Forum

Kultura => Tema Shoqėrore => Temė e nisur nga: Agim ne Mars 06, 2010, 01:48:05 MDTitulli: A e Dini se ?
Postuar nga: Agim ne Mars 06, 2010, 01:48:05 MD
1.Meshtari Pianton beri bicikleten e pare.
2.Autobusi i prodhuar nė Moskė (Rusi) mė vitin 1955 ėshtė i gjatė 17 metra dhe nė tė mund tė zere 200 udhėtarė.
3.Rregulltari Spina zbuloi syzet e para.
4.Nė janar tė vitit 1978 nė mishtoren "la Ron" nė Misuri tė SHBA-ve ėshtė prodhuar sallami me gjatėsi prej 5,7 metrash dhe peshe 207,3 kg.
5.Nė Britaninė e Madhe ėshtė rriturr lakra mė e madhe. Pesha e saj ėshtė 51,80 kg.
6.Alfabeti mė i gjatė ėshtė ai i gjuhės kamboxhiane me gjithsejt 72 shkronja.
7.Ura me e larte ne bote ėshtė ura mbi lumin Arkansas ne Kolorado te SHBA-se. Lartesia e kesaj ure nga siperfaqja e ujit ėshtė 325 m.
8.Gjate vitit te pare te jetes, foshnjes i trefishohet madhesia e trurit.
9.Sikur nga te gjithe ujerat e deteve dhe oqeaneve te nxirrej kripa, me tė do te mbulohej gjithe siperfaqja e tokės me nje shtrese prej rreth 130 metrash.
10.Nė Detin e Vdekur pėr shkak tė pėrqindjes sė lartė tė kripės nuk ka qėnie tė gjalla nė tė.
11.Nė shekullin e X, Raziu bėri operacionin e parė me qepje, ku penjtė e nevojshėm i pėrgatiti nga zorrėt e kafshėvė.
12.Sipas shkencėtarėve amerikanė, Hėna ēdo njė mijė vjet largohet nga Toka pėr 20 metra pėr shkak tė dobėsimit tė fuqisė tėrheqėse tė Tokės - rėndesės).
13.Fjala e pare e pėrēuar nepermjet telefonit ėshtė "Uatson eja kėtu - mė duhesh" dhe ėshtė thėn nga shpikėsi i telefonit Aleksander Graham Bell qe therriste ndihmesin e tij Uatson. Ai e mori patenten e telefonit me numer 174465 ne vitin 1876.
14.Seul (kryeqyteti i Korese se Jugut) ne gjuhen vendase do te thote kryeqytet.
15.Shteti me me tepėr rruge te asfaltuara ėshtė Franca.
16.Pavaresiht nga madhesia dhe trashesia nje flete nuk mund te paloset me tepėr se 9 here.
17.Temperatura mė e lartė e regjistruar nė botė ėshtė 57,5 gradė nė Elaziz tė Libisė (Afrikė), kurse mė e ulta u regjistrua nė stacionin Vostok Antarktidė -89,6 gradė.
18.Nė vitin 1957 mbreti i Francės Henri i III themeloi nė Paris katedrėn e gjuhės arabe qė tė lehtėsojė zhvillimin e studimeve mjeksore.
19.Biblioteka me e madhe ne bote, gjendet ne Kryeqytetin amerikan, Washington. Kjo biblioteke u ndertua me 24 Prill 1800. Ne te gjenden 107 milione shkrime te te gjitha llojeve.
20.Ndėrtesa mė e lartė prej 558 metrave ėshtė duke u ndėrtuar nė Xhaka*ta tė Indonezisė.
21.PALOS - Eshtė liman spanjoll (port) prej ku u nis Kristofor Kolombi (nė pranveren e vitit 1492) pėr nė Indi, nė tė vėrtetė ai kishte mbėrritur nė Amerikė. Dhe kėshtu ai sot konsiderohet si zbulues i Amerikės.
22.Virgjinia - Eshtė kolonia e parė e anglezeve nė Amerikė.


Titulli: A e Dini se ?
Postuar nga: Zemra ne Mars 06, 2010, 10:05:34 MD
A e dini se mjalti eshte ushqimi i vetem qe nuk prishet kurre...

A e dini se ngrenia e nje molle ne mengjes e largon gjumin me shume se nje kafe...


Titulli: A e Dini se ?
Postuar nga: Agim ne Mars 10, 2010, 03:00:53 MD
Shteti qe ka me se shumti borgjė,bankes boterore eshte Brazili.


Titulli: A e Dini se ?
Postuar nga: Agim ne Mars 10, 2010, 03:01:23 MD
Analfabetizmi me i ulet ne botė,eshte ne Japoni ku 99% jan te shkolluar.
1 ne qdo 10 persona jetoj ne ishull.


Titulli: A e Dini se ?
Postuar nga: Zemra ne Mars 17, 2010, 10:40:05 MD
A e dini se qdo vit numri i makinave shtohet 3 here me shume se numri i njerezve...


Titulli: A e Dini se ?
Postuar nga: Zemra ne Mars 17, 2010, 10:41:48 MD
A e dini se nje gote uje i nxehte ngrihet me shpejte se nje gote uje i ftohte ne frigorifer...


Titulli: A e Dini se ?
Postuar nga: Zemra ne Mars 17, 2010, 10:43:35 MD
A e dini se numri i anglishtfolesve ne Kine eshte me i madh se numri i popullsise se SHBA-ve...


Titulli: A e Dini se ?
Postuar nga: Zemra ne Mars 24, 2010, 02:38:49 MD
A e dini se ne diten e Nenave ne SHBA behen me teper telefonata personale se ne qdo dite tjeter ne qdo shtet tjeter...


Titulli: A e Dini se ?
Postuar nga: Agim ne Prill 28, 2010, 07:47:26 MD
Lumi i Misipirit eshte i gjate rreth 3744 kilometra , duke bere ate lumin me te gjate   ne ameriken veriore ...Truri i njeriut   perbehet 95% nga uji, gjaku eshte 82% uje, edhe mushkrit   jane diku 90% uje...

Titulli: A e Dini se ?
Postuar nga: Agim ne Prill 28, 2010, 07:48:12 MD
Njeriu mund te jetoj pa ushqim   rreth 1 muaj ,por vetem nje jave pa uje...Titulli: A e Dini se ?
Postuar nga: Mergimtarja ne Shtator 13, 2010, 07:05:54 PD
Ae dini se njeriu jeton per te jetuar.


Titulli: A e Dini se ?
Postuar nga: Fjolla ne Janar 31, 2011, 02:49:57 MD
Shteti ma  i madh i rrugeve te asfaltuara ėshtė Franca..


Titulli: A e Dini se ?
Postuar nga: Agim ne Shkurt 19, 2011, 10:05:39 PD
Temperatura mė e lartė e regjistruar nė botė ėshtė 57,5 gradė nė Elaziz tė Libisė (Afrikė), kurse mė e ulta u regjistrua nė stacionin Vostok Antarktidė -89,6 gradė.


Titulli: A e Dini se ?
Postuar nga: Agim ne Shkurt 19, 2011, 10:11:21 PD

A e dini se njeriu me i gjate ne historine boterore ka qene shtetasi amerikan R. P. Wadlow, i cili ka vdekur ne vitin 1940. Gjatesia e tij ka qene 2.72 metre.


Titulli: A e Dini se ?
Postuar nga: Zemra ne Shkurt 19, 2011, 10:12:10 PD

A e dini se gjatė kohės sė ndėrtimit tė Kullės sė Aifelit nė Paris vetėm njė njeri ka humbur jetėn, gjatė vendosjes sė ashensorėve...


Titulli: A e Dini se ?
Postuar nga: Agim ne Shkurt 19, 2011, 10:12:55 PD
A e dini se pershkak te mungeses se gravitetit, astronautet ne qiell edhe nese qajne ose qeshin, lotet e tyre nuk bien.


Titulli: A e Dini se ?
Postuar nga: Agim ne Shkurt 19, 2011, 10:17:25 PD
Folene me te madhe te zogjve e pare deri me sot ne bote, e ka ndertuar nje cift zogjsh ne Florida.
Ajo ishte 3 metra e gjere dhe 6 metra e thelle.Titulli: A e Dini se ?
Postuar nga: Agim ne Shkurt 19, 2011, 10:18:45 PD
Zogu me i madh qe ka ekzistuar ndonjehere ka jetuar para 5-8 milione vjetesh ne Toke, afersisht 150 km larg Buenos Airos ku jane gjetur dhe fosilet.


Titulli: A e Dini se ?
Postuar nga: Agim ne Shkurt 19, 2011, 10:21:22 PD
Ky lloj zogu ishte afersisht 7,5 metra i gjate dhe mendohet se ka pasur nje peshe afersisht 74 kg.
Studiuesit e kane quajtur ate zog gjigand dhe e kane krahasuar me nje Konkord te vogel.
Titulli: A e Dini se ?
Postuar nga: Zemra ne Maj 10, 2011, 11:27:29 PD

A e dini se Peshqit harrojnė qdo gjė qė ndodh vetėm pas 10 min...


Titulli: A e Dini se ?
Postuar nga: Zemra ne Maj 10, 2011, 11:30:45 PD

A e dini se nė Turqi ka mbi 1 milion njerėz me emrin Mehmet...


Titulli: A e Dini se ?
Postuar nga: Zemra ne Gusht 27, 2011, 09:05:35 MD

A e dini se gishti i vogel i kembes e ka nje funksion te perplaset neper mobiljet e shtepise...


Titulli: A e Dini se ?
Postuar nga: Zemra ne Shtator 16, 2011, 12:25:31 MD

A e dini se kafsha mė e ndjeshme, domethėnė mė e zonja pėr tė nuhatur ėshtė dhelpra. Sipas eksperimenteve tė bėra, ėshtė vėrejtur se dhelpra mund tė nuhas njė copė mish, tė fshehur nė njė thellėsi 60 centimetra..


Titulli: A e Dini se ?
Postuar nga: Durim ne Nėntor 02, 2011, 08:04:57 MD
Nė Detin e Vdekur pėr shkak tė pėrqindjes sė lartė tė kripės nuk ka qėnie tė gjalla nė tė.


Titulli: A e Dini se ?
Postuar nga: Durim ne Nėntor 02, 2011, 08:05:40 MD
Nė shekullin e X, Raziu bėri operacionin e parė me qepje, ku penjtė e nevojshėm i pėrgatiti nga zorrėt e kafshėve.
 


Titulli: A e Dini se ?
Postuar nga: Durim ne Nėntor 02, 2011, 08:06:32 MD
Sipas shkencėtarėve amerikanė, Hėna ēdo njė mijė vjet largohet nga Toka pėr 20 metra pėr shkak tė dobėsimit tė fuqisė tėrheqėse tė Tokės - rėndesės.
 


Titulli: A e Dini se ?
Postuar nga: Deēani ne Janar 07, 2012, 10:07:48 PD
NDĖRMJET ĒMENDURISĖ DHE GĖNJESHTRĖS
(http://www.mergimtari.ch/test/19870ff4062022d4ca56a853387206f4.jpg)

Pėrderisa ndalemi pėr pak ēaste dhe bėjmė njė “pėrmbledhje” tė historisė sonė tė dashurisė, i mendojmė tė gjitha detajet, si: Ku e njohėm? Si ramė nė dashuri? Kur e dhamė puthjen e parė? A ka qenė gjithmonė lidhja jonė e lumtur? etj., ndodh qė nė ekran del njė kėngėtar ose prezantues dhe na tėrheq vėmendjen me zėrin buēitės. Bėhemi kureshtarė edhe pėr historinė e tij apo tė saj...
Ja disa nga detajet e VIP- lidhjeve, qė mendojmė se u interesojnė...
Rrezarta Shkurta ia pa hajrin aksidentit!

A e dini si ėshtė njohur kėngėtarja simpatike me bashkėshortin e saj, Ermalin? Ėshtė histori vėrtetė, e ēuditshme, por edhe e bukur nė tė njėjtėn kohė. Teksa ishte duke ecur nėpėr Tiranė me veturė, ajo pėrplaset me atė qė do tė bėhej burri i saj nė tė ardhmen. Fjalėt e para qė ia thanė njėri-tjetrit nuk ishin aspak tė ėmbla. Pėrkundrazi, tė nxehur se i dėmtuan veturat, ngritėn tonet dhe u grindėn, por ja qė kjo zgjati fare pak. Veturat e tyre u rregulluan dhe ecin mirė sot e asaj dite. Po aq mirė ecė edhe dashuria e tyre... Prandaj, rroftė aksidenti!

Teuta Kurti - dashuri “on line”

E famshme ėshtė dhe historia e Teutės dhe Dardanit, tė cilėt u njohėn nė internet. Ata panė profilet e njėri-tjetrit nė sajtin e famshėm “Hi5”, u pėlqyen dhe njėfarė kohe komunikuan nė chat. Mė pas vendosėn tė dilnin, gjė qė mund tė cilėsohet si njė ēmenduri dhe diēka e guximshme nga ana e kėngėtares.
Nuk ndodh rėndom tė dalim nė kafe me njerėz qė nuk i njohim personalisht. Por, Teuta e bėri dhe nuk ėshtė penduar asnjėherė pėr kėtė gjė.

Stine fsheh lidhjen me Ronela Hajatin

Historia e Ronelės me Stinen ėshtė bėrė si puna e lules: “Mė do, s`mė do!”. Kėshtu, edhe shtypi rozė ka luajtur njė kohė tė gjatė me kėta dy artistė: “Janė tė lidhur, s`janė tė lidhur”. Nė fakt, kanė pasur njė histori dashurie, madje njė kohė tė gjatė, por Nesti nuk ka pranuar. E kundėrta ndodh me Ronelėn, e cila, ndonėse ka respektuar vendimin e ish - tė dashurit pėr ta mbajtur “top sekret” kėtė histori dashurie, nė rrethin shoqėror apo te gazetarėt e besuar nuk ka ngurruar tė pranojė se ka pasur diēka mė tepėr se sa miqėsi me kantautorin.
Duket e ēuditshme tė fshehėsh njė alamet femre si Ronelėn! Pėrkundrazi, ku ta gjesh tė lavdėrohesh se e ke pasur tė dashur njė si ajo?


Titulli: A e Dini se ?
Postuar nga: Fjolla ne Prill 02, 2014, 06:40:52 PD
Shteti ma  i madh i rrugeve te asfaltuara ėshtė Franca..Titulli: A e Dini se ?
Postuar nga: Fjolla ne Maj 08, 2014, 02:16:52 MD

A e dini se gjatė kohės sė ndėrtimit tė Kullės sė Aifelit nė Paris vetėm njė njeri ka humbur jetėn, gjatė vendosjes sė ashensorėve...
Titulli: A e Dini se ?
Postuar nga: Deēani ne Qershor 27, 2014, 07:42:39 PD
A E DINI SE :


 • Pėr te prodhuar nje kilogram mjaltė,njė blete i duhet tė thithė nektarin e 12 milion luleve dhe pėr kėtė tė pėrshkojė njė rrugė me gjatesi rreth 300.000 kilometra.

   
 • Bleta ėshtė i vetmi insekt i zbutur nga njeriu


Titulli: A e Dini se ?
Postuar nga: Deēani ne Qershor 27, 2014, 07:50:49 PD

A e dini se ēfarė thotė fjala KUNGURU?
 • Kur u duken pėr herė tė parė nė Australi, europianėt vunė re njė kafshė tė ēuditshme: ajo ecte me kėmbėt e prapsme ndersa ne bark kishte njė si qese nga nxirrnin kokėn tė vegjlit.
  -Ē"ėshtė kjo? - i pyesnin ata indigjentet.
  -Kan-gu-ru
  - pergjigjeshin ata.
  Qe nga ajo kohė kafsha e ēuditshme u quajt kanguru. Kur mė vonė studjuan gjuhėn vendase, evropianėt mesuan se fjala "kanguru" do tė thot "nuk kuptoj".Titulli: A e Dini se ?
Postuar nga: Deēani ne Janar 18, 2016, 04:49:21 MD
(http://www.mergimtari.ch/foto/piramidat.jpg)
Shkencėtarėt zbulojnė teori tė reja pėr ndėrtimin e piramidave nė Egjipt

Njė grup shkencėtarėsh ndėrkombėtarė janė duke hulumtuar teori tė reja se si janė ndėrtuar piramidat e Egjiptit 4.600 vjet mė parė.
Misteri mė i madh pėr tė zbuluar sesi nė njė kohė kur teknologjia ka qenė e pa zhvilluar janė ndėrtuar kėto piramida unike tė cilat edhe me mjetet e sotme mė moderne ėshtė e vėshtirė tė ndėrtohen.
Teoritė e reja janė tė bazuara mbi hulumtimin e grimcave kozmike tė gjetura nė brendėsi tė piramidės “Bent”, e cila gjendet rreth 40 kilometra nga Kajro.
Kryetari i Institutit pėr Mbrojtjen e Trashėgimisė dhe Inovacionit, Mehdi Tayoubi, deklaroi se pajisjet tė vendosura muajin e kaluar brenda piramidės, kanė mbledhur grimca radiografike tė cilat paraqesin grimca atmosferike tė rėna nė tokė.
“Kur bėhet fjalė pėr ndėrtimin e piramidave, akoma nuk ka njė teori 100 pėrqind tė sigurt dhe tė vėrtetuar. Gjithēka bazohet nė teori dhe hipoteza”, u shpreh Tayoubi.


Titulli: A e Dini se ?
Postuar nga: Deēani ne Janar 18, 2016, 05:12:53 MD
A e dini se: Dashi ėshtė shenja mė e veēantė nė Horoskop


(http://www.mergimtari.ch/foto/shenj.jpg)
            Nėse jeni shenja e Dashit nė horoskop do tė thotė se jeni njeri i veēantė. Po pse? Lexoni se ēfarė i ka*akterizon njerėzit qė janė tė lindur nė kėtė shenjė.
           

Dashi ėshtė i ashpėr


Intensiteti i njė njeriu me kėtė shenjė ėshtė krejt nė njė nivel tjetėr. Njerėzit e lindur nė kėtė shenjė horoskopi janė tė zjarrtė, por jo nė njė mėnyrė tė keqe. Ata sjellin shumė energji nė njė dhomė dhe kjo energji ėshtė kryesisht e mirė. Ata dinė tė falin shumė, por jo gjithmonė!


Dashi dėshiron aventurė


Dashi ka njė etje pėr aventurė qė duhet tė plotėsohet. Njerėzit me kėtė shenjė janė tė gatshėm tė bėjnė ngjitje nė shkėmbinj, udhėtime, zhytje nė qiell dhe kampe. Dashit i pėlqen qė tė marrė pėrvoja tė reja dhe tė argėtohet shumė, shkruan Gazeta Express.


Dashi shikon ‘pikturėn e madhe’


Titulli: A e Dini se ?
Postuar nga: Deēani ne Shkurt 12, 2019, 06:05:22 MD
A e dini se Hitleri thoshte se Shqiptaret janė njerėzit me trima dhe besnik ne botė?
(http://www.mergimtari.ch/foto/hitleri.jpg)

 

Lideri nazist i Gjermanisė, shqiptarėt i konsideronte pėr “racė tė pastėr ariane”, pėr “trima dhe fisnikė”, kurse Shqipėrinė e cilėsonte “vend tė vogėl romantik tė Ballkanit”. Nė shėrbim tė tij, ka qenė njė agjent shqiptar, kurse nė divizione ka patur shtatėmijė shqiptarė. Sipas disa shėnimeve, thuhet se kryqi i thyer i Hitlerit, ishte simbol nė Iliri dhe se ka pėrfaqėsuar bashkimin e dy Z-ve, qė do tė thotė Zeusi – perėndi ilire. Mė poshtė janė disa citate pėr shqiptarėt, nga historianė dhe personalitete tė kombėsive tė ndryshme.

Maurico Druon, sekretar i Akademisė frėnge: “Shqiptarėt i pėrkasin popujve mė tė vjetėr se vet historia. dhe gjyshėrit e shqiptarėve merrnin pjesė nė luftėn e Trojes, tė udhehequr nga Akili (nė njėrėn anė) dhe Hektori (nė anėn tjetėr)”.

Nikolla Jorga: “Populli shqiptar sė bashku me baskėt, janė mė tė vjetėrit nė Evropė”.

Maximilian Lambertz: “Historia e Vėrtetė e njerėzimit do tė jetė e shkruar, vetėm kur ajo do tė shkruhet me pjesėmarrjen e shqiptarėve”.

Lamartini: “Ky komb e ky popull nuk merret nėpėr kėmbė… Kjo ėshtė toka e heronjve tė tė gjithė kohėrave… Homeri aty gjeti Akilin, grekėt Aleksandrin e Madh, turqit Skėnderbeun, njerėz kėta tė sė njejtės racė, tė tė njejtit gjak”.

M. Huacunthe Hecquard: “Nė asnjė vend tė botės femrat nuk janė mė tė respektuara dhe nuk ushtrojnė njė veprimtari mė tė fuqishme se shqiptaret dhe disa nėna shqiptare kanė pėrzėnė prej shtėpisė bijtė e vet pasi ata ishin larguar nga fronti i luftės. Ato i kishin kthyer nė fushėn e betejės”.

Lord Bajroni: “Shqiptarėt me kostumet e tyre bėjnė njė peizazh mė tė mrekullueshėm nė botė… Shqiptarėt janė raca njerėzore mė e bukur qė ekziston, trima mė tė fortė se kėshtjellat e tyre”.

Henry Noel Brailsford: “…Shqiptari ‘primitiv’, nė fakt ėshtė ‘Mbinjeriu’ pėr tė cilin Nietzsche ėndėrronte”.

Gjusepe Katapangu: “Atllantida e cila ėshtė zhdukur para 12.000 vjetėsh, ishte tokė e Ilirėve (pellazgėve), tė cilėt shpėtuan nga pėrmbytja e Atlantidės dhe filluan civilizimet e reja nė tė gjitha kontinentet, sidomos nė Evropė, Afrikė dhe Azi tė vogėl”!

Agostino Ribeco: “Te drejtat mijėvjeēare tė shqiptarėve, etnografike dhe gjeografike, shtrihen prej kohėrave tė vjetra nė Iliri, Maqedoni dhe Thesali”.

Braisllav Nusic: “Shqiptarėt janė autoktonė, tė cilėt gjatė tė gjitha dyndjeve tė popujve, e ruajtėn tipin dhe ka*akterin e vet nė mėnyrė tė theksuar. Ata u bėnė ballė sulmeve tė romakėve, mėsymjeve tė dendura tė sllavėve, tė cilėt ua pushtuan tė gjitha fushat, ultėsirat, dhe lumenjtė”.

Dushko H. Konstantinov: “Shqiptarėt janė banorė mė tė vjetėr tė Gadishullit Ballkanik dhe pasardhės tė drejtpėrdrejtė tė ilirėve tė vjetėr, tė cilėt kishin ndėrtuar shtetin mė tė fuqishėm nė Ballkan”.

Edvin Jasques: “Ilirėt ose shqiptarėt, kėta bijė tė paeupur, ishin luftėtar tė shqipes, trashėgimtarė tė denjė tė Akilit, Filipit, Aleksandrit tė Madh dhe Piros sė Epirit…”.

Edvin Pears: “Shqiptarėt janė pasardhės tė racės mė tė vjetėr tė Gadishullit Ballkanik, gjegjėsisht tė racės arjane, duke e nxjerrė kėtė fjalė nga dy rrėnjėt e fjalėve shqipe: Ar dhe Anė, qė d.m.th. Njerėz tė arit tė pastėr”.

Maks Myle: “Emrat e mjaft popujve tė njohur rrjedhin nga fjala e vjetėr shqipe ‘Ar’. Kjo vlen edhe pėr mjaftė vende tė botės.”

Fanulla Papazogllu: “Dardania ėshtė njėra nga krahinat antike tė Ballkanit ku popullata autoktone ėshtė ruajtur mė sė miri”.

Gos Xhen: “Origjina e shqiptarėve ngjitet deri te koha e pellazgėve dhe kanė origjinė parahelene”.

Gustav Majer: “Shqiptarėt janė Ilir tė rinj”.

Gjorgj Hahni: “Shqiptarėt janė pasardhės tė Ilirėve, ndėrsa ilirėt janė pasardhės tė pellazgėve… Shqiptarėt janė stėrnipėrit e Pellazgėve”.

Haki Pasha: “Po doli nė shesh historia e shqiptarėve, Perandorinė Osmane e merr lumi”.

Harold Whitehal: “Hieroglifet egjiptiane, tė krijuara para 4.000 vjetėsh kanė domethėnie shqipe”.

Henri Braisford: “Nė Maqedoni, vetėm shqiptarėt janė popull autokton”

Johan Fon Han: “Shqipja rrjedh nga ilirishtja dhe ilirishtja nga pellazgjishtja”.

Jovan Cvijiq: “Sllavėt e jugut, pas ardhjes nė Ballkan, aty gjetėn shqiptarėt, tė cilėt nėn trysninė e tyre (sllavėve) u tėrhoqėn jugu dhe nė vendet mė malore, ku i hasim edhe sot”.

Konstandin Paparigopulos: “Vetėm shqiptaret konsiderohen si pasardhės tė racės ilire”.

/Standardi/Telegrafi/


Titulli: A e Dini se ?
Postuar nga: Deēani ne Shkurt 13, 2019, 04:15:12 MD
Ndėrtesa mė e lartė nė botė ėshtė kulla Burj Dubai

Burj Dubai (arabisht: برج دبي, "Kulla Dubai") ėshtė njė rrokaqiell nė Dubai nė Emiratet e Bashkuara Arabe. Edhepse ndėrtimi i saj ende nuk ka pėrfunduar plotėsisht ėshtė ndėrtesa mė e lartė nė botė. Lartėsia e kullės duke llogaritur edhe antenėn ėshtė 818 metra.

Projektimin e ka bėrė arkitekti amerikan Adrian Smith, nga ndėrrmarrja projektuese Skidmore, Owings and Merrill nga Chicago. Kryes tė punimeve janė Samsung, nga Koreja jugore, Besix nga Belgjika, Arabtecu vendas dhe kompania amerikane Turner. Investitues ėshtė, Emaar Properties, nė pronėsi tė Mohamed bin Rashid Al Maktum, sundues i Dubait.

Ndėrtimi filloi mė 21 qershor 2004 dhe planifikohej se do tė pėrfundonte nė shtator tė vitit 2009. Vlera e investimit ėshtė rreth 4,1 miliardė dollarė amerikan. Kulla zyrtarisht u lėshua nė pėrdorim mė 4 janar 2010 me atė rast ndryshoi edhe emrin dhe u quajt Burj Khalifa qė do tė thotė Kulla e Kalifit.