Shenimi i Fundit - Shkruajtur nga: Deēani - Mėrkur, 30 Shtator 2015 17:13
Forumi
Korrik 22, 2019, 08:39:59 PD *
Mirė se vini, Vizitor. Ju lutemi identifikohuni ose regjistrohuni.

Identifikohuni me emrin, fjalėkalimin dhe kohėn e identifikimit
 
   Forumi   Ndihmė Identifikohuni Regjistrohuni  
Faqe: 1 [2] 3 4 ... 10
 11 
 : Mars 06, 2019, 08:48:39 MD 
Nisur nga Deēani - Postimi i fundit: nga Deēani
Thuaj "tė dua!", duke pėrdorur disa nga shprehjet mė tė bukura pėr dashurinė

Kur jeni tė dashuruar ju qėllon tė bllokoheni duke mos arritur tė shpreheni. Nuk ėshtė e lehtė tė artikulohen ndjenjat. Dhe gjėja e fundit qė dėshironi ėshtė t’i nxirrni kėto fjalė…

Por mos u merakosni, poetėt dhe shkrimtarėt kanė menduar ta shprehin bukur kėtė. Nuk ėshtė gjithmonė e lehtė.


Kur jeni nė njė lidhje, fjalė si thjesht “Tė dua” mund tė tingėllojnė klishe dhe jo aq tė pėrshtatshme.

Kėshtu qė nėse keni vėshtirėsi nė shprehjen e dashurisė, mos kini frikė – mund tė pėrdorni njė nga kėto shprehje tė bukura kur dėshironi tė jeni romantik, i thellė, i ėmbėl ose edhe i thjeshtė.

Dhjetė shprehjet mė tė bukura tė dashurisė

1. “Tė gjithė thonė se dashuria dhemb, por kjo nuk ėshtė e vėrtetė. Vetmia dhemb. Refuzimi dhemb. Tė humbėsh dikė dhemb. Dėshira dhemb. Tė gjithė i ngatėrrojnė kėto me dashurinė, kur nė fakt dashuria ėshtė e vetmja qė fshin ēdo dhimbje duke na bėrė tė ndihemi mrekullisht mirė. Dashuria ėshtė e vetmja gjė nė kėtė botė qė nuk dhemb.” Mesha Selimovic

2. Pėr romantikėt e pashėrueshėm, kjo:
“Ja se si ndihem kur ti mė prek: Sikur miliona universe tė vogla lindin dhe vdesin nė hapėsirėn midis gishtave tė tu dhe lėkurės time. Ndonjėherė harroj.” Iain Thomas, I Wrote This For You

3. Ja edhe pak nga Rumiu:
“Zgjodha tė tė dua nė heshtje…
Sepse nė heshtje nuk gjej asnjė pengesė,
 Zgjodha tė tė dua nė vetmi…
Sepse nė vetmi askush nuk tė ka veē meje,
 Zgjodha tė tė adhuroj prej njė farė largėsie…
Sepse largėsia mė ruan nga dhimbja,
 Zgjedh tė tė puth pėrmes erės…
Sepse ajo ėshtė mė e lehtė se buzėt e mia,
 Zgjedh tė tė mbaj nėpėr ėndrra…
Sepse atje ti je e pafundme.”


4. Kjo shprehje psikologjike gjithashtu mund tė funksionojė:
“Dashuria e papjekur thotė: “Tė dua sepse kam nevojė pėr ty.”
Dashuria e pjekur thotė: “Kam nevojė pėr ty sepse tė dua.” Erich Fromm

5. Nėnė Tereza nė shtėpi!
“Le ta takojmė njėri-tjetrin pėrherė me buzėqeshje, sepse kjo buzėqeshje ėshtė fillimi i dashurisė.”

6. Dashuria ėshtė e nxehtė. Kujdes!
“Dashuria ėshtė zjarr.
 qė nuk mund tė thuash nėse do tė tė ngrohė zemrėn apo do tė tė djegė shtėpinė,
 kėtė, nuk e dimė.” John Crawford

7. Dashuria e thellė fillon me miqėsi.
“Dashuria ėshtė miqėsi qė merr flakė. Ėshtė tė kuptuarit pa fjalė, besim i pėrbashkėt, tė ndarit, tė falurit. Ėshtė premtim, nė tė mirė dhe nė tė keq. Ajo nuk mjaftohet pėrveē se me pėrsosmėrinė duke pėrfshirė brenda dobėsinė njerėzore.” Ann Landers

8. E vėrteta e thjeshtė e dashurisė.
“Ndonjėherė shpirti sheh atė qė ėshtė e padukshme pėr syrin.” H. Jackson Brown, Jr.

9. Martin Luther Kingu, Jr. dinte gjithashtu nja dy gjėra pėr dashurinė.
“Kam vendosur tė merrem me dashurinė. Urrejtja ėshtė peshė e rėndė pėr t’u mbajtur.”

10. Hmm. Kjo ėshtė e thellė.
“Tė dashurohesh thellėsisht prej dikujt tė jep forcė, tė dashurosh dikė thellėsisht tė jep guxim.” Lao Tzu 12 
 : Shkurt 16, 2019, 04:15:46 MD 
Nisur nga Deēani - Postimi i fundit: nga Deēani
    HYJNESHĖS

Kurrė

Lavire shterpė

Nėna

Nė asnjė stinė jete
Pa qumėsht gjiri

Pėr djepin arbėror

 13 
 : Shkurt 16, 2019, 04:10:08 MD 
Nisur nga Deēani - Postimi i fundit: nga Deēani
Anglia pas emigrimit tė parė ka njė emigrim tjetėr, po nga fise iliro-maqedono-trojane, tė cilat sė bashku me britanikėt e vjetėr dardane-trojan, formuan kombin britanik. Saksonėt kurflasin pėr popullsinė e tyre thonė se kanė ardhur nga Maqedonia dhe kur flasin pėr britanikėt Trojanė qė gjetėn kur erdhėn nė shekullin VI- VII, thonė se janė nga Troja, por ata thonė giithashtu se ne me troianėt, qė janė britanikėt e vjetėr. jemi tė njė etnie. Ata vėrtetojnė edhe njėherė nė shkrimet e tyre qė iliro-Maqedonasit ishin i njėjti popull me dardano-trojanėt, sepse ata i konsiderojnė si tė tė njėjtės etnie, ashtu siē del edhe nga burime tė tjera historike. Madje, po tu referohesh autorėve mesjetarė, ata thonė se emrin Maqedoni vendit ia kanė dhėnė fiset qė erdhėn nga Troja pas luftės. Kjo ėshtė tėrėsisht e vėrtetė, sepse emri Maqedoni nuk ka ekzistuar pėr maqedonasit gjatė kohės sė Luftės sė Trojės, pasi Homeri e quan popullsinė e vendit tė Maqedonisė me emrin Paioni dhe kėta paion ishin ilirė.
Pra, qė Maqedonasit janė ilirė, nga fisi i paionėve dhe qė emrin ia dhanė a aj po paionėt qė banonin tenitoret e Maqedonisė, dhe qė e mbanin veten pėr Trojanė. Kė htu qė kanė tė drejtė autorėt mesjetare qė maqedonėt e kanė marrė emrin nga paionėt dhe qė maqedono -paionėt janė tė njė etnie me trojanėt.

6-            Lord Chancellor Fortescue nė punėn e tij Ligjet e
Anglisė thotė: "Mbretėria e Britanisė ka institutet e veta
origjinale nga Briti i Trojanve“29. Pra, qė tregon se kjo ka qenė
e njohur shumė mirė nga britanikėt nė vitet e mėpasme.

7-       Po kėshtu, Mbreti Eduard fliste me krenari qė ishte pasardhes i Trojanėve''30.

8-             Cezari c quajti qytetin e Londrės si rin vante, sepse ai e konsideronte si Troja e re nga ku edhe familja e tij kishte
____________

29 John .D. Keyser. The Trojan origins of the European royalty. 120
30 Shih Brigadier.G. WilsonOur Heritage

 14 
 : Shkurt 16, 2019, 03:53:23 MD 
Nisur nga Deēani - Postimi i fundit: nga Deēanikrenohej me kėtė. Pa dyshim se lėmshi nė tė cilin jetoj unė ėshtė pėr t'u turpėruar.
Pėrderisa fėmijėt po hanė, Edona m'i tregon vizatimet dhe pikturat qė i bėjnė. Kur fėmijėt nė Adelaide, tė moshės gjashtė a shtatė vjeē e kanė rastin qė tė pėrdorin lapsa, ngjyrėdylli e ngjyra, ato qė e shohim pa dyshim janė paraqitje tė hareshme tė drurėve, qiejve tė kaltėr, lopėve, veturave tė shkėlqyera, yjeve tė televizionit, kukullave dhe superheronjve, gjithashtu edhe nėnėn e buzėqeshur, babanė e buzėqeshur. Nuk ka asgjė subtile te personazhet qė fėmijėt i zgjedhin pėr t'i bartur nė letėr; ajo qė ua dominon mendjen ėshtė ajo qė del e paraqitur. Ajo qė del nga mendjet kėtyre fėmijėve ėshtė vdekja, nė tė shumtėn; vizatime trupash tė shtrirė krahėhapur nė pellgje gjaku, tė ushtarėve duke gjuajtur nga pushkėt, tė tankeve, shpėrthimeve, shtėpive tė djegura tė fėmijėve qė derdhin rrėke lotėsh. Njė pamje e shpeshtė ėshtė fėmijė pranė njė kufome. Edona thotė: "Ky ėshtė jetimi e ai tjetri ėshtė prindi". Vazhdon tė mė shpjegoj se si "arti antitrauma" tė kėtij lloji i ndihmon fėmijėt tė flenė natėn.
Rri me Edonėn e me fėmijėt sa mė gjatė qė mundem, por mė duhet tė shkoj mė nė fund, pėr ta zėnė hapin me mjekėt e tjerė nė banesė. Ia jap Edonės detajet pėr tė mė kontaktuar, po tė kishte nevojė pėr ndonjė ndėrhyrje emergjente. Mė falėnderohet mua dhe tė gjithė tė huajve qė kanė ardhur nė Shqipėri pėr tė ndihmuar, dhe na quan heronj.
Atė qė mund t'ia them ėshtė: "Do tė kthehem nė Adelaide brenda ca muajsh, Edonė - ky ėshtė njė heroizėm afatshkurtėr". Por nuk ia them.

 15 
 : Shkurt 14, 2019, 06:40:07 MD 
Nisur nga Deēani - Postimi i fundit: nga Deēani
Britania pushtohet nga Anglo-Saksonėt. Autori thotė se ky libėr ishte i shkruar nė gjuhėn britanike dhe se ai po e pėrkthente nga gjuha e vjetėr e britanikėve nė atė latine nė shekullin e XII. Kėta dy historianė janė mė tė rėndėsishmit e Britanisė sė Mesjetės dhe tė dy flasin pėr tė njėjtėn gjė, pėr origjinėn trojano-dardane tė britanikėve.
Pėr tė qenė sa mė tė qartė, dyndjet e popullsive nė Britani janė kryer nė disa vala, por mė tė rėndėsishmet kanė qenė dy. Sė pali, dyndja dardane e shekullit tė xr p.k. dhe sė dyti, dyndja anglo­sakse nė shekullin e VI-VII tė erės sė re. Bashkimi i kėtyre dy popullsive krijoi kombin britanik. Le tė shohim me radhė edhe faktet e tjera qė tregojnė pėr origjinėn trojane tė britanikve.

3- Historianė tė Antikitetit dhe tė Mesjetės tregojnė pėr shpėrnguljen e popullsisė trojane dhe vendosjen e tyre nė Evropėn Perėndimore. Kronistėt Mesjetarė tė popullsive gjermanike, anglo-saksone, skandinave tregojnė pėr emigrimin e popullit tė tyre nga rajoni i Trojės, Gadishulli I1irik dhe nga Deti i Zi, drejt perėndimit, nė epoka tė ndryshme tė cilat do i shohim mė me hollėsi tek kapitulli pėr racėn gjermanike.

4- Nė dorėshkrimin anglo-sakson Pseudo-Sybella i shkruar nė latinisht, tregohet se Britania ishte njė ishull i populluar nga tė mbijetuarit e Trojės (im•ulam reliquiis Trojanorum inhabitatam). Pra, pushtuesit anglo-saksonė thonė pėr popullin qė gjetėn nė Britani se ai ėshtė trojan. Ndėrsa flasin pėr britanikėt, ata tregojnė edhe origjinėn e tyre.

5- Kėshtu, Kronika Saksone "Widukind" thotė se « Saksonėt kanė prejardhje nga Maqedonia nga ushtria e Aleksandrit tė Madh » 28. Ushtria e Aleksandrit pėrbėhej nga ilir dhe maqedonas, tė cilėt ishin tė njė etnie.
____________

28 Rydberg's Teutonic mythology pjesa e II paragrafi l6


 16 
 : Shkurt 13, 2019, 04:15:12 MD 
Nisur nga Agim - Postimi i fundit: nga Deēani
Ndėrtesa mė e lartė nė botė ėshtė kulla Burj Dubai

Burj Dubai (arabisht: برج دبي, "Kulla Dubai") ėshtė njė rrokaqiell nė Dubai nė Emiratet e Bashkuara Arabe. Edhepse ndėrtimi i saj ende nuk ka pėrfunduar plotėsisht ėshtė ndėrtesa mė e lartė nė botė. Lartėsia e kullės duke llogaritur edhe antenėn ėshtė 818 metra.

Projektimin e ka bėrė arkitekti amerikan Adrian Smith, nga ndėrrmarrja projektuese Skidmore, Owings and Merrill nga Chicago. Kryes tė punimeve janė Samsung, nga Koreja jugore, Besix nga Belgjika, Arabtecu vendas dhe kompania amerikane Turner. Investitues ėshtė, Emaar Properties, nė pronėsi tė Mohamed bin Rashid Al Maktum, sundues i Dubait.

Ndėrtimi filloi mė 21 qershor 2004 dhe planifikohej se do tė pėrfundonte nė shtator tė vitit 2009. Vlera e investimit ėshtė rreth 4,1 miliardė dollarė amerikan. Kulla zyrtarisht u lėshua nė pėrdorim mė 4 janar 2010 me atė rast ndryshoi edhe emrin dhe u quajt Burj Khalifa qė do tė thotė Kulla e Kalifit.

 17 
 : Shkurt 12, 2019, 06:05:22 MD 
Nisur nga Agim - Postimi i fundit: nga Deēani
A e dini se Hitleri thoshte se Shqiptaret janė njerėzit me trima dhe besnik ne botė?

 

Lideri nazist i Gjermanisė, shqiptarėt i konsideronte pėr “racė tė pastėr ariane”, pėr “trima dhe fisnikė”, kurse Shqipėrinė e cilėsonte “vend tė vogėl romantik tė Ballkanit”. Nė shėrbim tė tij, ka qenė njė agjent shqiptar, kurse nė divizione ka patur shtatėmijė shqiptarė. Sipas disa shėnimeve, thuhet se kryqi i thyer i Hitlerit, ishte simbol nė Iliri dhe se ka pėrfaqėsuar bashkimin e dy Z-ve, qė do tė thotė Zeusi – perėndi ilire. Mė poshtė janė disa citate pėr shqiptarėt, nga historianė dhe personalitete tė kombėsive tė ndryshme.

Maurico Druon, sekretar i Akademisė frėnge: “Shqiptarėt i pėrkasin popujve mė tė vjetėr se vet historia. dhe gjyshėrit e shqiptarėve merrnin pjesė nė luftėn e Trojes, tė udhehequr nga Akili (nė njėrėn anė) dhe Hektori (nė anėn tjetėr)”.

Nikolla Jorga: “Populli shqiptar sė bashku me baskėt, janė mė tė vjetėrit nė Evropė”.

Maximilian Lambertz: “Historia e Vėrtetė e njerėzimit do tė jetė e shkruar, vetėm kur ajo do tė shkruhet me pjesėmarrjen e shqiptarėve”.

Lamartini: “Ky komb e ky popull nuk merret nėpėr kėmbė… Kjo ėshtė toka e heronjve tė tė gjithė kohėrave… Homeri aty gjeti Akilin, grekėt Aleksandrin e Madh, turqit Skėnderbeun, njerėz kėta tė sė njejtės racė, tė tė njejtit gjak”.

M. Huacunthe Hecquard: “Nė asnjė vend tė botės femrat nuk janė mė tė respektuara dhe nuk ushtrojnė njė veprimtari mė tė fuqishme se shqiptaret dhe disa nėna shqiptare kanė pėrzėnė prej shtėpisė bijtė e vet pasi ata ishin larguar nga fronti i luftės. Ato i kishin kthyer nė fushėn e betejės”.

Lord Bajroni: “Shqiptarėt me kostumet e tyre bėjnė njė peizazh mė tė mrekullueshėm nė botė… Shqiptarėt janė raca njerėzore mė e bukur qė ekziston, trima mė tė fortė se kėshtjellat e tyre”.

Henry Noel Brailsford: “…Shqiptari ‘primitiv’, nė fakt ėshtė ‘Mbinjeriu’ pėr tė cilin Nietzsche ėndėrronte”.

Gjusepe Katapangu: “Atllantida e cila ėshtė zhdukur para 12.000 vjetėsh, ishte tokė e Ilirėve (pellazgėve), tė cilėt shpėtuan nga pėrmbytja e Atlantidės dhe filluan civilizimet e reja nė tė gjitha kontinentet, sidomos nė Evropė, Afrikė dhe Azi tė vogėl”!

Agostino Ribeco: “Te drejtat mijėvjeēare tė shqiptarėve, etnografike dhe gjeografike, shtrihen prej kohėrave tė vjetra nė Iliri, Maqedoni dhe Thesali”.

Braisllav Nusic: “Shqiptarėt janė autoktonė, tė cilėt gjatė tė gjitha dyndjeve tė popujve, e ruajtėn tipin dhe ka*akterin e vet nė mėnyrė tė theksuar. Ata u bėnė ballė sulmeve tė romakėve, mėsymjeve tė dendura tė sllavėve, tė cilėt ua pushtuan tė gjitha fushat, ultėsirat, dhe lumenjtė”.

Dushko H. Konstantinov: “Shqiptarėt janė banorė mė tė vjetėr tė Gadishullit Ballkanik dhe pasardhės tė drejtpėrdrejtė tė ilirėve tė vjetėr, tė cilėt kishin ndėrtuar shtetin mė tė fuqishėm nė Ballkan”.

Edvin Jasques: “Ilirėt ose shqiptarėt, kėta bijė tė paeupur, ishin luftėtar tė shqipes, trashėgimtarė tė denjė tė Akilit, Filipit, Aleksandrit tė Madh dhe Piros sė Epirit…”.

Edvin Pears: “Shqiptarėt janė pasardhės tė racės mė tė vjetėr tė Gadishullit Ballkanik, gjegjėsisht tė racės arjane, duke e nxjerrė kėtė fjalė nga dy rrėnjėt e fjalėve shqipe: Ar dhe Anė, qė d.m.th. Njerėz tė arit tė pastėr”.

Maks Myle: “Emrat e mjaft popujve tė njohur rrjedhin nga fjala e vjetėr shqipe ‘Ar’. Kjo vlen edhe pėr mjaftė vende tė botės.”

Fanulla Papazogllu: “Dardania ėshtė njėra nga krahinat antike tė Ballkanit ku popullata autoktone ėshtė ruajtur mė sė miri”.

Gos Xhen: “Origjina e shqiptarėve ngjitet deri te koha e pellazgėve dhe kanė origjinė parahelene”.

Gustav Majer: “Shqiptarėt janė Ilir tė rinj”.

Gjorgj Hahni: “Shqiptarėt janė pasardhės tė Ilirėve, ndėrsa ilirėt janė pasardhės tė pellazgėve… Shqiptarėt janė stėrnipėrit e Pellazgėve”.

Haki Pasha: “Po doli nė shesh historia e shqiptarėve, Perandorinė Osmane e merr lumi”.

Harold Whitehal: “Hieroglifet egjiptiane, tė krijuara para 4.000 vjetėsh kanė domethėnie shqipe”.

Henri Braisford: “Nė Maqedoni, vetėm shqiptarėt janė popull autokton”

Johan Fon Han: “Shqipja rrjedh nga ilirishtja dhe ilirishtja nga pellazgjishtja”.

Jovan Cvijiq: “Sllavėt e jugut, pas ardhjes nė Ballkan, aty gjetėn shqiptarėt, tė cilėt nėn trysninė e tyre (sllavėve) u tėrhoqėn jugu dhe nė vendet mė malore, ku i hasim edhe sot”.

Konstandin Paparigopulos: “Vetėm shqiptaret konsiderohen si pasardhės tė racės ilire”.

/Standardi/Telegrafi/

 18 
 : Janar 27, 2019, 08:37:33 MD 
Nisur nga Deēani - Postimi i fundit: nga Deēani
Trojanėt mbėlTitėn nė AI i n nė shekullin e XI p.k. Por pėrära se a trojanėt tė mbėrrinin nė Britani, ka jetuar njė popull tjetėr.
Sipas njė kronike tė vjetėr tė quajtur Holinshed, tė paret njerez qe pas pėrmbytjes sė madhe kanė banuar ishullin janė Samotheant, tė cilėt ndėrtuan njė perandori tė madhe nga Rini ne Pirenej, Samotheantėt u mundėn nga Albionėt (mendohet e kanė shkuar nė Albani nė 1721 p.k), tė cilėt e quajtėn ishullin, Albani deri sa mbėrriti Briti trojan qė e quajti me emrin e tij, Britani. Nė kronikė jepen emrat e disa mbretėrve tė kėsaj kohe tė quajtur si Druid, Bard(h)u,Albion, Pari, Romi, Nane, etj.
Nė fundin e shekullit tė XII e fillim tė XI p.k disa vite nga pėrfundimi i Luftės sė Trojės, mbėrrin njė pjesė e popullsisė trojane me nė krye Britin. Neniu (qė sė bashku me Geofrey of Monmouth janė dy historianė mė tė ndėsishėm tė Britanisė Mesjetare) thotė se trojanėt Britit ishin tė sė njėjtės origjine me popullsinė qė gjetėn nė Albionė kur mbėrritėn. Pra, Neniu thotė se populli qė banonte nė Albionė nė momentin qė erdhėn trojanėt, ishte i sė njėjtės etnie me trojanėt.
Briti, siē na tregon Geofrey of Monmouth, ishte nga familja e Ene Dardanidit. Ai ishte nipi i Enesė. Pasi pa dashje vret tė atin, Selvin, merr njė pjesė tė trojanėve tė tjerė dhe shkon nė Angli. Faktet qė tregojnė se britanikėt janė trojanė, janė tė shumta.

1- Siē e pėrmendėm autori Britanik i shekullit tė VIII Nennius tregon origjinėn trojane nga Briti tė britanikėve nė librin e tij "Historia Britnum" pra, Historia e Britanisė. Ai paraqet linjėn e dinastisė trojane deri te Briti i britanikėve, i cili ishte nipi i Ene Dardanidit dhe themelues i mbretėlisė sė Albionit.
Neniu ka shkruar nė shekullin e VIII dhe tė dhėnat qė jep pėr origjinėn e britanikėve koinēidojnė me ato tė Geofrey of Monmuoth dh autorėve tė tjerė tė Mesjetės. Vepra e tij ėshtė njė nga veprat mė tė vjetra tė historisė Anglo-Saksone.

2- Geofi-ey of Monmouth nė librin e tij "Historia e mbretėrve tė Britanisė    botuar nė shekullin e XII    jep qartė "gjithė historinė e Britanikėve nga shekulli Xl p.k deri nė 650 kur

 19 
 : Janar 27, 2019, 08:28:23 MD 
Nisur nga Deēani - Postimi i fundit: nga Deēani
Sipėrfaqėsisht, fėmijėt duken tė jenė mirė. Thellė nė vete, kush e di si ndihen. Tė shndėrrohesh nė jetim ėshtė shkatėrrimtare dh atėherė kur prindėrit do tė tė vdisnin tė buzėqeshur nė gjumė. Por prindėrit e kėtyre fėmijėve nuk kanė vdekur tė qetė, jam i sigurt, dhe disa nga ta kanė vdekur nė praninė e fėmijėve tė tyre.
E pyes Edonėn pėr vajzėn e vogėl me flokė tė gjatė bojėkafe, e ulur krejt vetėm nė skaj tė fushės. Shikon pa kurrfarė shprehjeje nga fėmijėt e tjerė. Edona mė tregon se s'ka as dy javė qė ia kishin vrarė prindėrit nė njė fshat afėr qytezės sė Suharekės nė Kosovė. "E pa si ia vrisnin nėnėn, babanė e edhe motrėn    tha Edona. Serbėt mbase do ta vrisnin edhe atė, por kjo u fsheh nė dollap.
I shikojmė fėmijėt edhe pėr disa minuta. Shikimi mė kthehet te vajza e heshtur nė skaj tė fushės. Ēfarė po ndodhte pas kėsaj maske? A po pėrpiqej tė kuptonte se ēfarė kishte ndodhur dhe pse, apo nuk e kap dot? Mbase ėshtė e ngatėrruar tė shumtėn e kohės dhe e shėron dhimbjen e vet ashtu siē do ta shėronte njė vrajė, duke e bėrė tė tėrėn tė mundshme qė tė parandalonte goditjen nė vrajėn e njėjtė.
Edona thotė se po i merr fėmijėt brenda pėr mėngjes dhe mė pyet nėse do t'u bashkohem. Fėmijėt rreshtohen para hyrjes sė ndėrtesės, i heqin kėpucėt dhe i bartin nė duar. I them: "I keni mėsuar mirė    por Edona e mohon. Unė jo. Nė kampe i mėsojnė ta bėjnė kėtė".
Djali i Edonės, njė dymbėdhjetėvjeēar, qė e flet njė anglishte tė pėrkryer, mė ofron kafe. E shikoj banesėn pėrderisa pi kafe, dhe jam i mahnitur me pastėrtinė e saj. Supozoj se njėra nga arsyet pse Edona mė ftoi ishte tė tregonte se kujdesi pėr kėta fėmijė ishte i mirė; dhe se


 20 
 : Janar 27, 2019, 08:21:04 MD 
Nisur nga Deēani - Postimi i fundit: nga DeēaniCILADO NUSE ROZAFĖMe gjirin pėrjashta
Cilado nuse Rozafė

Vetėm tė kthejnė
Fėmijėt

Nė shėrim plagėsh
Jetėn tė thithin

Rozafa

Me gjirin pėrjashta

S' ka tė ftohtė

Faqe: 1 [2] 3 4 ... 10
Mundėsuar nga MySQL Mundėsuar nga PHP Powered by SMF 1.1.21 |SMF © 2013, Simple Machines XHTML 1.0! CSS!

MKPortal ©2003-2008 mkportal.it
Faqe e krijuar nė 0.17318 sekonda me 35 veprime