Forum

Bota Shpirtėrore => Mėsime nga Bibla => Topic started by: Mergimtarja on October 04, 2010, 08:23:46 AMTitle: Femra sipas Bibles dhe sipas mesimeve te doktoreve te kishes
Post by: Mergimtarja on October 04, 2010, 08:23:46 AM
Femra sipas Bibles dhe sipas mesimeve te doktoreve te kishes
Femra sipas Bibles dhe sipas mesimeve te doktoreve te kishes keshtu trajtohej, ja disa fragmente te teologeve kristian.

"Shėn" Tertuliani

" A e dini qė secila prej jush ėshtė njė Evė? Gjykimi i Zotit pėr kėtė gjininė tuaj vazhdon edhe nė kohėn e sotme: domosdoshmėrisht qė edhe faji gjithashtu. Ju jeni porta e Djallit: Ju jeni ēvulosėset e pemės sė ndaluar. Ju jeni dezertueset e para tė ligjit hyjnor. Ju jeni ato qė e bindėt atė, tė cilin djalli nuk ishte aq i zoti sa ta sulmonte. Ju e shkatėrruat kaq lehtė pamjen e Zotit, burrin. Pėr llogari tė dezertimit tuaj deri edhe Birit tė Zotit iu desh tė vdesė"

"Shėn" Agustini

"Kush do tė ishte ndryshimi nė njė grua apo nė njė nėnė, ėshtė e njėjta Evė tunduese, sė cilės ne duhet t’i ruhemi nė ēdo grua... Unė nuk e di ēfarė e bėn gruan tė pėrdorshme nėse do tė pėrjashtonim funksionin e tė bėrit fėmijė"

"Shėn" Toma Akuini

" Siē i takon natyrės individuale, gruaja ėshtė e papėrkryer dhe e keqnisur, pėr forcėn aktive tė mashkullit fara e tij pėrpiqet tė riprodhohet me njė kėnaqėsi; ndėrsa prodhimi i gruas vjen prej njė difekti tė forcės aktive apo tė njė pamundėsie materiali, apo qoftė edhe prej ndikimesh tė jashtme"

Martin Luter

"Nėse ato lodhen apo edhe sikur tė vdesin kjo nuk ka rėndėsi. Lerini ato tė vdesin gjatė lindjes, pėr kėtė ato janė”.

Pėr tė gjitha thėniet e shenjtorėve tė shquar shih Karen Armstrong, Gruaja sipas Ungjillit, Londėr, Elm Tree Books 1986, fq. 52-62. Shih gjithashtu Nensi Van Vuren, Shkatėrrimi i grave praktikuar nga Kisha, gjahtarė shtrigash dhe seksiste tė tjera; Filadelfia: Ėestminister Press, fq. 28-30


Title: Femra sipas Bibles dhe sipas mesimeve te doktoreve te kishes
Post by: Deēani on November 29, 2010, 09:41:44 AM
Njė gjė qė njeriu nuk e bėn, ėshtė se edhe pse tė gjitha kėto gjėra spjegohen nga dijetar te kohės  e,  ne i lexojm apo i ndėgjojm , nuk i pėrmbahemi dot kėtyre mėsimeve. Kjo ska vlerė aspak.