Forum

Kultura => Dashuria => Temė e nisur nga: Besa ne Mars 19, 2015, 07:37:49 MD



Titulli: 25 Fakte Magjepsėse Pėr Dashurinė
Postuar nga: Besa ne Mars 19, 2015, 07:37:49 MD
Dashuria ėshtė njė gjė shumė e bukur, por edhe e ēuditshme gjithashtu.

1). Burrat tė cilėt e puthin gruan e tyre nė mėngjes, jetojnė 5 vjet mė shumė se sa ata qė nuk e bėjnė kėtė gjė.



Titulli: 25 Fakte Magjepsėse Pėr Dashurinė
Postuar nga: Besa ne Mars 19, 2015, 07:39:08 MD
2). Kėnga e parė pėr dashurinė ėshtė shkruar 4000 vjet mė parė dhe vjen nga njė zonė midis Tigrit dhe Eufratit.


Titulli: 25 Fakte Magjepsėse Pėr Dashurinė
Postuar nga: Besa ne Mars 22, 2015, 01:45:19 PD
3).Nese vjen momenti per intimitet qe ne fillim te marredhenies, 78% e vajzave nuk pranojne nese nuk jane depiluar.


Titulli: 25 Fakte Magjepsėse Pėr Dashurinė
Postuar nga: Besa ne Mars 22, 2015, 01:46:23 PD
4). Vajzat feministe kerkojne me shume se te tjerat te kene nje marredhenie romantike.


Titulli: 25 Fakte Magjepsėse Pėr Dashurinė
Postuar nga: Besa ne Mars 23, 2015, 02:16:06 MD
  5). Dy tė tretat e njerėzve raportojnė se kanė renė mė shumė nė dashuri me dike qė kanė vite qė e njohin, se sa me njė tė sapo njohur.
 


Titulli: 25 Fakte Magjepsėse Pėr Dashurinė
Postuar nga: Besa ne Mars 23, 2015, 02:17:15 MD
6). Njerėzit qė tregojnė historinė e tyre tė dashurisė e bėjnė kėtė pasi mendojnė se procesi ėshtė jashtė kontrollit tė tyre.


Titulli: 25 Fakte Magjepsėse Pėr Dashurinė
Postuar nga: Besa ne Mars 24, 2015, 01:24:34 PD
7). Dashuria nxit njė efekt qetėsues nė trup dhe mendje pėr tė paktėn njė vit, gjė qė ndihmon ruajtjen e sistemit nervor.


Titulli: 25 Fakte Magjepsėse Pėr Dashurinė
Postuar nga: Besa ne Mars 24, 2015, 01:25:13 PD
8). Dashuria ka tė njėjtin efekt nė trup njėsoj si edhe frika e madhe. Te njė person i dashuruar shfaqen tė njėjtat simptoma si tė njė person qė ndjen njė frike tė madhe – zmadhim tė bebes se syrit, duar tė djersitura, dhe rritje te tė rrahurave tė zemrės.


Titulli: 25 Fakte Magjepsėse Pėr Dashurinė
Postuar nga: Besa ne Mars 31, 2015, 09:02:31 MD
9). Skenimet e truri kanė treguar se kur njeriu shikon foto tė njeriut tė zemrės truri reagon menjėherė duke treguar dėshirė.


Titulli: 25 Fakte Magjepsėse Pėr Dashurinė
Postuar nga: Besa ne Mars 31, 2015, 09:04:08 MD
10). Vajzat e fisit Tivi nė Pacifikun jugor martoheshin qė nė lindje.


Titulli: 25 Fakte Magjepsėse Pėr Dashurinė
Postuar nga: Besa ne Mars 31, 2015, 09:05:23 MD
11). Shėrbimi ”Detektori i dashurisė” i shpikur nga operatori telefonik KTF supozohet se tregon seriozitetin e njeriut tė dashur nėse ai vėrtet ėshtė i ndershėm nė atė qė thotė. Telefoni analizon kordat e zėrit pėr tė parė nėse ai flet me dashuri apo jo. Pėrdoruesi merr njė analizė tė bisedės nėpėrmjet njė mesazhi, i cili tregon afeksionin,surprizėn, pėrqėndrimin ndershmėrinė me tė cilėn ka folur personi tjetėr nė linjė.


Titulli: 25 Fakte Magjepsėse Pėr Dashurinė
Postuar nga: Besa ne Mars 31, 2015, 09:06:16 MD
12). Rreth 11% e grave kontrollojnė online menjėherė pėr tė parė tė dhėnat e njė personi qė e kanė takuar ose qė presin ta takojnė kundrejt 7% tė meshkujve.


Titulli: 25 Fakte Magjepsėse Pėr Dashurinė
Postuar nga: Besa ne Mars 31, 2015, 09:07:44 MD
13). Mė kalimin e kohės partnerėt tentojnė qė gjithmonė tė kenė mė shumė tė njejtat sjellje.
 


Titulli: 25 Fakte Magjepsėse Pėr Dashurinė
Postuar nga: Besa ne Mars 31, 2015, 09:09:12 MD
14). Njerėzit tentojnė mė shumė tė kthejnė kokėn nė tė djathtė sesa nė tė majtė kur puthin(65%).


Titulli: 25 Fakte Magjepsėse Pėr Dashurinė
Postuar nga: Besa ne Mars 31, 2015, 09:10:17 MD
15). Tradita e unazės sė fejesės ka ardhur nė shekullin XV, kur Duka Maximilian i Austrisė i dha njė unazė tė fejuarės sė tij Mary nga Burgundy.


Titulli: 25 Fakte Magjepsėse Pėr Dashurinė
Postuar nga: Besa ne Mars 31, 2015, 09:11:11 MD
16). Rreth 43% e grave preferojnė qė mashkulli tė mos tregojė shenja dashurie nė qoftė se nuk janė tė sigurt pėr njė lidhje.