Forum

Kultura => Poezi => Temė e nisur nga: Deēani ne Shtator 06, 2018, 05:42:36 MDTitulli: HESHTJE E KĖRCĖNUAR
Postuar nga: Deēani ne Shtator 06, 2018, 05:42:36 MD
RRUSTEM GĖRGURI
[move type=scroll loop=-1 direction=left step=3 delay=85]
(http://www.mergimtari.ch/Heshtje%20e%20kercenuar/HESHTJE%20E%20K%cbRC%cbNUAR1.jpg)
[/move]
Fjala e recensentit prof. Dr. Xh. Aliēkaj

            " ... Pas shumė vitesh shkrimesh e botimesh tė poezive tė ndryshme nėpėr revista e gazeta, sė  fundi poeti Rrustem Gėrguri na del poet i sprovuar me veprėn e parė me njė titull tė pėrzgjedhur "Heshtje e kėrcėnuar" ... "
            Gjithė ata qė do ta lexojnė kėtė pėrmbledhje poetike do tė hetojnė pa vėshtirėsi se vepra e parė nuk ėshtė edhe pėrvoja e parė e tij; se ai ka shkru­ar, ka ruajtur, ka lexuar, ka krijuar pėrvojė, ka ndryshuar shumėēka nė ndėrtimin poetik dhe nė strukturėn pėrmbajtėsore;se ato poezi i janė nėnshtruar censures
dheautocensures kohore dhe moshore, nivelit meditativ dhe intelektual poetik, pėr ri pėrmbushur kriteret e kėrkuara artistike. Poeti ka treguar njė urtėsi poetike duke ngritur zėrin nė hap me kohėn dhe nė hap me realitetin e krijuar e tė pėrjetuar edhe nga vetė ai. Poeti na del zėdhėnės i tė bėmave tė pėrditshmėrisė qė nuk i pėlqejnė, qė e ngacmojnė unin e tij krijues mė tepėr sesa e frymėzojnė, qė na prekin dhe na
shkaktojnė dhembje edhe ne.
             Kėtu i gjejmė tė gėrshetuara dhe tė shkrira nė njė harmoni koncepte poetike:dėshirė-melankoli-dhembje dhe shpresa tė dyshimta. Ndėrkaq strukturėn ndėrtimore poetike e pėrbėjnė konceptet e tjera si:frika, trishtimi, hija, nata, vetmia dhe heshtja. Secila prej tyre ka kuptimėsinė e vet filozofike:derisa frika, hija e nata krijojnė shqetėsim shpirtėror, heshtja e vetmia janė tė kushtėzuara
nga e keqja e jetės, nga e keqja e ditės.
            Andaj njeriu matet dhe ēmatet dhe e zgjedh heshtjen tė mos pėrballet me frikė, tė mos ndiqet nga hijet e natės, dhe pėrsėri matet e ēmatet e e zgjedh vetminė qė tė largohet nga njerėzit e kėqinj. Kėndej e tėrė pėrmbledhja merr njė ngjyrim tė heshtur elegjiak. Madje edhe vetė e kaluara pėrshkruhet me njė hijezim tė matur, se nėpėr te e deri tani frika e tmerri na i kanė shqetėsuar ėndrrat, mėrgimi me "Zogjtė e ikur" u bė plagė e shpirtit dhe se jeta me krime e lajthitje ka bėrė tė humbet besimi. Prandaj edhe poeti ėshtė ngopur me buzėqeshje artificiale, me zgėrdhihje, me krime tė afėrsisė vėllazėrore. Dhe janė shumė
prekėse e tė dhembshme vargjet:

Mė vrit vėlla aman
Pa dorėza

            Kėtu qėndron ironia e kohės,e jetės dhe e kėrkesės!
            Pėrkundėr tė gjitha kėtyre shqetėsimeve shpirtėrore, "Jeta vazhdon" –thotė
poeti.
E si ... ?
                                                                
Dr. Xhavit Aliēkaj
Titulli: HESHTJE E KĖRCĖNUAR
Postuar nga: Deēani ne Shtator 06, 2018, 05:46:28 MD
SYRI LOTIN MBJELLĖ


(http://www.mergimtari.ch/Heshtje%20e%20kercenuar/HESHTJE%20E%20K%cbRC%cbNUAR1.jpg)

POETIParandjen revoltėn
Hapur e flet


Nė pėrballje dallgėt
Guximshėm i thėrret


Titulli: HESHTJE E KĖRCĖNUAR
Postuar nga: Deēani ne Shtator 07, 2018, 08:46:00 PD
SYRI LOTIN MBJELLĖ


(http://www.mergimtari.ch/Heshtje%20e%20kercenuar/HESHTJE%20E%20K%cbRC%cbNUAR1.jpg)


JUGU

U trand qielli
Nė sy

Yjet zbritėn

U tremb mali
Nė gjak

Zogjtė u ngjyrosėn

U shtua fjala
Nė zemėr

Dashuri Jugu

Nė kėtė midis
Heshtje dhe malli
Bimojnė

Lule ėndėrrimi


Titulli: HESHTJE E KĖRCĖNUAR
Postuar nga: Deēani ne Shtator 08, 2018, 07:54:16 PD
SYRI LOTIN MBJELLĖ

(http://www.mergimtari.ch/Heshtje%20e%20kercenuar/HESHTJE%20E%20K%cbRC%cbNUAR1.jpg)PAS ZĖRAVE JENOHUES

/ 1981-shit /

Deri nė ngulfim ngopur
Me meny shekujsh
Tėrbimin nguliten

Nė pirunin qė u vinte
Si shigjetė nė zemėr

Pjatėn pėrplasen
Lugėn e durimit

Me tė cilėn ushqenin
Vetėmashtrimin

Tej mase tė uritur
Pas zėrave jehonues
Rrotulluan kohėn

Tė ndėrrojnė menynė

Nė kėrkim
Copėn e diellit
Qė u takonte


Titulli: HESHTJE E KĖRCĖNUAR
Postuar nga: Deēani ne Nėntor 08, 2018, 05:08:55 MD
SYRI LOTIN MBJELLĖ


(http://www.mergimtari.ch/Heshtje%20e%20kercenuar/HESHTJE%20E%20K%cbRC%cbNUAR1.jpg)

BETIMI

Nė kup tė qiellit
Majėn e thikės
E ngritėn

Tė therin ujkun

Deri nė yje zgjatėn
Betimin

Pas plagės sė hapur
Tė mos derdhen

Nė vėrshimė shirash

Gjaku dhe lotiTitulli: HESHTJE E KĖRCĖNUAR
Postuar nga: Deēani ne Janar 14, 2019, 05:02:22 MD
RRUSTEM GĖRGURI
[move type=scroll loop=-1 direction=left step=3 delay=85]
(http://www.mergimtari.ch/Heshtje%20e%20kercenuar/HESHTJE%20E%20K%cbRC%cbNUAR1.jpg)
[/move]


FLET ADEM JASHARI

Prarimin e diellit
Ua solla

Gjurmėve tė ndritura
Mblidhuni

Jetės t'i kėndoni

Pėr shėrim plagėsh
Rrezet e lirisė

Ua solla

Ju duhet pėrqafimi


Titulli: HESHTJE E KĖRCĖNUAR
Postuar nga: Deēani ne Janar 22, 2019, 06:49:42 MD
(http://www.mergimtari.ch/Heshtje%20e%20kercenuar/HESHTJE%20E%20K%cbRC%cbNUAR1.jpg)FARĖ E ATDHEUT


Lisit pėrballė
Ra

Nė mbarsje gjaku
Pėrshkoi arėn

E kaploi trishtimi
Vrasėsin

Kur pa dėshmorin
Si mbjellė

Pa u hamend

Eshtrat si farėn


Titulli: HESHTJE E KĖRCĖNUAR
Postuar nga: Deēani ne Janar 27, 2019, 08:21:04 MD
(http://www.mergimtari.ch/Heshtje%20e%20kercenuar/HESHTJE%20E%20K%cbRC%cbNUAR1.jpg)CILADO NUSE ROZAFĖMe gjirin pėrjashta
Cilado nuse Rozafė

Vetėm tė kthejnė
Fėmijėt

Nė shėrim plagėsh
Jetėn tė thithin

Rozafa

Me gjirin pėrjashta

S' ka tė ftohtė


Titulli: HESHTJE E KĖRCĖNUAR
Postuar nga: Deēani ne Shkurt 16, 2019, 04:15:46 MD
(http://www.mergimtari.ch/Heshtje%20e%20kercenuar/HESHTJE%20E%20K%cbRC%cbNUAR1.jpg)
    HYJNESHĖS

Kurrė

Lavire shterpė

Nėna

Nė asnjė stinė jete
Pa qumėsht gjiri

Pėr djepin arbėror


Titulli: HESHTJE E KĖRCĖNUAR
Postuar nga: Deēani ne Mars 10, 2019, 07:49:22 MD
(http://www.mergimtari.ch/Heshtje%20e%20kercenuar/HESHTJE%20E%20K%cbRC%cbNUAR1.jpg)


LU F T A

Bishė qė nė mu nė ty
Ēdo gjė gėlltit

Kundruall ēmendisė
Ē'rnundet njeriu

Plot orgazmė shfrimi
Lufta

Pa fije mėshire
As pėr zogjtė

Strofkėn e jetės

Sa e urrej luftėn
As fjala s'mund
Tė shpreh

Gjėmėn e saj