ndjekin ata maluketėrit e valiut, do tė kujtojnė kushedi ēfarė tė fshehte i thashė .v;» Ia bėri vetėm me gisht Gahranit. Kur iu afrua, dajė Kasi u ngrit ultas, i foli me zė fare tė vogėl nė vrimė tė ve­shit: - Ti je hallvaxhi Gahrani?! Ta pėrmjersha biēi­min, mor pis burrė! - Sakaq u pendua, shtoi: - Ē'ėshtė kjo nė fund tė ēanakut! Edhe njė cicamiu nuk i del, jo mua qė jam sa njė bina! - Dikur u ul, shikoi nga dri­taret, sėrish e vuri dorėn nė brez. Gahrani u spraps. «Edhe i ēmenduri thonė, . .ilfisho udhėn te dehur it.» - belbėzoi nėpėr dhėmbė ai. Dajė Kasi thirri me zė tė lartė:
- [ahran! di ti s njė grosh e njėzet ak kushton njė de i raki!
- Na, vetėm njėzet akēe kam, s'kam fituar hiēku­rrėgjė tjetėr sot, - tha Garhani dhe ia zgjati akēet.
- Zhduku me gjithė akēet e tua! - i tha dajė Kasi dhe doli prej dyqanit me njė mendim nė kokė: «Nėse shpif, kur t'u thotė se kam qenė i dehur, do t'i dalin rrenat nė shesh, se tash sa dola prej burgu, ata mė panė se jam esėll. Te dyfekxhinjtė do tė shkoj. Ata ka­nė pranė Oxhakun, selinė e Hamzė Kazazit.
Atje vajti. Dyfekxhinjtė thirrėn Hamzė Kazazin.
Dajė Kasi i tregoi ē'kishte dėgjuar nė birucėn ku e kishte kaluar natėn dhe u gėzua pasi lexoi nė fytyrėn e Hamzės interesimin e madh per qorr Shytanin. 

 29 
 : Janar 14, 2019, 04:10:03 MD 
Nisur nga Deēani - Postimi i fundit: nga Deēani
familje duke u derdhur nga kufiri. Me siguri janė nė gjendje tė tmerrshme".
            E bėn njė pauzė dhe mė pyet: "A je afėr zonės sė luftimit?"

            "Jo, jo, as afėr. Ėshtė sigurt kėtu ku jemi".
            "Brengosem gjithė kohėn. Por krenohem me atė qė po e bėn. Nuk jam e lumtur, por jam shumė krenare. Ata janė me fat qė tė kanė atje. Por, tė lutem, i dashur, kij kujdes".
 "Patjetėr" .

KAPITULLI 5

            Ėshtė mėngjes i hershėm, jam ende i shtrirė dhe veshėt mė janė mbushur britma fėmijėsh qė luajnė plot zhurmė. Njė kor i tillė i pabrenga nė kėtė sektor tė zymtė tė njė qyteti pa dashuri duket aq i pamundur sa nisi tė besoj se e kam gabim. Pas pesė minutash tjera pėrqendrimi, jam i bindur se zėrat janė tė fėmijėve. Vetėm fėmijėt mund tė tingėllojnė si fėmijė. Dal disi me mund nga thesi i fjetjes, ende i veshur: mbrėmė nuk e pata fuqinė as tė zhvishem. I parruar, i mbuluar me djersėn dhe ndyrėsinė e dy ditėve, nė mendje e formoj listėn e punėve qė duhet t'i kryej po qe se bėhem sėrish normal - tė bėj dush, tė rruhem, t'i laj dhėmbėt, ta veshi njė bluzė tė pastėr. Nuk mund tė dukem lėmsh para pacientėve. Ia pėrgatis vetes njė kafe dhe nisem teposhtė pėr tė parė se pėrse qeshin fėmijėt mu nė mes tė Kukėsit, sepse nuk do tė duhej, me gjithė kėto gjėra pėrreth qė i bėjnė tė vajtojnė.
            Dielli posa lindi. Hijet ende e kanė intensitetin e ashpėr tė mėngjesit tė hershėm. Ajri i ftohtė ėshtė mė shumė freskues sesa ngrirės. Dhe po, fėmijėt po luanin, nja dhjetė a mė shumė, tė gjithė rreth gjashtė a shtatė vjeē. Po luajnė nė hapėsirėn e braktisur ndėrmjet spitalit dhe tė ndėrtesės sė


 30 
 : Janar 14, 2019, 04:01:27 MD 
Nisur nga Deēani - Postimi i fundit: nga Deēani
nė ishin patricė apo plebej. Ai e mbajti pushtetin nė Romė, derisau vra nga vajza c tij Tula dhe dhėndri Lukum.

Luk Tarkuin Superbu 534-510

Ishte dhėndri i Mastarit apo Serv Tulit dhe erdhi nė pushtet duke vrarė tė vjehrrin. Ai ėshtė mbreti i fundit qė qeverisi Romėn, sepse nė 510 p.k me revolucion u pėrmbys mbretėria dhe u vendos njė formė e re qeverisjeje-Republika. Gjatė qeverisjes sė tij ngriti sistemin e shka*kimit tė Romės nė lumin Tiber dhe i ndėrtoi njė tempull perėndisė Jupiter. Ai njihet si tiran dhe pati marrėdhėnie tė kėqija me Senatin, duke vrarė shumė senatorė. Tarkuini u rrėzua nga froni dhe u strehua nė Kuma tė Etruris,derisa vdiq nė vitin 496 p.k.
Ai kishte tre djem qė quheshin Tati, Arrun dhe Seksti; ky i fundit pėrdhunon Lukrecian gruan e kushėririt tė tij nė kohėn qė i ati dhe burri i saj nuk ishin nė shtėpi. Ajo i tregoi tė atit dhe burrit pėr pėrdhunimin dhe pas kėsaj vrau veten. Lukum Juni Bruti ishte kushėri si i mbretit, ashtu edhe i Lukrecias dhe nė kėtė mes mbajti nga familja e viktimės, duke ndihmuar qė tė vritej Sekstu dhe tė rrėzohej nga froni ati i tij qė kishte qeverisur si tiran. Ai organizoi njė revolucion nė Romė qė pėrfundoi me rrėzimin nga froni tė mbretit etrusk, kushėririt tė tij. Nė krye tė Romės u vendosėn etruskėt Lokum Juni Bruti dhe bashkėshorti i Lukrecia Trakuin Kollatini qė u zgjodhėn dhe konsujt e parė tė Romės, por mė vonė bashkėshorti i Lukrecias do tė zėvendėsohej nga Mark Horat Pulvili. Lokum Bruti u vra nga kushėriri i tij Arrun, djali i mbretit tė fundit etrusk, qė mbetet edhe vetė j vdekur nė kėtė betejė. Mbreti i rrėzua nga froni caktoi njė etrusk tjetėr Lar Porsena qė tė merrte fronin pėr tė, por sipas Tacitit, ai arriti tė marrė fronin, por qeverisi vetė nė tė.
Kėshtu mori fund edhe dina tia trojune-albane-etruske e Romės. Romėn e kanė themeluar trojano-dardanėt dhe ajo u rrit nė bashkėpunim me fise tė tjera vendase tė njė etnie me trojanėt, por

Faqe: 1 2 [3] 4 5 ... 10
Mundėsuar nga MySQL Mundėsuar nga PHP Powered by SMF 1.1.21 |SMF © 2013, Simple Machines XHTML 1.0! CSS!

MKPortal ©2003-2008 mkportal.it
Faqe e krijuar nė 0.02724 sekonda me 35 veprime