Forum

Kultura => Poezi => Temė e nisur nga: Zemra ne Shtator 24, 2010, 11:54:29 PDTitulli: Poezi pėr Nėnėn....
Postuar nga: Zemra ne Shtator 24, 2010, 11:54:29 PD
Nena thesar i qmuar

Nena eshte nje perkedhelje e deshirueshme
Nje shikim i embel
Nje buzeqeshje e ngrohte
Nje lule e njome, qe lind me kengen e pranveres
Nje yll qe shkelqen ne qiell
Nje engjell i ardhur nga qielli
Nje diell qe shkeqen dhe ngroh token
Nje thesar i qmuar, i fshehur ne nje ishull desert...


Titulli: Poezi per Nenen....
Postuar nga: Zemra ne Shtator 24, 2010, 11:57:01 PD

Kush tjeter mund te jete veq ti
nene fjale me te embel ska bota
nene e para fjale qe belbezon foshnja
ne kraharorin tend, me aromen tende nis jeta
Vitet kalojne dashurine per nenen ato se m'poshtin dot
ZEMER E EMBEL ME DASHURI...


Titulli: Poezi per Nenen....
Postuar nga: Zemra ne Shtator 24, 2010, 11:59:41 PD

Je krijesa qe ka me te bukurin emer
je ti ajo qe s'me don me fjale,
por me zemer,
Nene e dashur nene
ty te kam rreze dielli..


Titulli: Poezi per Nenen....
Postuar nga: Mergimtarja ne Shtator 24, 2010, 12:02:07 MD
Nene o nene jam mbet e vetmuar shum
Qdo pjese trupit me dhemb nene
Kam shum nete te gjata pa gjum
E tera jam e dermuar nene
Nuk gjej prehje askund!

E dij qe smund te me ndihmosh
E dij qe je shum larg meje
Te lutem lutjen te ma pranosh
Merrem afer teje

Pse nuk me pranon o nene
A je hidherua me mua
Jam e lodhur o nene
Te kesh meshire per mua!


Titulli: Poezi per Nenen....
Postuar nga: Mergimtarja ne Shtator 24, 2010, 12:02:22 MD
Asnjehere nuk te kerkova me shum o nene
Te te kem pran meje ne kete nate te gjate
Si duket eshte nje nate pa mbarim
Nate e perlotur me fatin tim

Doja te rrefehem per dhembje qe kam
Doja te tregoja si ndihem o nane
Ti trgoj plaget e shpirtit te vram
Dhe plaget e zemres qe sherim nuk kan

Nuk te gjej kot kerkoj mbeshtetje
Edhe qe shpirti flak me digjet
Mallin qe kam si ta shuaj o nane?
Ah sa shum sante per ty kam etje!!!!!


Titulli: Poezi per Nenen....
Postuar nga: Mergimtarja ne Shtator 24, 2010, 12:02:38 MD
Nene e dashur nene
mbresa ne zemer me ke lene .
gje e shenjt je, o nene .
Dashurin qe ke ti
smund ta gjej ne cdo njeri .
Ketu large teje ne vetmi
smundet tkem rahati
kam nevoj per ty...

Sa qejf kam,te therras nene ,
nga malli fuqit me kan lene .
nje dicka me mban ne kembe ,
malli per tyj o nene

Cdo mengjes kur agon
ti me mall me kujtoj..
kur dielli perendon
nje qiri ne kish e coj
ajo flak qe ndricon ,
shpirtin tend ta ledhatoj

Nene e shenjta nene.
ate dashuri te dhene
femijve te mi kam
per tua dhene
dhe tju them eshte nga ime nene.../


Titulli: Poezi per Nenen....
Postuar nga: Mergimtarja ne Shtator 24, 2010, 12:03:21 MD
Sa e madhe ishe moj nane,
E me cfaqesh kudo qe jam;
Ne ballin tend kish nje vend
Sa krejt jeta ime qe qon!


Une qe isha i djallezuar,
Ne perleshje,me sherr e i ngaterruar;
Te shkaktova shume telashe,
Ti kurre s`me le te vetmuar.


Nje dite, me traste ne krahe
Me nise per ne horizontin tim;
Ne balle shkelqimin tend,
Ne zemer bartja bekim.


Kaluan muaj dhe vite
Decenje, qe s`i mbaje mend;
Ne zemer te bartja moj nane,
Ne shkolle,ne loje e ne kuvend.


Kur kisha provimin e fundit,
Ne anderr, ne salle te kam pa;
M`u cfaqe si nje yll
Nga gezimi, shume kam qa!


Tash ,qe prehesh ne amshim,
Une te kam prane-megjithese s`te kam;
Lengon ky shpirti im,
per vitet qe na ndane.


Kur te vjen vjeshta ime,
Le te jete nje dite pa shi;
Le te bjen puhize e lehte,
Te me merr e me bie te ti.


Ta shoh edhe nje here nanen,
Qe me bani kamb e dore;
Te qmallemi ne perqafim,
E te shkojme ne rrugen tone.


Nipat e mbesat tua,
le te luten kur te vijne;
Nje lutje per gjyshen
Nje per shpirtin tim.


Titulli: Poezi per Nenen....
Postuar nga: Mergimtarja ne Shtator 24, 2010, 12:03:44 MD
Nene, sa vend ke tek une nene
Por sa shume ke te Krijuesi im
Perse me braktise o nene ?
Perse me le ne harrim?

Sa do te doja o nene
Qy ty te lagte loti im
Kete ma thote malli nene
Ma kish thene dhe Zoti im.

Ma kishte thene Zoti im
Vendin tend o nene tek une
Ma kish bere rrepte obligim
Te te doja shume, shume…

Me ty do te isha shume i lumtur
E ti poshte ne stoli me le me te padrejte
Ndoshta per ty nuk isha i shkathet e i bukur
Por do te te doja perjete, perjete …

Nuk jam i vetem o nene
Flas e qaj ne namazin tim
Te kerkoj, lutem per ty
Megjithese me le ne harrim.

Mundohu te kuptosh nene se jam djali yt
Per ate qe linde valle s’te ka marre malli
ndoshta mi ke harruar fytyren edhe syte
Pasi dikur me flake porsi nje gur zalli.

Nene sme vure ti as emrin
Djepin kurre nuk ma tunde
Nene sta ndegjova kurre zerin
Si munde te ikesh si munde?

Nga syte e zjarrte rrjedhin lot
Ne zemren e brengte vlon shume mall
Acarin dielli spo e thyen dot
Ajsbergu i akullt behet me i madh

Nene te paktem me thuaj ku je
Te te shoh fytyren mekatare dua
Nuk jam i sigurt nese e imja nene je
Pasi po te ishe imja, do ishe sot me mua

Sa here u ndjeva i vetem o nene
Sa dhembje kam ndjere sa dhembje…
Sa me ka munguar dora jote nene
Qe lehte e lehte koken te me perkedhelte.

Sikur ta dish o nene sa ftohte kam ndjere une
Kur debora binte dhe era nuk pushonte
Ndersa une i mjeri i lagur e bere qulle
Nuk kisha nje nene qe rrobat te mi n'drronte.

Sa shume te kerkova dhe askund s’te pashe
Sa here u semura sa here per ty qava
Sa here ne enderr emrin “nene” thashe
Sa here me lotin tim jastekun e lava.

Sa here zemra ime ka pikuar gjak
Sa here goja ime vertiti renkime
E ti kurre o nene su bere merak
Se femia yt mbytej ne gulcime.

Sa here loti i vetmise rrugen time preu
Sa endrra vdiqen sa pasione vane
Sa here mungese e nenes zemen time theu
Sa brenga e trishtime thelle ne shpirt me rane.

Hyr moj nene ne shkolle se ke aty nje djale
Qe mjaft bukur shkruan dhe di te lexoje
Shume nota te mira gjate vitit ka marre
Por nuk ka i shkreti se kujt te ja tregoje.

Ku je pra o nene dua te te shoh
Ma kuptuan hallin tere keto trotuare
Nuk kerkoj me shume vetem te te njoh
Te shoh zemren tende te ashper, mekatare.

Te kerkoj gjithkah por askund ste gjej
U bene shume kohe qe te flas me poezi
Mendoj se me do veteveten genjej
Kthehem te kerkoj deri ne pafundesi

Te kerkoj ty nene derisa te rroj
Derisa gjunjet ne kembe te me mbajne
Dua drejt ne sy nene te t’shikoj
Nese syte e tu me te mijet ngjajne.

Ku je pra o nene se spo te gjej dot
Te lutem me trego ku je fshehur ti?
Dua te shikoj a ke ne sy lot,
Ashtu sic kane lot te dy syte e mi?

Dua te shikoj o nene zemren tende
Ne eshte akoma e ashper, e semure
Dua te shikoj a ka ne te dhembje,
Apo zemra jote ska njohur dhembje kurre?

Sikur doren tende ta ndjeja mbi balle
Dhe si moshataret dhe une te gezoja
Po te ishim bashke si nena me djale
Me as mbreterine nuk do ta lakmoja.

Kete nuk e them se jam i pasur
Por nga mallengjimi o nene po e them
Me mire preferoj te jem me ty, i varfer
Se mungesa e jote cdo ambicje shemb.

Cdo te diel i vetm neper rruge dal
Shikimin e hedh tutje me plot shprese e endje
Vizitoj nje stol te drunjte aty ne park
Lehatoj derrasat mos ndjej eren tende.

Te dielen qe shkoi stoli u semur
U vrer e nga dhimbjet rreth e rreth u nxi
Me dobet se ate dite se kisha pare kurre
Rene pertoke i kalbur nga lotet e mi.

Rrija tek ky stol pasi s’kisha tjeter
Ai u be streha ime e pare
Me kujtonte stoli nje histori te vjeter
Kur dikush me gjeti poshte tij duke qare.

U mundova ta ngrej por ne kembe nuk ndenji
Me pas nga keqardhja vershova duke qare
Zemra mu thermua ,shpirti fort me dhembi
Pasi stolin kisha te vetmin deshmitar.

Porosite e Zotit ti nene si zbatove
Te vetem me le te vuaj si i mjere
Detyrat si nene ndaj meje i harrove
Mendove se isha teresisht i pavlere.

Gabove nene e dashur, shume u gabove
Me flake poshte stolit ,tek mbytesha nga te qaret
Por dicka te madhe dot nuk e kujtove
Se ndihma e Zotit eshte per durimtaret.

Prandaj edhe une shume durova
Perballova sproven theva cdo trishtim
Te kerkova nene, kudo te kerkova
E tashme nga Zoti pres t’artin shperblim

Kerkova, kerkova ne brigje te kaltra
Ne dite te vrejtura , ne nete burg pa hene
Per vite te tera lart nje parulle mbajta
Dua edhe une nje nene, dua edhe une nje nene .

Kerkova, kerkova ne male te larte
Ne fusha te gjera ne kodra te shkreta
Me kembe te zbathura me syte te lagte
Por askund o nene, askund nuk te gjeta .


Titulli: Poezi per Nenen....
Postuar nga: Mergimtarja ne Shtator 24, 2010, 12:04:00 MD
Fjala e pare ne gojen time ishte fjala Nene
Ajo fjal qe duhet shqiptuar Nene O Nene O Nene

Ti je ajo qe me dhe drite por dhe njohuri
Ti qe naten e bere dite vetem une te fle si femi,

Kurr nuk harrohet gjiri yte o e dashura Nene
Gjithmon do te jem borgj te ty Nene o Nene o Nene

Kur une tash mendoj per ty o shpirti im Nene
Edhe yjet me kan lakmi o Nene o Nene o Nene

Tani une jam larg i tretur ketu ne gyrbet
Por fjala jote kurr sme hiqet Biro ke kujdes,

Une ty gjiyhmon do te dua mori e dashura Nene
Qe buken tende ma dhe mua o Nene o Nene o Nene

Dashurin qe kam per ty o shpirti im Nene
Duhet ta ket gjdo njeri O e dashura NENE


Titulli: Poezi per Nenen....
Postuar nga: Mergimtarja ne Shtator 24, 2010, 12:04:12 MD
Sa lot kish derdhur ne vetmi,
sa "ah"! tek zoti pat derguar,
kete vec shpirti i saj e di
dhe zoti lart n'e paste degjuar.

Gjithcka qe prekte behej lot
dhe loti ndriste syte e tretur;
ah, mrekullite qe kish kjo bote,
kaq mizorisht ia pati fshehur.

Gjithe zine e mbledhur neper jete
a thua vdekja do t'ia trese?
E luti vdekjen "eja shpejt"-
dhe vdekja s'mund te mos e merrte.


Titulli: Poezi per Nenen....
Postuar nga: Mergimtarja ne Shtator 24, 2010, 12:05:08 MD
Drite quhej nena ime,
E mjera drite nuk pa kurre,
helmin qe la pas,
s'e ka as gjarperi nen gure.

Lodhje. Plage. Trishtim.
Te njohu emrin qe le pas,
te njohu brenga e shpirtit tim.
me ligje vdekja qan mbi ty;
tani je larg, moj e shkrete,
mbi ballin tend,
hedh hijen nje selvi.
Nene e braktisur... Pese femije...
Dheu s'te tret,
nga dheu me ben drite.


Titulli: Poezi per Nenen....
Postuar nga: Mergimtarja ne Shtator 24, 2010, 12:05:22 MD
e kush tjeter mund te jete veq ti
nene fjale me te embel ska bota
nene e para fjale qe belbezon foshnja
ne kraharorin tend ,me aromen tende nis jeta
Vitet kalojne dashurine per nenen ato se mposhtin dot
ZEMER E EMBEL ME DASHURI
qe mbjell veq paqe e dashuri
je ti o nena ime je ti
Dashuria jote eshte e vetmja pije qe shpirtin ma sheron
Aroma e lekures tende eshte magji
e perqafuar te pushosh ne kraharorin tend
ndonese me thinja ne koke
ti gjithmone ndihesh femije
ZEMER E EMBEL ME DASHURI
e shtrenjte e pa krahasueshme e vetme je ti
nje zemer e madhe qe din veq te fale e te dhuroje
parajse e shpirtit per qdo femije
ti per ne thurr endrra
tek ti behen sa shfajsime ehh sa justifikime
Parajse e jetes je ti
nje veshtrim ne sy qka ndodh brenda meje
e ndjen veq ti
ndjenja kurre ste genjejne
para se te ndodh ekeqe e mire
zemra jote ndje parandjen qdo jot gezimi apo trishtime qe rrjedh ne syte e mi
ZEMER E EMBEL ME DASHURI
E DASHR E SHTRENJTE E VETME NENE JE TI


Titulli: Poezi per Nenen....
Postuar nga: Mergimtarja ne Shtator 24, 2010, 12:05:39 MD
Nena eshte nje perkedheje e deshirueshme
Nje shikim i embel
Nje buzeqeshje e ngrohte
Nje lule e njome,qe lind me kengen e pranveres
Nje yll qe shkelqen ne qiell
Nje engjell i ardhur nga qielli
Nje diell qe shkeqen dhe ngroh token
Nje thesar i cmuar, i fshehur ne nje ishull desert


Titulli: Poezi per Nenen....
Postuar nga: Mergimtarja ne Shtator 24, 2010, 12:05:51 MD
Sikur syte e saj te mund t'i shihja teksa ngrihesha ne mengjes,
Sikur doren e

saj ta prekja teksa ndieja mall,
Sikur shpirti im te mund te gjendej here pas here brenda saj
Do te isha e lumtur,

zemra do te me behej mal.

Sikur nga pak te merrja nga shpirti i saj,
Sikur lodhjen e rrudhave mbi balle
t'ia

shkepusja e ta merrja mbi vete,
Sikur cdo vuajtje te saj ta ndieja e ta ndaja brenda meje
Do te isha e lumtur, do me

behej se e kisha shpetuar.

Moshen t'ia rinoja, syte t'ia gezoja me ciltersi
Doren t'ia shtrengoja e ta mbaja

fort shtrenguar mbi gji,
Aspak te mos flisja, asnje zhurme, asgje ne ajer,
Vetem frymet tona qe do te perqafoheshin


Do te ndieja veten me mire,

Lot nuk do te kisha,
ata do te kisha lene per ata shpirtra pa fat
qe jeten ne

mergim e shkojne
e qe nenen dot nuk e gezojne
e rrudhat e ballit dot nuk ia largojne.

Te kam ne zemer o zemer

qe me jep fryme
per nje dite me shume
shprese e dashuri.
_________________


Titulli: Poezi per Nenen....
Postuar nga: Zemra ne Shtator 24, 2010, 12:06:06 MD

Nene te dua,
S'ka njeri, qe mallin per ty, me shuan,
andaj therras, bertas
malli, gojen me mbyll
s'me ler te flas.
Nga larg, z'gjat doren te prek edhe nje her
ta shuaj ate zjarr malli qe kam.


Titulli: Poezi per Nenen....
Postuar nga: Mergimtarja ne Shtator 24, 2010, 12:06:37 MD
Ate dite
Do te flet syri
Per gjerat qe ka pare
Per te miren e te keqen
Per shikimin e shperlare

Ate dite
Do te flet veshi
Per degjimin ne kete bote
Per t'lejuaren, per pergjimin
Madje per cdo fjale te kote

Ate dite
Do te flasin
Edhe kemba e dora tok
Per cdo hap qe eshte bere
Per cdo goditje pa nevoje

Ate dite
Do te hesht gjuha
Ajo foli ne kete bote...
Kur te shkaperderdhen yjet
E te qahet qielli
Kur te perzihen detet
E te humb shkelqimin dielli.

Kur te dridhet fuqishem Toka
E te shemben malet
Kur te humb bukurine agimi
E te trazohen varret.

Kur nena te braktis femine
E jetimi te kerkon hakun
Kur tirani te ulurine
E deshmori te ndale gjakun.

Ate dite
Do te flet zjarri
Ate dite
Do te sundon vapa
Ate dite
Ah, ate dite
Ate dite
Nuk ka kthim prapa.


Titulli: Poezi per Nenen....
Postuar nga: Mergimtarja ne Shtator 24, 2010, 12:06:48 MD
Me fytyra te ndryshme anonimesh
me rrjeshta te shkurtra e gjata fjalimesh
mblidhen lloj lloj njerezish
ne nje vend te madh takimesh

Mblidhen bashke e fillojne te diskutojne
me tavolina rrumbullake prej kaucuku kuvendojne
ndodh qe rreth temes shume s'u behet vone
ndaj s'pertojne por nisin e chat-ojne

Dikush i merzitur nga jeta reale
nje tjeter i fiksuar nga ajo virtuale
te tjere per te kaluar kohen e lire
dhe te tjere qe qajne te shkretat halle

Qindra vizitore ketu na vijne
i pasuri dhe i varferi ketu bashke rrijne
nje ambjent kaq i bukur e perfekt
ku robte alkol e duhan nuk pijne

Sherre e zenka te bera po pa zarar
flirte e dashuricka plot po me ka*ar
sa te dush shqipetare neper bote nga malli
shume shpejt jane kthyer ne atdhetar

Qofshin mysliman e qofshin te krishtere
kuvendojne per teologji gjithe shend e vere
Qofshin toske e qofshin edhe gege
diskutojne per gjuhen shqipe qe ka kaq vlere

Gjithe cunat nga Velipoja ne Vermosh
i kena pa genjeshter, te gjithe trimosh
dhe gocat simpatike e te embla saqe
te vje deshira qe per pune shpie ti ndihmosh

Ketu merr kuptim te plote demokracia
se zbatohet dite per dite sociologjia
ketu cdokush eshte popullor dhe vip
e asnje s'ka nevoje ta ruaje policia

Ja pra shifni sa shume veta ketu bisedojne
cdo dite e cdo jave me barcaleta gezojne
a tu befte dita njemije o forum
se ketu shyqyr po nisin shqipot te bashkejetojne


Titulli: Poezi per Nenen....
Postuar nga: Mergimtarja ne Shtator 24, 2010, 12:07:19 MD
Femijet tuaj nuk jane femijet tuaj
Ata jane djemte dhe vajzat e jetes
Qe premton per ta,
Pse jane me ju, nuk ju takojne juve,
U jepni dashuri,por jo mendimet tuaja,
Ata kane te tyret,
Mund te kufizoni trupat,por jo shpirtrat e tyre,
Sepse ata burojne nga shtepite e se nesermes,
Atje ku ju nuk mund te arrini,madje as ne enderr.
Mundohuni te beheni si ata,
Por mos kerkoni qe ata te behen si ju,
jeta nuk shkon mbrapa, as nuk genjen.
Ju jeni harku prej te cilit femijet tuaj,
Si shigjeta te gjalla hidhen ne ardhmeri.
Ndersa Shigjetari sheh shenjen ne rrugen e perjetshme
Ai ju lemon me pushtetin e vet,
le te jete kjo kenaqesi per ju,
Se Ai do shigjeten qe fluturon,
Dhe harkun qe eshte i qendrueshem.


Titulli: Poezi per Nenen....
Postuar nga: Mergimtarja ne Shtator 24, 2010, 12:08:01 MD
Me ler te ti puth duart
qe jane rrudhur,
si kodrat e ketyre aneve,
ato duar,qe dikur
buke u dhane ushtarėve.

Dhe te ve koken,
ne preherin tend,
te me tregosh si dikur perralla,
nga ato qe s'gjenden ne asnje vend,
dhe te ma kete ziline gjithe mehalla.

gjumi te me munde,
ne ritmin e ninullave
qe ti kendon per mua,
te me lemosh ballin,
aty ku fati im u shkrua.

te me mbulosh pastaj,
kur te zbulohem naten,
kur te kollitem...
te shqetesohesh kur me humb,
se mos ujrave mbytem.

me ler te ta puth ballin,
ate te rrudhurin,
mbushur me brazda hallesh,
mua te paudhin,
te perkedhelurin tend
djegur mallesh.

kam malli per ty ketu ne shpirt,
qe ushtaon
si mijera zera tellallesh...


Titulli: Poezi per Nenen....
Postuar nga: Mergimtarja ne Shtator 24, 2010, 12:08:17 MD
Sikur syte e saj te mund t'i shihja teksa ngrihesha ne mengjes,
Sikur doren e saj ta prekja teksa ndieja mall,
Sikur shpirti im te mund te gjendej here pas here brenda saj
Do te isha i lumtur, zemra do te me behej mal.

Sikur nga pak te merrja nga shpirti i saj,
Sikur lodhjen e rrudhave mbi balle
t'ia shkepusja e ta merrja mbi vete,
Sikur cdo vuajtje te saj ta ndieja e ta ndaja brenda meje
Do te isha i lumtur, do me behej se e kisha shpetuar.

Moshen t'ia rinoja, syte t'ia gezoja me ciltersi
Doren t'ia shtrengoja e ta mbaja fort shtrenguar mbi gji,
Aspak te mos flisja, asnje zhurme, asgje ne ajer,
Vetem frymet tona qe do te perqafoheshin
Do te ndieja veten me mire,

Lot nuk do te kisha,
ata do te kisha lene per ata shpirtra pa fat
qe jeten ne mergim e shkojne
e qe nenen dot nuk e gezojne
e rrudhat e ballit dot nuk ia largojne.

Te kam ne zemer o zemer qe me jep fryme
per nje dite me shume
shprese e dashuri.


Titulli: Poezi pėr Nėnėn....
Postuar nga: Zemra ne Shtator 24, 2010, 12:24:43 MD
NENE JAM E LODHUR

Nene o nene jam mbet e vetmuar shume
Qdo pjese trupit me dhemb nene
Kam shume nete te gjata pa gjume
E tera jam e dermuar nene
Nuk gjej prehje askund!

E dij qe smund te me ndihmosh
E dij qe je shume larg meje
Te lutem lutjen te ma pranosh
Merrem afer teje

Pse nuk me pranon o nene
A je hidherua me mua
Jam e lodhur o nene
Te kesh meshire per mua...


Titulli: Poezi pėr Nėnėn....
Postuar nga: Besa ne Tetor 03, 2010, 01:26:00 MD
Nuk ēmallem dot moj nėnė

Me admirim shikoja fytyren e njė ėngjėlli,
bukuri e shenjtė qė mbaje emrin "Nėnė",
nė prehrin tėnd drejt syve,mahnitur tė shikoja,
dhe drita i pėrshkonte sikur tė ishin Hėnė.

I vogėl erėn tėnde sa afėr e kam ndjerė,
sa puthje tė dhuroja,pa ty isha i mjerė,
flokėt ti pėrkėdhelja dhe nuk tė ndahesha kurrė,
i vogėl para teje dhe kur u bėra "Burrė".

Njė jetė me ty moj nėnė,po s'mund tė ēmallem dot,
ty perėndeshė hyjnore sa pranė tė ndjej dhe sot,
skam fjalė qė tė pėrshkruaj atė qė ndjej nė zemėr,
ēdo ēast tė ekzistencės do ma pushtoj ky emėr.

Nėnė !Mė lėr pak qė tė ulem,tė ndjej prapė gjirin tėnd,
fėmijė dua tė kthehem,dua tė njėjtin vėnd,
sa fjalė kam pėr tė thėnė,sa shumė kam pėr tė dhėnė,
qortomė si dikur! Nuk ēmallem dot moj Nėnė!


Titulli: Poezi pėr Nėnėn....
Postuar nga: Mergimtarja ne Tetor 04, 2010, 08:36:22 PD
NENE E DASHUR NENE

Nene e dashur nene.
mbresa ne zemer me ke lene .
gje e shenjt je, o nene .


Dashurin qe ke ti
smund ta gjej ne cdo njeri .
ketu larg ne vetmi
smund te gjej kurr rehati'
sa nevoj kam per ty

Vajta vite pa te pare
malli shume me ka marre
sa me vjen per te qare


Sa qejf kam,te therras nene ,
nga malli fuqit me kan lene .
nje dicka me mban ne kembe ,
malli per tyj o nene .

Telefonin smund ta mar .
ngasherehem ne te qar .
sdua zemren ta coptoj
shpirtin tend ta lendoj .


Cdo mengjes kur agon
ti me mall me kujton .
kur dielli perendon
nje qiri ne kish e con.
ajo flak qe ndricon ,
shpirtin tim e ledhaton

Nene e shenjta nene.
ate dashuri te dhene.
evlatve kam per tua lene .
tu them esht nga im nene .


Titulli: Poezi pėr Nėnėn....
Postuar nga: Zemra ne Dhjetor 01, 2010, 03:20:16 MD

Nėnės

Ti je yll i pashuar
je si zanė e zbukuruar
qė nuk tė mposht
as diell e hėne
o moj e shtrenjta nėnė.


Titulli: Poezi pėr Nėnėn....
Postuar nga: Fjolla ne Dhjetor 15, 2010, 02:11:57 MD
Kur te thash lamtumir

Kur dola nga shtėpia
Mė pėrqafoi me mallė
M`tha ma bėn o bijė hallall
Se ndoshta s'mė shef tė gjallė.

E pashė si fshiu lotėt
Me cep tė shamisė
Sa shumė qajta prej mėrzisė
Kur une dola prej shtėpisė.

Gjumi kur mė zė
Ėndrrat te nėna mė qojnė
Fėmijtė qė mė rrethojnė
Dot nuk mė ngushėllojnė

se vendi juaj kapas mrekulli
nuk del askush ta zavensoj
vetem e jotja dashuri..
 Titulli: Poezi pėr Nėnėn....
Postuar nga: Zemra ne Maj 28, 2011, 10:24:57 PD

Nėna

Nėna Hyjneshė e Dashurisė
Mbretreshė e Vuajtjes E Safrikices
Pėr Familjen e Saj
Nėna e Pazevendėsueshme...


Titulli: Poezi pėr Nėnėn....
Postuar nga: Zemra ne Shtator 06, 2011, 12:49:44 MD

Nėna

Nėna ėshtė njė pėrkėdheleje e dėshirueshme
Njė shikim i ėmbėl
Njė buzeqeshje e ngrohtė
Njė lule e njomė,qė lind me kėngėn e pranverės
Njė yll qė shkėlqen nė qiell
Njė engjėll i ardhur nga qielli
Njė diell qė shkėlqen dhe ngrohė tokėn
Njė thesar i qmuar, i fshehur nė njė ishull desert...


Titulli: Poezi pėr Nėnėn....
Postuar nga: Fjolla ne Shtator 07, 2011, 02:34:17 MD
Nėnės

Nene,malli per ty po me mbyt
Nga lotet,nuk po me teren syte
Nga zemra,nuk me hiqet dhimbja
Pa ty nene po me kaplon frika.!

Pse nene u desht te ikje
Pse u desht endrrat te mi fikesh?
Oj nene pa ty nuk kalohet jeta
Pa ledhatimet tua,nuk ka vlere jeta.!Titulli: Poezi pėr Nėnėn....
Postuar nga: Fjolla ne Nėntor 10, 2011, 08:09:14 PD
Vjershė pėr nėnėn
njė herė isha e sėmurė
u treta , me ethe u drobita
nga shtrati
dot s`u ngrita
Pėr netė tė tėra nėna
pa gjumė , pa ngrėnė
u pikėllua
sy kėputura ajo
rrinte mbi mua
mbi kokė mė erdhėn
motrat , vėllau
e plotė tė tjerė
po si kujdesi i nėnės
su gjenka asnjėherė
se motrat i zu gjumi
vėllau s`mund tė duronte
kur hapa sytė
mbi mua prap nėna mė qėndronte
Kur pashė atė mbi kokė
dy pika lot lėshova
mė ngrohu buzėqeshja
atėherė u shėrova
Prandaj nė zemrėn time
njė emėr ėshtė skalitur
njė fjalė e shtrenjtė nė jetė
oh , nėnė emėr i ndritur.Titulli: Poezi pėr Nėnėn....
Postuar nga: Fjolla ne Nėntor 10, 2011, 08:11:20 PD
Nenes!

Sa larg, me larg se dielli je
une dua te vi cdo nate (a e beson)?
te ve koken ne prehrin tend
o e dhimshmja nene.
Nje dite do vi patjeter
e malli qe me mundon
do shrihet do behet mjergull
Dua te te puth fort
me shume se puthja e nje dashurie
me shume se puthjet e marra bashke
Me larg se dielli je,
me e embel se embelsia je o nene


Titulli: Poezi pėr Nėnėn....
Postuar nga: Zemra ne Dhjetor 05, 2012, 01:23:36 MD

  Nėnė, nėnė

  Sa bukur tingėllon
  A ka gjė nė botė
   Me kaq bukuri,
  Se sa emri nėnė
    Emri qė ke ti.
 Je me e mira nė botė
  Diell je ti pėr mua,
  Nėna ime e dashur
 Oh sa shume tė dua!
 Edhe kur kam dhembje
 Edhe kur kam gėzim,
 Gjej mbėshtetje tek ti
 Ty nėnė tė kam strehim.... (http://www.hellasmultimedia.com/webimages/valentine-htm/valentine/anim_heart/aheart2.gif)


Titulli: Poezi pėr Nėnėn....
Postuar nga: Zemra ne Shtator 09, 2013, 03:05:23 MD

Ti je yll i pashuar,
je si zanė e zbukuruar,
qė nuk tė mposht as Diell as Hėnė,
nėnė moj e shtrenjta nėnė...


Titulli: Poezi pėr Nėnėn....
Postuar nga: Fjolla ne Janar 13, 2014, 08:06:41 PD
Ku je nėn!

 Ku je nėn ku je
 un bija jote trishtim mbi dhe
 mbi varrin tėnd do te marr njė grusht dhe
 se asnjė kujtim tjetėr nė kėt jet smė le

 Ku je nėn therret shpirti im
 ku rrugėve i pluhėrosur kėrkoj strehim
 kėrkoj shpirtin tėnd tė mė dhuroj dashurin
 leckam i rraskapitur me thėrrasin jetime

 Ku je nėn se shpirti po digjet
 zėrin tim tė bjerr a thua e nigjon
 rrugėve pa shpres pėr mua askush nuk pėrpiqet
 emri nėn nė buz do mė mbes gjithmon

 Ku je nėn o drit e syve tė mi
 jam zemėr coptuar rrugėve nė vetmi
 dua kokėn ta mbėshtes nė gji
 gjith bota ėsht e kot kur jetoj pa ty.