Forum

Kultura => Letėrsia Shqiptare => Temė e nisur nga: Deēani ne Shkurt 08, 2016, 04:42:18 MDTitulli: PRANVERA E LIBRAVE
Postuar nga: Deēani ne Shkurt 08, 2016, 04:42:18 MD
(http://www.mergimtari.ch/foto/pranvera-e-librave.jpg)
PersonatARI PRESPARI
ARBEN TETOVA
SHEGA
NARRATORI
LIRIA
JERMILOVI - XHUXH
DESA MASTILOVA
SLATKI ALEKSIJEVIĒI
DUNJA UJKANI
OGLlĒI I MAĒVĖS
MARIA ALEKĒIEVA
OGAV BULATI
DOBRI MANDAREVIĒI
SEKRETARI I KOMITETIT
IJA
LEJLA
NUSJA
CIVIL - POLICI I
CIVIL - POLICI II
MURGESHA
INSTRUMENTALISTĖT
TRI NUSET
KUARTETI


Titulli: PRANVERA E LIBRAVE
Postuar nga: Deēani ne Shkurt 09, 2016, 09:14:40 PD
(http://www.mergimtari.ch/foto/pranvera-e-librave.jpg)
 PJESA E PARĖ  1.

            E shoh Urėn e Ylberit, larg atje nė horizont, si njė hark tė skuqur, ngarkuar me yjtė e lodhur tė agut, duket si krah mjellme kur del nga lumi e shkel borėn nė breg, duket si vetull me grimin pembe tė Tanushės.
Tri dritare-pikiurė-kristale, nė vezullimin vjollcė tė tyre, herė-herė pasqyrojnė pamje qė mė kujtojnė ngjarjen e shfaqjes.
            Nuk po e shoh nga po bie ky shuk drite, si shkretėtirės natėn kur hėna i bėn rrezėllim, duke u pas¬qyruar nė ndonjė pus oaze, dhe ky nur i pėrshpirtshėm po derdhet mbi qivurin e shpluar, ku shihet ushtari i vdekur.
            Po mė afrohet Jermlovi-xhuxh. duke mbajtur bigat e njė talike njėrrotėshe, veshur me kosturne tė zeza futė dhe me njė cilindėr tė bardhė mbi kokė.
            Njė dorė e shqetėsuar dhe e dridhur nga terri, ne njė shkreptimė stikrepėseje ndezi tri drita drithėruese tė qirinjve. Nė topin e dritės melankolikė qė u bė hark rreth dorės tiritėdhėnėse, u zbulua [urura e gruas veshur me petkun e zi tė murēeshės.
            Nusja hedh valle, si mjellmė, afrohet duke ecur si mbi re, se terri e mbulon shokė-e-teposhtė, kėshtu qė nuk mund tė shihet si ēapėlon. Ajo e nxjerr nga qivuri ushtarin e vdekur, e rrėmben duar-e-qajė duke e pushur kėshtu, duke e pėrkėdhelur. Ajo do qė i vdekuri nė duart e saj tė ngrihet mė kėmbė.
            Dėgjoj dėnesjen e saj, psherėtima nēastiėruese, de risa i shpėrtheu vaji. Qan e kėlthet me lutjet dhe mallkimet e veta.
            E pashė murgeshėn si iu sul e shastisur nuses qė po e zhvoarroste ushtarin e vdekur. Pėrpėlitej ta shqepte nga kufoma tė shastisurėn nga malli eTitulli: PRANVERA E LIBRAVE
Postuar nga: Deēani ne Shkurt 10, 2016, 09:31:49 PD
(http://www.mergimtari.ch/foto/pranvera-e-librave.jpg)
dhembja. Me njė dorė duk e e shtyrė butėsisht; Nusja e dėbon Murgeshėn tė cilės as i vė veshin as e sheh. Por, Murge ha nuk i shqepet, si mace e egėr.

NUSJA

            Nuk e jap tė ma rrėmbejnė, jo ... joooo! Oh!
Ti atje lart: i patrajtė, i pafytyrė, i pamėshirshėm! Apollon! Apollon! 0, zgjohu, Apollon! O Hy i hij¬shėm! Pyll i ri i trupit tim!

MURGESHA

            O, Zot! 0, Zot! lVIbylli sytė para kėsaj pamje ferri! Kėsi blasfemi bėjnė njerėzit me shpirt si uji, si ajri, si zjarri. E lanė mendtė, o Zot, u shkallua
kjo nuse! Merre nė dorė, Zot, shpėtoje mėkati!

(Nuses)

Lėshoje, oj e zeza ti, e zeza! Lėshoje tė vdeku¬rin nė thellimėn e tij. Mos ia prish paqen, e mjera ti, moj mėkatare; e mjera ti, e mjera! Lėshoje! Lėshoje!

NUSJA
 
            Jo! Jo! Nuk tė lė qė toka tė tė marrė nga parz¬ma ime, as nuk tė lė t'i bėhesh tokės hi, jo! Merrmė, Apollon, si ngahera! E zgjohu! E, zgjohu!

MURGESHA

(Nuses)
            
            Lėshoje, oj e mjerė! A nuk po e dėgjon atje thellė korin e tė sakrifikuarve?! Nanat atje po ēirren, po bėrtasin ... Po ... po tė luten: jepja fėmijėn e vet tokės t'i japė gji, se foshnja do tambėl,


Titulli: PRANVERA E LIBRAVE
Postuar nga: Deēani ne Shkurt 11, 2016, 10:08:31 PD
 
(http://www.mergimtari.ch/foto/pranvera-e-librave.jpg)

ej! Lėshoje dore tė vdekurin ... se nuk bėn mė ky: mashkull pėr dashnor, oj e mallkuar!

(Hyjnė dy Policė - civilė)

POLIC - CIVILI I

(Shokut)

Ngjitja krahėve, tė marrės! Pushtojė!

POLIC - CIVILI II

(Duke u pėrpjekur ta shkoqė Nusen nga i vdekuri)
Po, kjo - or - paska shkalluar fare!

POLIC - CIVILI I

E paskan lėnė mendtė nga dhembja.

POLIC - CIVILI II

Pa i rėnė me grushta nuk e shkoq dot nga i vdekuri, se fuqia e tė ēmendurve i bėn ballė edhe rėndesės sė tokės; ns prangat nuk bėjnė punė. ve¬ tėm muri, koleg; vetėm muri.

POLIC - CIVILI I

Muri dhe grushtet.

POIC-CIVILI II

Bjeri pra, bjeri! Mos ki mėshirė!

NUSJA

(Alivanoset)

Ah! O Zot!
(Pėrmbyset mbi tė vdekurin)Titulli: PRANVERA E LIBRAVE
Postuar nga: Deēani ne Shkurt 29, 2016, 08:58:32 PD
(http://www.mergimtari.ch/foto/pranvera-e-librave.jpg)
POLIC - CIVILI I

Ah, u alivanos!

POLIC - CIVILI II

Grua e fėlliqur!

POLIC - CIVILI I

(E merr Nusen para duarsh)

Nė spital, hė?

POLIC - CIVILI II

Nė spital! Nė ēmendinė!

POLIC - CIVILI I

Do ta dėrgojmė nė shtėpinė e lutjeve. Nė spital!
Nė ēmendinė!

(Dalin)

JERMILOVI - XHUXH

(Merr ka*rocėn e vogėl njėrrotėshe, i afrohet ushtarit tė vdekur nė qivur dhe e hedh mbi ka*rocėn dyrrotėshe, duke u nisur lart, drejt andej nga ajo vetull ure, atje ku duket si njė kontur i gjallė qė merr frymė. Duket pėrsėri se del Nusja duke u shpėtuar duarsh Policė - civilėve dhe merr vrap duke i dalė pėrpara Jermilovi - Xhuxh. Nuses i ka rėnė velloja ndaj e mban nė dorė copėn e pėlhurės sė bardhė qė valon pas saj kur nget. lermilovi - Xhuxh tashmė ėshtė ngritur me ka*rocėn e tij nė majė tė asaj vetulle ure.
Duket tek derdh barrėn. e ka*rocės sė tij sikur tė flakte mbeturinat nė ndonjė greminė. Shihet e dėgjohet njė rrokullimė, si tė binte nė hon njė trup i padukshėm. Lart, atje, nė atė vetull ure du-


Titulli: PRANVERA E LIBRAVE
Postuar nga: Deēani ne Mars 14, 2016, 04:50:00 MD
(http://www.mergimtari.ch/foto/pranvera-e-librave.jpg) 

ket figura e Nuses qė rri mė kėmbė. Velloja e saj tash bie ngadalė sė larti, si krahėt e thuer tė njė zogu tė bardhė, ēuditėrisht tė madh).

MURGESHA

Cila rojė, o Zot, e ndėrpreu ahengun makabėr? Hė?

(Si duke vajtuar)
Ti ke mėshirė, o Zot, e na mbulon, na i fsheh mėkatet tona. Na harren. Na i hedh nė atė sferė ku asgjė nuk dėgjohet, ku asgjė nuk shihet. Mėshirohu, o i bukur! Ki mėshirė pėr ata qė vetė i lėshove dore.

     (Rri mė gjunjė pranė qiriniue qė ndizen)

     Kur po kalonte kėtej kalorėsi i zi i pnemėr e i pafytyrė, thundrat e altit tė tij shkelėn bimėn qė po mbėltohej. Ki mėshirė pėr ne, o Zot i madh! Ki mėshirė

2.

Ēdo gjė mbulon terri. Njė shuk drite i bie Narratorit. Ai kokė e kėmbė rri pėrballė nesh si njė tribunė amjiteatri.

NARRATORI

Dhe doli pranverė. Pranverė - melankoli! Vazhdimisht binte shi. Buzė:mbrėmjet ngjyheshin me mjegulla. Mėngjeseve kėndonin kumritė. Pranverė! Pranvera na u bė festė - stinė - festė. Pėrvjetor i pėrēdovjetshėm! Pranvera ntl u bė pėrvjetor kundėrrevolucioni. Se, shtypi lojal i ditės ngulte kėmbė: kundėrrevolucioni rrjedh, vazhdon. Uji fle, por - armiku i popullit nuk fle. Armiku i popullit?! I popullit po, por i cilit popull: Armiku i popujve.
Armiku i popujve, i tė gjithė kombeve e kombėsive;


Titulli: PRANVERA E LIBRAVE
Postuar nga: Deēani ne Mars 18, 2016, 05:49:59 MD
(http://www.mergimtari.ch/foto/pranvera-e-librave.jpg)

armiku i Jugosllavisė! Armik i Jugllavlsė na u bė nacionalizmi. Nacionalizmi shqiptar! Rinia dhe armata, zėvendėsluftėtarėt e policė-pensionistėt, artistėt e intelektualėt, tė gjitha strukturat e shtresat shoqėrore, tė gjitha religjionet e konfesionet ... tė gjithė u ngritėn mė kėmbė kundėr nacionalizmit
Shqiptar. Ne, shokė, jemi tė vetėdijshėm se "Serbia dhe Jugosllavia" duhet ta luftojnė nacionalizmin shqiptar. Nacionalizmi shqiptar dhe nacionalizmat e tjerė. Ekziston nacionalizmi shqiptar dhe nacionalizmat e tjerė. Shqiptarėt - dhe - tė tjerėt! Ka edhe tė tjerė - nacionahstė. Dhe ka shqiptarė nacionalist. Por, tė tjerėt nuk janė ngritur nė kundėrrevolucion. Shqiptarėt po. Prandaj ne, shokė, e kemi pėr detyrė tė parė qė ta luftojmė nacionalizmin- shqiptar; e pastaj - shohim e bėjmė ... u vjen radha edhe nacionaliamave tė tjerė. Mirėpo, nacionalizmi shqiptar nuk pushon tė ngrejė krye pėr pesėdhjetė vjet me radhė ... kundėrrevolucioni i tyre vazhdon, kėshtu qė asnjėherė nuk patėm rast tė luftojmė kundėr nacionalizmave tė tjerė. Rrjedh, shokė, rrjedh kundėrrevolucioni. Por, tė gjithė shqiptarėt, megjithatė, nuk janė nacionalistė. Ka edhe shqiptarė tė ndershėm. Shqiptarė qė mendojnė si ne nė Serbi e nė Jugosllavi! Si ne, komunistėt! Nė luftė kundėr kėsaj tė lige dhe kėsaj sėmundjeje tė rrezikshme u ngritėm tė gjithė, i madh e i vogėl. Nė skenėn e luftės kundėr nacio¬nalizmit shqiptar dolėn edhe shkrimtarėt e famshėm, ata pak mė tė johur dhe ata anonimė shkribomanė qė kėsisoj deshėn t'u dėgjoheshin emrat e zėrat. Nė pranverė, pra, nisėn viseve tė Jugosllavisė, njė autobus plot shkrimtarė. "Karvani poetik" ėshtė ky: njė autobus plot poetė tė frymėzuar ngo disponimi lirik, tė ekzaltuar dhe tė prekur thellė nga ndjenja melankolike e dhembjes ndaj viktimave tė paemėrtuara asnjėherė tė nacionalizmit shqiptar. Ata recitojnė si aktorė poezitė e tyre nėpėr mitingje. Lexojnė vjersha kushtuar eshtrave, kufomave, varreve tė shpluara, gjakut tė derdhur, kokave tė prera, njerėzve me shishe birre nė bythė,  - grave tė ēnderuara. Motive lirike kėto qė u kanė


Titulli: PRANVERA E LIBRAVE
Postuar nga: Deēani ne Prill 06, 2016, 08:37:11 MD
(http://www.mergimtari.ch/foto/pranvera-e-librave.jpg)
hije poetėve qė ngrihen nė luftė kundėr nacionalizmit. .. nacionaJizmit shqiptar. Dhe, nė rrugė e sipėr, nacionalizmave tė tjerė.
Sonte do t'jua rrėfej tregimin pėr ta.

3.

Dhoma e gjumit: "gropė publike". Nė tė zbritet me ashensor. Shtrati i fjetjes; tavolina me telefon. Libra. Libra. Libra. Shega ngarend poshtė-lart nėpėr dhomė, e shqetėsuar; thyen gishtėrinjtė. Herė pas here shikon nėpėr dritare; shpesh mėnjanon. paksa kurtinėn.
     Nė vizionet qė mė kujtojnė ngjarjet e shfaqjes.Ulur mbi ka*rige buzė tavoline e shoh Benin e brengosur qė mban kokėn mė njėrėn dorė.

SHEGA

(Fik dritėn. Dhoma "gropė - publike", dhoma
-vitrinė, shpėlahet me njė shkėlqim rrezehėne, spėrkatet nga pikat-blu-neon, qė lidhen nga rruga pėrjashta. Shega mėnjanon paksa kurtinėn e dritares. Shikon andej)

Ende janė aty.

BENI

Pash Zotin, mos u vėr vesh!

SHEGA

Ti, Ben - po e bėn asgjė kėtė punė!

BENI

Kurse ti po frikėsohesh kot. Ato dy vetura qė po rrinė ndezur para banesės sonė u ngjajnė kufomave tė zbukuruara. Ka disa ditė qė po mė ndje-kin prapa, kahdo qė shkoj.


Titulli: PRANVERA E LIBRAVE
Postuar nga: Deēani ne Prill 08, 2016, 11:04:52 PD
(http://www.mergimtari.ch/foto/pranvera-e-librave.jpg)
SHEGA

Kufoma tė zbukuara? veturat?

            BENI

Kur vritej ndonjė gjeneral qė tmerronte ar¬ mikun nė fushėbetejė, dikur moti nė mesjetė, ku¬ fomėn e tij e zbukuronin dhe e lidhnin horizonta¬lisht mbi shalė kali dhe e lėshonin kėshtu kalin me kukull nė log beteje. Frika ėshtė arma mė e
fortė e tė dobėtit.

            SHEGA

Mos po ta mer mendja se nuk kanė qėllim tjetėr, pos tė na frikėsojnė?

            BENI

Policia qeveritare ka pushtet tė tortė, moj Shegė? Kush mund t'i ndalojė qė tė mė burgosin? Nuk e kanė pėr qėllim mė burgosin, por tė mė frikėsojnė.

            SHEGA

Ē'dobi kanė nga frika jonė?

            BENI
       Bėjnė presion.

            SHEGA

Nuk po tė marr vesh!

            BENI

Duan tė mė ndjekin nga ky vend; duan qė unė tė marr arratinė, tė iki nė kurbet.jtė tretem nė ndo¬ njė shtet Perėndimi. Kujtojnė se kėshtu i dėbojnė tė gjithė nga ky vend. Kėshtu kanė vepruar qeTitulli: PRANVERA E LIBRAVE
Postuar nga: Deēani ne Prill 19, 2016, 03:23:08 MD
(http://www.mergimtari.ch/foto/pranvera-e-librave.jpg) tetėdhjetė vjet. Gjysma e popullit tonė sot jeton e shkapėrderdhur nėpėr botė. Kurbeteve. Ndaj nuk u intereson burgu. Nuk mund ta fusin tėrė njė popull nė burg.

SHEGA

Ty ta kanė vėnė syrin, Ben. Herėt a vonė do tė pėsosh. Nuk jetohet me kokė nė strajcė. Eja, sa ka kohė, t'ia mėsyjmė Amerikės!

BENI

O, nga fati i tyre ikin vetėm tė ligjtė.. dhe gjejnė njė tokė mė tE.~ butė pėr varr. Gjysmėn e shqiptarėve e gllabėroi kurbeti.

SHEGA

E, sa t'ia bėjmė, pra?

BENI

Ku ta di ... ?

SHEGA

Pritja mund tė jetė e kobshme.

BENI

S'ke nga t'i bishtnosh fIl tit , moj Shegė!

SHEGA

0, Zot! Ben! ē',tė bėjmė? Mė trego sė paku pse tė kanė halė nė sy? Ē'gurė ke hedhur kundėr push¬ tetit tė tyre?

BENI

Kundėr kujt?Titulli: PRANVERA E LIBRAVE
Postuar nga: Deēani ne Prill 28, 2016, 04:46:32 MD
(http://www.mergimtari.ch/foto/pranvera-e-librave.jpg)
 
                     SHEGA

Kundėr pushtetit.

                    BENI
Kundėr pushtetit thua?! Jo kundėr pushtetit, po as buburrecin s'e kamshkelur ...

                   SHEGA

E, pse pra po tė ndjekin?

                    BENI

Pa armiq qeveria staliniste nuk mund tė qėndrojė nė pulshtet. Kriza e Pėrhershme e shtetjt du¬het tė -arsyetohet si faj i armiqve. Prandaj armiqtė
e popullit, duhet tė trillohen, tė shpikėn, tė gjenden ku janė e ku s'janė. Ata nuk janė me shtetin, me policinė: ata merren Pa armiq tė shtetit, tė poli¬
cisė ...

                       SHEGA

Si qeveria... polioia... A nuk janė kėto dy gjėra tė ndryshme?

              BENI
E, moj Shegė! A e di ti se sistemi bolshevik qe¬ verinė e ka polici, e policinė - qeveri?

                        SHEGA

E po, ja si flet ti, Ben! Kėto janė fjalė tė rre¬zikshme. Andaj ta kanė vėnė syrin.

                        BENI

Nuk bėj agjitacion kundėr shtetit. 'I'jetėrkund e kanė hallin ata.


Titulli: PRANVERA E LIBRAVE
Postuar nga: Deēani ne Qershor 19, 2016, 09:07:43 PD
      
 
(http://www.mergimtari.ch/foto/pranvera-e-librave.jpg)
             SHEGA
 
E, ku e paskan hallin, pra?

           BENI

Ata kėrkojnė qė unė tė kėrcej si i bien ata dau¬lles ... Me njė fjalė - kėrkojnė tė shkruaj gėnjesht¬ra, pamflete ipolitike; t'i shes ato si letėrsi. .. si art tė mirėfilltė - tė shkruaj kundėr popullit tim.

            SHEGA

Ē'kėrkojnė tė shkruash?

            BENI

Tė shkruaj se shqiptarėt lindin shumė fėmijė; se fėmijėt e shqiptarėve janė bomba nė 'Pelena. Fėmdjėt tanė atn i shohin si ushtarė tė armikut. Mish pėr topa!

            SHEGA

E ... - po shkrove gėnjeshtra tė tilla - a tė lėnė rehat?

            BENI

Unė tė shkru j ndyrėsi tė tilla?! Kurrė!? Ku¬rrė!

            SHEGA

0, Zot!

            BENI

Ani Prespari, drejtori, na mblodhi tė gjithė redaktorėt qė punojmė nė redaksinė e “proleterit". Na dha angazhime konkrete. Na e caktoi nga njėTitulli: PRANVERA E LIBRAVE
Postuar nga: Deēani ne Qershor 28, 2016, 09:35:06 PD
(http://www.mergimtari.ch/foto/pranvera-e-librave.jpg)


temė: Lufta kundėr nacionalizmit shqiptar. Mua¬ mė ra hise tė shkruaj pėr "Natalitetin e shqtpta¬rėve".

       SHEGA

Dhe ti nuk e kreve detyrėn?

       BENI

Po. E shkrova. Por, drejtori nuk deshi ta botonte. "Efu., ore dajė, - mė tha, - ti natalitetin po e arsyeton si shkak tė gjendjes sė vėshtirė so¬ciale tė shqiptarėve. Nė vend se ta sulmosh nacio¬ nalizmin shqiptar, ti i jep kurajo dhe e pėrkrah ... "

       SHEGA

Si

(Pushim)

Dhe?

       BENI

Mė tha ta ripunoj shkrimin.

       SHEGA

E, si do t'ia bėsh?

       BENI

Nuk do ta bėj fare!

       SHEGA

E, ē'do tė ndodhė nėse nuk e shkruan ashtu siē e pėlqejnė nta?

       BENI

Kėshtu i diferencojnė njerėzit. Ata mė marrin pėr tė tyre - nėse shkruaj si kėrkojnė ata. Nėse hesht - mė marrin per armik.


Titulli: PRANVERA E LIBRAVE
Postuar nga: Deēani ne Shkurt 06, 2018, 10:04:21 PD
(http://www.mergimtari.ch/foto/pranvera-e-librave.jpg)
 
            SHEGA
Ė?

            BENI

Sė pari do tė mė nxjerrin nga puna.

            SHEGA
Pastaj?

            BENI

Pastaj ēėshtjen time do ta marrė nė dorė policia Do tė ma kurdisin ndonjė thashetheme. Ndonjė intrigė.

            SHEGA

Dhe ti rri duarkryq.

            BENI
E, ē'tė bėj?

            SHEGA

Po, ku ta di unė? Megjithatė, diēka duhet bėrė ...

            BENI

Nuk ka rrugėdnlje. Shegė. O tė bėhem tradhtar i popullit tim, duke shkruar tė pavėrteta e gėnjeshtra, o tė bėj vetėvrasje; o tė vdes urie: zgjidh e merr.

            SHEGA

Ndoshta, megjithatė, nuk tė largojnė nga puna.

            BENI

Nuk do tė jem i pari. Kėshtu, me presione tė ndryshme, brenda dy vjetėve, nga Redaksia e "Proleterit" drejtori Ari Prespari largoi Al Huradikėn,Met Mullahun, Is Guravalin, Nexh Sabatin .. tashti e kam radhėn nuė. Njerėzit nuk do tė guxojnė as tė mė shikojnė, e lėre mė tė mė flasin. Pėr ndihma as qė mund tė bėjmė fjalė. Nga frika prej policisė, tė njohurit do tė thyejnė rrugėn kur tė mė dalin pėrballė.


Titulli: PRANVERA E LIBRAVE
Postuar nga: Deēani ne Shkurt 07, 2018, 09:07:28 MD
(http://www.mergimtari.ch/foto/pranvera-e-librave.jpg)

PJESA E DYTĖ

1.            Njė podium me sipėrfaqe nja dy metra katrorė, i lartė 15 cm, mbi platformė. Mbi podium nėpėr pano tė ndryshme - panka*ta me parullat e paevituesnme real-socialiste: "Sėbashku jemi mė tė fortė!", “Rroftė Lidhja e Komunistėve!", "E vėrteta ėshtė me ne!", etj. Flamuj tė shpalosur - kuq, kuq, kuq. Fotografia e njė lideri komunist, e stolisur me letra-bistek-flarnur ngjyra-ngjyra.
Mikrofoni "i vetmuar" nė podiumin - katror mbi platformė. Kuarteti i Bandės muzikore largo¬het duke ekzekutuar njė marsh ushtarak. Pas pak ai nuk dėgjohet, as shihet mė.
Ari Prepari, vetėm hip mbi podium, i afrohet mikrotonit. Shikon rreth e, rrotull vetes me kėrshė¬ri indiferente, duke sjellė kokėn vėrdallė, si i fri¬kėsuar. Asgjėkundi nuk shihet hije, as njeri i gjallė. Drejton trupin duke marrė pozitėn gatitu, me njė¬rėn dorė duke e, kapur mbajtėsin e mikroionü.
Pastaj bėn njė hap pėrpara, kėrruset pak mbi mikrofon. duke imituar atė qėndrimin e jamshėni nė mitingun e Tetorit - tė Vladimir Iliēit qė fliste
nga tribuna, i rrethuar nga masa proletare dhe fla¬mujt e kuq.

            ARI PRESPARI

(Afron gojėn nga mullunēa e müiroionü )
N jė-dy ... nj ė-dy ... nj ė-dy ...

(Pėrsėri merr atė pozėn e Vladimir Iliēii nė tribunėn e mitingut)


Titulli: PRANVERA E LIBRAVE
Postuar nga: Deēani ne Tetor 22, 2018, 04:29:46 MD
(http://www.mergimtari.ch/foto/pranvera-e-librave.jpg)


Shokė dhe vėllezėr!
(Hyn Sekretari i Komitetit)
0, shoku Sekretar!
( Ari. Prespari zbret nga podiumi dhe. i del para sekretarit, por, pas dy hapave, ngrin nė vend nga qėndrimi akull i tjetrit)
- A erdhėt pėr ...

      SEKRETARI

Pėr ēka?

      ARI PRESPARI

Pėr tė na kontrolluar. Ja, kėshtu… tė na kontrolloni si po na venė punėt. Konroll hesapi ...

       SEKRETARI

(Sjell kokėn vėrdallė, shikon panka*tat, flamujt, tribunėn)

Ē'janė kėto xhambazllėqe, shoku prespari?

      ARI PRESPARI

Po ju, a nuk e dikeni, Sekretar. Nesėr kėtu mbahet mitingu i poezisė. Shkrimtar nga Beogradi kėtu do tė recitojnė poezi kunder nacionalizmit...
 
      SEKRETARI

E paskeni bėrė ka*naval! A e di ti, shoku Prespari, se nė kėso rastesh kėrkohet atmosferė ca mė serioze? Nuk do tė mbani mbase - miting politik, por miting poetik! Ē'ėshtė ky cirk kėshtu? Ky teatėr? Ndėrsa vija kėtej, dėgjova bandėn muzikore. Lėre, allahile ...


Titulli: PRANVERA E LIBRAVE
Postuar nga: Deēani ne Nėntor 08, 2018, 04:51:54 MD
(http://www.mergimtari.ch/foto/pranvera-e-librave.jpg)            ARI PRESPARI

…ēfarė teatri, pash Zotin, shoku Sekretar?!Ne bėmė vetėm njė provė
gjenerale pėr mitingun e nesėrm tė poezisė.

(Fut dorėn nė xhepin e sakos, nxjerr njė letėr.
Duket i entuziazmuar; si fėmijė)
. . . qe, e shkrova edhe fjalėn pėrshėndetėse pėr mysafirėt shkrimtarė. Shkrimin e kam titulluar ....

(E lexon me patetikė)

"Shkrimtarėt nė mesin e punėtorėve"

            SEKRETARI

Hiqmu fjalimeve, shoku Prespari. 'Pa mė trego. - a janė tė kėnaqur?

            ARI PRESPARI

Tė kėnaqur? .. Kush?

            SEKRETARI

Leshi i s'ėmės! - mysafirėt - shkrimtarėt, Po kush?

            ARI PRESPARI

Aaaaa, shkrimtarėt? Mysafirėt?

            SEKRETARI

A i pritėt si e do puna?

            ARI PRESPARI
(Nxjerr nga xhepi edhe njė letėr)
Ja protokolli, shoku Sekretar: pikė pėr pikė!


Titulli: PRANVERA E LIBRAVE
Postuar nga: Deēani ne Janar 14, 2019, 05:17:26 MD
(http://www.mergimtari.ch/foto/pranvera-e-librave.jpg)


(I mėshon letrės me shuplakė)

Simbas kėtij protokolli i pritėm ... S'ka mė mirė! Po, ku ta di unė a janė ndarė tė kėnaqur? Kryesore - nuk u ankuan.

            SEKRETARI

Ta kesh kujdes, pash zotin, shoku Prespari. Ta  kesh kujdes. Ti je nikoqir i tyre, e - shkrim¬tarėt qesin kajde. Ata rrallė mund t'i kėnaqėsh. Ti je drejtor i shtėpisė botuese "Proleteri", apo jo?! E ata vijnė mysafirė tė Shtėpisė botuese ku ti je njeriu i parė. Ty tė bie barra, vėlla. Mos thunj pastaj ... jo kėshtu, jo ashtu. Nėqoftėse ankohen ...

            ARI PRESPARI

... e di, e di. .. E marr me mend: do tė mė rruajė dreqi i zi!

            SEKRETARI

Ēėshtja mund tė marrė dimension politik!

                    ARI PRESPARI

(I shqetėsuar. I frikėsuar)

E di. . . di - jam i vetėdijshėm!

            SEKRETARI

Shkrimtarėt nga Beogradi po bėjnė njė turne ka*van poetik me moton: "Nė luftė kundėr nacionalizmit". Kėshtu po i kontribuojnė edhe ata revolucionit qė rrjedh ... rrjedh e nuk ndalet kurrė. Ata kėshtu po luftojnė kundėr nacionalizmit ...

            ARI PRES PARI

(Si i marrė .. i trallisur; i hutuar)

... shqiptar!


Titulli: Re: PRANVERA E LIBRAVE
Postuar nga: Deēani ne Tetor 10, 2019, 08:11:49 MD
(http://www.mergimtari.ch/foto/pranvera-e-librave.jpg)


SEKRETARI

(I befasuar nga ndėrhyrja e Ari Presparit)
Si?

(Qetėsohet. Shėtit poshtė-lart; hesht njė copė herė)

Po, po. Kundėr nacionalizmit.

ARI PRES-PARI

Dhe unė e di prapavijėn e vizitės qė na e bėjnė.

SEKRETARI

Deshe tė thuash - qėllimin e vizitės?!

ARI PRESPARI

Po ... qėllimin - desha tė them ... prapavijėn politike. Flini ju pa tėlina ... mė falni. Flini ju si njė dash, shoku Sekretar. Hiē dert mos kini. Do tė ndahen nga ne tė kėnaqur, tė shastisur!

(Njė copė heshtje)

Mirėpo ... eh! Nuk mė hyn nė kokė fare - pse ju nė Komitet po i jepni kaq rėndėsi kėsaj vi¬zite? VĖrtet vijnė nga kryeqyteti... por - kush -
shkrimtnrėt! Shkrimtarėt - qė do tė thotė ... qė do tė thotė - dihet ... !

SEKRETARI

(I habitur)
Ēka dihet?
ARI PRESPARI

Dihet se shkrimtarėt, tė gjithė, pa pėrjashtim, o janė anarkistė, o janė tė pamoralshėm. Kryesorja


Titulli: PRANVERA E LIBRAVE
Postuar nga: Deēani ne Janar 08, 2020, 12:22:49 MD
-- janė kundėr shtetit ... po mendoj - qeverisė. Opozitė e pėrhershme! K(1 ndėr ta edhe spiunė tė Shqipėrisė, tradhtarė ... por ata janė shkrimtarėt shqiptarė. Nuk po e them se tė gjithė... ka edhe tė ndershėm, aty-kėtu...por shumica...

SEKRETARI

A je nė vete, shoku Ari? Ē'flet kėshtu?

ARI PRESPARI

(Si i trallisur)
Po, pse po shtiresh, shoku Sekretar, thua se nuk merrni vesh fare ēka po flas. Ju e dini edhe mė mirė se unė shkakun pse nuk i burgosim disa shkrimtarė. Nuk i burgosim pėr shkak tė opinio¬nit botėror. Pikė!

SEKRETARI

(Si i shastisur nga habia)
Ty, si duket tė paska lėnė mendja krejt! Ne kemi edhe shkrimtarė qė janė ...

ARI PRESPARI

... tė shtetit. Drzbrwni pisei! Hė?!

(Qesh si torollak)

Hė! Hė! Hė! Hė!

SEKRETARI

(Duke tundur kokėn, i habitur; i befasuar)

Eh, or ti Ari Prespari, o Ari Prespari!
Pash Zotin, mė trego - kush tė emėroi drejtor tė Shtėpisė botuese ty? Hė?

ARI  PRESPARI

Komiteti. Ju, shoku sekretar.Titulli: PRANVERA E LIBRAVE
Postuar nga: Deēani ne Janar 16, 2020, 06:29:40 MD


SEKRETARI

Dhe, a e di ti. ..

ARI PRESPARI

Po! Edi!

SEKRETARI

(Gjithnjė i habitur)
Ēka di ti…- ēka desha unė tė tė pyes?! Pse pėrgjigjesh para se tė kuptosh pyetjen?

ARI PRESPARI

E, pse tė tė gėnjej, vėlla - sekretar? Edhe ti. .. ju e dini se unė nuk marr gjė vesh nga letėrsia, mė¬ sa nga pshurr pula. Po ju, nė Komitet, mė thatė:
hajde, ti - shoku Ari Prespari: do tė shkosh drej¬ tor nė Shtepinė botuese! Kėshtu mė thatė, dhe - ja ku mė ke, shoku Sekretar!   

SEKRETARI

Ncėk, ncėk, ncėk ... O Zot! O Zot!

ARI PRESPARI

Dhe, nė Komitet mė thatė se kėtu do tė mė pre¬sin njerėz qė do tė m'i bėjnė punėt. Unė duhet ve¬tėm tė vulos e tė nėnshkruaj. Mirėpo, ia mora do¬rėn punės. Kėtu ishte puna shumė e lehtė. Kėrko¬het vetėm t'i bėsh sytė katėr. " kaq ...
(Bėn me dorė)

. '. .naaaa"! Punėt profesionale nė kulturė ... desha tė them - nė letėrsi, kėtu - nė Shtėpinė botuese, i bėjnė njerėzit qė paguhen pėr kėtė punė, e unė jam njė si...