Forum

Shtypi dhe Politika => Problematika Shqiptare => Temė e nisur nga: Deēani ne Dhjetor 29, 2013, 10:28:31 PDTitulli: KOSOVA U PLAĒKIT MĖ SHUMĖ NGA „ PATRIOTET“
Postuar nga: Deēani ne Dhjetor 29, 2013, 10:28:31 PD
KOSOVA U PLAĒKIT MĖ SHUMĖ NGA „ PATRIOTET“ DHE „KOMANDANTAT“ E HIJEVE SESA NGA ISH POLITIKAJT SHQIPTARĖ TĖ TITOS


( Fatkeqėsishtė e vėrtet e hidhur)

 Nga: Xhevat Rexhaj(http://tribunashqiptare.net/wp-content/uploads/2013/09/images-150x150.jpg)
Kur pėrmendet e kaluara e Kosovės, dhe besa shqiptarėve nė terėsi , e kohės sė Jugosllavisė, disi tė gjithė reagojmė me emocione duke sharė dhe klithur se si na u shkelėn tė drejtat tona gjysėm shekulli. E vėrteta qėndron pėr sa u pėrket tė drejtave tona si popull, andaj edhe u desh qė tė bėhej angazhimi i gjithė shqiptarėve tė Kosovės e tė trojeve tona etnike qė nė fundė tė shekullit tė kaluar Kosova tė shpallej shtet nga elita shqiptare e asaj kohe mė nė krye themeluesit e shtetit Daradan Ibrahim Rugova, Fehmi Agani, Anton Ēeta e miliona shqiptarė tė tjere gjer te Adem jashari, Sali Ceku, Ahmet Krasniqi, Tahir  Zemaj, Zahir Pajaziti e shumė e shumė luftėtar. Kosova doli fituese nga kthetrat e Serbisė fal  SHBA se dhe aleatėve tanė qė ndihmuan tė parėt tanė, ketu nuk do koment mė shumė asesi.
            Tė ndalemi pakėz rreth kohės sa ishim si Krahinė autonome, tė themi diē pėr ata politikaj shqiptarė qė ne i kishim si udhėheqės, tė cilėt me apo pa dėshirėn shqiptare ishin tė parėt e Krahinės, ishin shumė shqiptarė, prej Fadil Hoxhės, Xh. Nimanit, M. Bakallit, A. Vllasit, S. Hasanit, e me qindra tė tjerė tė cilėt vėrtet kishin pozita dhe kishin shumė privilegje tė asaj kohe, andaj tė ndalemi jo nė politikėn e asaj kohe por nė qėshtjet ekonomiike, pronėsore dhe pasurisė sė ketyre politikajve. Ne shumica qė jemi lindur dhe rritur gjerė nė vitet e 90 kemi njohur kėta emra tė politikės, ngase ne edhe i shanim, i quanim tradhėtar, i quanim dorė e zgjatur e shkieve e ēka jo tjetėr,  ndoshta edhe kishim tė drejte ngase ne kėrkonim Republikėn, kėrkonim pavarėsin tonė, dhe mendonim se kėta nuk e deshironin republikėn andaj edhe quheshin tradhėtar nga ne, rreth kėsaj teme do ndalem pakėz mė poshtė. Nė anėn tjetėr ne kėta politikaj i njihnim edhe pėr sė afėrmi ngase Kosova ėshtė vend i vogėl, pra ne tė gjithė disi kishim njohuri edhe pėr pasuritė e tyre materiale, vėrtet se kėta kishin nji jetė tjetėr, kishin privilegje dhe kishin paga tė majme krahasuar me ne qė punonim nė arėsim, shendetėsi, administratė apo gjetiu.  Nėse jemi realist dhe e themi tė vėrteten, thuaja se tė gjithė tė apostrofuarit mė lartė, nuk kishin mė shumė se nga nji shtėpi, nga nji banėse apo dikush edhe shtėpi e banesė, kishin nga njė automjet, dhe kishin nga njė shofer, pa bodiguarda fare. Ne ndoshta mendonim se kėta kishin miliona, por jo nuk doli e vėrtet fare, ata vėrtet kishin patur shumė ēka mė shumė se ne qytetarėt e tjerė, por jo edhe shuma milionshe, jo villa nepėr Dubai, jo nepėr Turqi e Greqi, dhe jo villa e imobilie nepėr Shqipėri, shkurt edhe ata ishin politikaj dhe kishin diē mė shumė se ne.