Forum

Kultura => Dashuria => Temė e nisur nga: Agim ne Mars 04, 2010, 03:55:38 MDTitulli: Ēfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Agim ne Mars 04, 2010, 03:55:38 MD
Dashuria eshte celsi prej floriri qe hap dyerte ..


Titulli: Qfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Agim ne Mars 04, 2010, 03:56:44 MD
Sakrifica ,sinqeriteti ,fantazia, arsyeja ,xhelozia dhe besimi ..... jane velat e dashurise pa to ajo humbet ne detin e trazuar te jetes komplekse.Titulli: Qfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Besa ne Mars 04, 2010, 05:44:48 MD
Dashuria kjo fjale me 7-shkronja, eshte shume e bukur por ndonjehere te duket sikur je ne koma,ne ndonje ēast eshte si ilaē qe te sheron por te behet dhe si semundje e pasherueshme qe nuk ke ē'i ben.
Dashuria eshte si paqja ne jete por eshte dhe si nje lufte, qe nuk e di ē'te pret eshte si fushe me lule por dhe si shkretetire, eshte e embel mjalte por dhe zeher me kripe eshte si zogu qe gjithkund fluturon por eshte dhe si blete qe veē ne nje lule shkon. Dashuria eshte kujtimi por dhe harresa.
Kjo eshte dashuria me plote te mira e te keqija.
Kjo eshte dashuria ku pa te s'rron dot rinia po ashtu edhe pleqeria


Titulli: Qfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Besa ne Mars 05, 2010, 06:53:05 MD
Dashuria eshte tere libri ne nje fjale, tere oqeani ne nje pike loti, shtate pale qiej ne nje shikim, furtune ne nje psheretime, rrufe ne nje prehje, nje mije vjet ne nje cast, kjo eshte dashuria


Titulli: Qfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Zemra ne Mars 09, 2010, 09:09:34 MD
Dashuria eshte nje Keshtjelle me mure te larta, qe ka vetem nje porte.Kur futesh ne te kjo dere mbyllet per te mos u hapur me kurre, dhe per te te lene ne gjelberimin e pafund te kopshteve te keshtjelles...


Titulli: Qfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Besa ne Mars 09, 2010, 10:36:41 MD
Dashuria eshte nje ndjenje qe nuk mund te dallohet mbi asgje, as se je e pasur apo e varfer, dashuria eshte nje ndjenje e forte qe kurre nuk shuhet.


Titulli: Qfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Besa ne Mars 14, 2010, 12:57:52 MD
Dashuria eshte embelsira e jetes pa dashuri nuk ke jet keshtu qe dashuria eshte gjeja me e cmuar ne bot.


Titulli: Qfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Fjolla ne Mars 16, 2010, 07:20:53 PD

Dashuria eshte nje moment gezimi te thelle e ndjekur nga nje det plot me trishtim absurd!
Titulli: Qfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Fjolla ne Mars 23, 2010, 07:20:15 PD
Dashuria nuk eshte uje qe tretet mbi dhe, por ajo eshte nje zjarr qe te djeg kudo qe je...


Titulli: Qfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Fjolla ne Mars 23, 2010, 07:20:54 PD
Ruaje dashurine e vertete se ajo te vjen njehere ne jeteDashuria eshte det gjithkush mund te zhytet por ai(ajo)qe nuk di not mund edhe te mbytet...


Titulli: Qfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Fjolla ne Mars 23, 2010, 07:21:23 PD
Dashuria e pare ka me shume nektare...


Titulli: Qfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Fjolla ne Mars 23, 2010, 07:21:55 PD
Dashuria eshte nje arme qe te vret pa krisme...


Titulli: Qfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Fjolla ne Mars 25, 2010, 02:05:46 MD
Dashuria eshte kur qan ,kur qesh dhe kur buzeqesh ,dashuria eshte kur enderron.Titulli: Qfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Fjolla ne Mars 25, 2010, 02:06:39 MD
Dashuria eshte ajo qe cdo dite te mundon,e cdo dite me shume e adhuron.Titulli: Qfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Besa ne Prill 02, 2010, 08:36:46 MD
Dashurija per mua eshte gjeja me e bukur qe mund ta perjetoj njeriu ne jete eshte ndjenj e shpirtit qe lind njehere ne jete dhe nuk vdes kurr.


Titulli: Ēfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Agim ne Prill 06, 2010, 08:40:14 MD
Dashuria i ka ligjet e veta tė zhvillimit, stinėt e veta jetėsore si lulja , jeta e njeriut. Ajo ka pranverėn e hershme, verėn e nxehtė dhe, pas tyre, vjeshtėn e cila pėr disa ėshtė e nxehtė, e ndritshme dhe frytdhėnėse, ndėrsa pėr disa tė tjerė e ftohtė, e zymtė dhe e mjerė.


Titulli: Qfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Besa ne Prill 09, 2010, 04:25:43 MD
Dashuria eshte nje force e eger. Kur provojme ta kontrollojme, na shkaterron. Kur provojme ta burgosim, na ben skllever. Kur provojme ta kuptojme, na le te hutuar dhe te paqarte.


Titulli: Qfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Besa ne Prill 19, 2010, 11:29:59 PD
Jetojme sepse pavaresisht nga gjendja emocionale, cdo cast ne jeten tone eshte motivues dhe premtues. Cdo gezim, hidherim, dhe luhatje shpirterore te ben te shohesh perpara.Jetojme sepse jemi lindur ne 1 bote, ku nga dita e pare qe hapem syte jemi trajnuar moralisht e fizikisht per perballjen e ciklit jetesor. Na eshte thene qe kemi nje jete per te jetuar dhe per ta gezuar dhe cdo moment s'perseritet 2 here ashtu eshte dhe dashuria.


Titulli: Qfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Zemra ne Prill 20, 2010, 11:09:50 PD
Dashuria ėshtė e vetmja ndjenjė qė tė pėrshkon trupin dhe kėrkon ngrohtėsi shpirtėrore, ėshtė i vetmi qėllim nė jetė, ėshtė vlera mė e madhe tė njė njeriut tė vėrbuar.
Dashuria ėshtė e bukur kur e ėndėrron...


Titulli: Qfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Agim ne Prill 20, 2010, 04:00:49 MD
Dashuria eshte e durueshme dhe e sjellshme, dashuria nuk eshte xheloze, as mendjemadhe, as zemerake: dashuria nuk llogarit gabimet; dashuria nuk kenaqet nga e keqja, por kenaqet nga e verteta. Dashuria nuk heq dore kurre: besimi, shpresa, durimi jane te pashtereshme. Dashuria eshte e perjeteshme.. Eshte besimi, shpresa dhe dashuria; por nga keto te trija me e madherishme eshte dashuria .


Titulli: Qfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Fjolla ne Prill 23, 2010, 12:58:36 MD
Dashuria e pare ka me shume nektare...


Titulli: Qfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Fjolla ne Prill 23, 2010, 01:01:34 MD
Dashuria e kote eshte denim nga denimet me te medhaja!"


Titulli: Qfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Fjolla ne Prill 23, 2010, 01:02:08 MD
Dashuria eshte flaster qe vendoset ne plagen e jetes!"


Titulli: Qfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Fjolla ne Prill 23, 2010, 01:02:55 MD

Xhelozia dhe dashuria shkojne dore per dore, dhe se bashku sjellin dhimbje..


Titulli: Qfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Agim ne Prill 28, 2010, 08:09:48 MD
Dashuria tė hedhė nė lum
E tė thot s'tė hodha unė...


Titulli: Qfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Agim ne Prill 28, 2010, 08:10:10 MD
Dashuria ėshtė si njė pik loti
Qė tė rrjedh nga syri kur nuk je i Zoti.
Titulli: Qfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Zemra ne Prill 30, 2010, 11:54:58 PD

Dashuria s’ėshtė vendim... ėshtė njė ndjenjė, sikur tė mundnim tė vendosim kė tė duam do ishte shumė mė thjeshtė por shumė mė pak magjike...


Titulli: Qfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Fjolla ne Maj 06, 2010, 06:39:52 PD
Dashuria nuk eshte uje qe tretet mbi dhe, por ajo eshte nje zjarr qe te djeg kudo qe je...


Titulli: Ēfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Fjolla ne Maj 19, 2010, 01:03:21 MD
Nje fjale na liron nga te gjitha peshat dhe dhimbjet e jetes, ajo fjale eshte DASHURITitulli: Qfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Agim ne Maj 23, 2010, 08:14:30 PD
Per ne njerzit e lundrimeve,dashuria eshte nje lloj oqeani i pafund.Vetem njerzit qe hyjne ne thellesi te ketij oqeani zbulojne bukurite dhe misteret qe fshihen aty.


Titulli: Qfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Flutra ne Maj 23, 2010, 08:45:21 PD
Dashuria s’ėshtė vendim. Ėshtė njė ndjenjė. Sikur tė mundnim tė vendosim kė tė duam do ishtė shumė mė thjeshtė por shumė mė pak magjike.


Titulli: Qfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Besa ne Maj 23, 2010, 03:38:30 MD
Dashuria eshte dicka qe nuk mund te pershkruhet, eshte ajo qe truri dhe zemra jone thone te njejten gje, ajo ne te cilen ndjejme nevoje per dike kur nuk esht prane nesh, na lumturon, na gezon dhe na shtone jeten. kur dashuron dhe njekohesisht edhe te dashurojne ateher gjithcka eshte perfekte, nuk te intereson asgje tjeter pervec atyre dy syve qe te shikojne vetem ty, asaj zemre qe te dashuron vetem ty. Dashuria nuk mund te krahasohet me asgje, nese e ke ate atehere ke gjithcka, por nese nuk e ke ateher nje gjysem pjese e jotja nuk egziston, ndjen dhimbje dhe vuajtje.


Titulli: Qfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Besa ne Maj 26, 2010, 06:35:55 MD
Dashuria ėshtė e pak kuptimte kur nuk di se ēka deshiron, ėshtė e ardhmja qe mendon se ėshtė e lumtur por ėshtė c'do momente surpriza te reja qe ka jeta.


Titulli: Qfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Flutra ne Maj 27, 2010, 09:10:59 MD
DASHURIA ėshtė:

Me e rėndė se toka
Me e lehtė se hija
E vjetėr sa lindja
Pafund sa gjithėsia
E ėmbėl sa fjala
E hidhur sa pikėllimi
E ngrohėt sa falja
E fortė sa qėndrimi
Rrėnon edhe atje
Ku fare ska ndėrtuar
E fryte ne ate vend
Ku rrėnjė ska lėshuar
E ndritė errėsiren
Errėson ndricimin
I pasuron ėndrrat
Dhe ndalon ėndrrimin
Ujitet dhe jeton
Edhe ne shkretėtirė
Pėrballon acarin
Dhe nuk ka te ngrirė
Rrallė kthehet aty
Qė njehere del
ėshtė fuqi e fortė
Kur pushton s`pari herė
Pastron ēdo plagė
Dhe njė ofshamė liron
Sa do t`jetė e dhimbshme
Plagen e shėron
Vajin e kthen ne kėngė
Ngushllimin nė urim
Ndryshk unazat ne gisht
Kur nuk ka bashkim
Kur ndizet t`paren herė
Flaka e saj pėrjetohet
Vetem prushi nėse mbetet
ėshtė e para dhe nuk harrohet
Syri nuk e shef
Veshi nuk e degjon
Zemra ėshtė foleja
Qe ne te banon
.


Titulli: Qfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Flutra ne Maj 27, 2010, 09:12:19 MD
Dashuria ėshtė njė force e eger. Kur provojme ta kontrollojme, na shkaterron. Kur provojme ta burgosim, na ben skllever. Kur provojme ta kuptojme, na le te hutuar dhe te paqarte.


Titulli: Qfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Besa ne Maj 29, 2010, 07:46:52 MD
Dashurija eshte qelsi i jeteses luksoze pa dashuri njeriu eshte si peshku pa uj, dashurija eshte pasurija ma e vlefshme dhe ma e cmueshme ne ket planet.


Titulli: Qfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Zemra ne Qershor 07, 2010, 02:58:31 MD

Dashuria ėshtė njė fjalė, njė buzėqeshje, ndoshta njė ėnderr nga e cila ke frikė tė zgjohesh, njė gėzim, njė dhimbje dhe qėndron gjithmonė nė thellėsine e zemrės tėnde...


Titulli: Qfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Besa ne Qershor 09, 2010, 04:02:11 MD
Dashuria ėshtė ndjenj e cila lind zhvillohet dhe nuk vdes kurr.


Titulli: Qfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Besa ne Qershor 30, 2010, 09:58:52 PD
Dashuria eshte nje dhunti per njeriun, por shpesh kur dhuntive nuk ua dijme te miren, deshperohemi. Mos te lejojme qe dashurise mos tia dijme urtesine...


Titulli: Qfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Besa ne Korrik 07, 2010, 09:09:42 MD
Dashuria eshte e thell ne zemer te njeriut, si thellsia qe eshte ne dete, se per te njerziz japin dhe jeten. Dashuria e vertet, eshte gjeja me e madhe, ne kete bote, dhe nuk shuhet dote, eshte me e ngroht, se rrezet e diellit, shkelqen me shume, se sa yjet e qiellit.
   


Titulli: Qfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Besa ne Korrik 15, 2010, 01:53:35 PD
Dashuria eshte si dielli, mund te mos duhet c'do dite, por ate dite qe se ke, ke nevoje te mendosh se te duhet.


Titulli: Qfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Besa ne Korrik 22, 2010, 09:35:15 MD
Dashuria eshte nje shqetesim i embel dhe perpelites ne stomak.


Titulli: Qfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Zemra ne Gusht 28, 2010, 09:58:37 PD

Dashuria ėshtė ndjenja qė tė buzėqeshė dhe nė zemėr tė jep shpresė, por ėshtė edhe ajo qė tė lėndon dhe kthehet e pėrsėri plagėt t'i shėron...


Titulli: Qfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Fjolla ne Shtator 02, 2010, 08:47:03 PD


Nje liber ne nje fjale

Nje oqean ne nje pike loti

Shtate pale qiej ne nje shikim

furtune ne nje qetsim

Rrufe ne nje prekje

Nje mije vjet ne nje qast

Kjo eshte dashuri
qė zemren ta k'naq..

 
 
 
 


Titulli: Qfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Zemra ne Shtator 02, 2010, 09:40:01 PD

Dashuria ėshtė ajo ku shpresojme tė gjejm vetvetėn, shpirtin e se vėrtetes...


Titulli: Qfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Besa ne Shtator 04, 2010, 12:13:14 PD
Dashuria eshte magji, breng e thelle edhe mall, si nje prush te djeg ne gji eshte ndjenja me e rralle. Eshte enderr edhe shprese pas te vjen ne cdo hap eshte si dielli ne mengjes qe erresiren ndjek me vrap. Eshte enigma me e madhe sa e thjeshte aq e veshtire si burimi lart ne male si nje pus ne shkretetire.


Titulli: Qfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Zemra ne Shtator 04, 2010, 10:41:49 PD

Dashuria ėshtė ndjenja qė i jep kuptim jetės.
Na dhuron emocione, tė bukura dhe tė hidhura, na bėn tė veqant, na jep mė shumė besim nė vetvete, na bėn tė guxojmė...
Dashuria ėshtė jeta, ėshtė lumturia qė i jep zemrės, ėshtė atmosfera ku ajo merr frymė si tė dojė..


Titulli: Qfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Deēani ne Shtator 05, 2010, 09:24:54 PD
Nga tė gjitha pasionet Dashuria ėshtė mė e rrezikshmja.
Nė tė njejtėn kohė godet ; koken , trupin dhe zemrėn.
Kjo ėshtė Dashuria.


Titulli: Qfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Zemra ne Shtator 06, 2010, 02:05:04 MD

Dashuria ėshtė e durueshme dhe e sjellshme, dashuria nuk ėshtė xheloze as mendjemadhe, as krenare, as egoiste, as zemėrake; dashuria nuk llogarit gabimet.
Dashuria nuk heq dorė kurr besimi, shpresa, dashuria ėshtė e pėrjetshme…
Eshte besimi, shpresa dhe dashuria; por nga kėto tė trija, mė e madherishme ėshtė dashuria....


Titulli: Qfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Mergimtarja ne Shtator 13, 2010, 11:18:38 PD
ah dashurija qka ish kuku ne fillim shiqer po nbarim te hyp ne kerr e te qon ne ferr veq kur te shohim vetenb te kacavjerrt ne gjenet a ne gjehnem.


Titulli: Qfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Zemra ne Tetor 15, 2010, 11:40:10 PD

Dashuria ėshtė pėrmbajtja e vetme e gjėrave nė kėtė kohė tė pakuptimtė...


Titulli: Qfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Zemra ne Tetor 29, 2010, 09:20:02 PD

Dashuria ėshtė si njė trėndafil i egėr, e bukur dhe e qetė, por e gatshme tė nxjerrė gjak nė mbrojtje tė saj..... ♥


Titulli: Qfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Agim ne Nėntor 06, 2010, 05:12:47 MD
Dashuria eshte gjeja me e bukur qe ekziston sot per njeriun.Asnje gje nuk e ben te lumtur njeriun me shume se dashuria..


Titulli: Qfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Agim ne Nėntor 06, 2010, 05:21:59 MD
Dashuria eshte frymezim per ti bere endrrat realitet.Cdo e veper e kryer mban firmen dashuri.


Titulli: Qfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Besa ne Nėntor 14, 2010, 03:34:54 MD
Dashuria eshte gjithnje e duruar dhe e mire. Ajo nuk eshte kurre xheloze. Dashuria nuk eshte kurre krenare, as mendjemadhe. Nuk eshte kurre e eger apo egoiste. Ajo nuk fyen dhe nuk mban meri. Dashuria nuk gjen kenaqesi tek mekatet e te tjerve por prehet tek e verteta. Ajo eshte gjithmone e gatshme te fale, te besoje, te shpresoje dhe te zgjase pavaresisht sec ndodh.


Titulli: Qfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Zemra ne Dhjetor 10, 2010, 10:59:50 PD

Dashuria ėshtė Gėzim, ėshtė Lumturi, ėshtė Nostalgji, ėshtė xhelozi
por ėshtė edhe vuajtje...


Titulli: Qfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Deēani ne Dhjetor 11, 2010, 11:34:50 PD
Dashuria ėshtė gjėja mė e ėmbėl qė mund tė ekzistoj. Jo si ėmbėlsirat qė i shijojm nga ato mė tė ėmblat(baklava, etj.) por nga ndjenja qė ushqehet i tėrė trupi nė momente tė caktuara(kur ajo ėshtė prezente tek ne).

(Prandaj ai qė mund ta fitoj kėtė ėmbėlsi(dashuri) le tė sakrifikoj gjithėēka qė ta ruaj atė mbrenda vetės dhe ta mbajė nė shpirt).


Titulli: Qfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Besa ne Dhjetor 11, 2010, 01:05:35 MD
Ndjenja me cmendur qe perjeton nje qenie njerezore! Jemi vetvetja, deshira dhe enderra! Jemi njeriu qe pushton boten vetem me nje shikim! Pasi ai shikim eshte i thelle, plot jete, plot shprese! Ah, dashuria! Dhimbja me e emble e me e bukur ne jete.


Titulli: Qfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Besa ne Dhjetor 21, 2010, 05:11:55 MD
Dashuria as nuk hahet e as nuk pihet, edhe as nuk planifikohet, nje gje eshte interesant tek dashuria se vjen pa thirr, edhe nuk pyet per asgje, as fuka*an e as te pasurin as te lumturin e as te lenduarin.


Titulli: Qfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Fllanza ne Dhjetor 21, 2010, 06:28:35 MD
Dashuria tė hedhė nė lum E tė thot s'tė hodha unė...Titulli: Qfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Agim ne Dhjetor 30, 2010, 08:43:38 MD
Dashuria munde te shkruhet ne libra te cmuar,
munde edhe te behet nje filme shume i shikuar,
per te shkruhet edhe kenge...zgjidhet si kenga e preferuar,
dashuria eshte hyjnore...me parajsen duhet vleresuar....
nuk ka shpirte ne kete bote-qe tek nje shpirte tjeter nuk eshte dashuruar...


Titulli: Qfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Deēani ne Janar 02, 2011, 10:08:07 PD
(Agim! Personalisht mė ke emocionuar me kėtė mendimin tuaj pėr dashurinė)

Nė jetė njeriu takon gjithēka qė zemrėn e tij e gėzon (e ndonjėhere)edhe e hidhėron. Dhe nė tė gjitha kėto ngjarje lind nga njė dashuri. Apo e shton dashurin nė atė qė ndien gėzim nė atė moment.Pra dashuria ėshtė vetė jeta e jonė!


Titulli: Qfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Agim ne Janar 03, 2011, 06:35:13 MD
E bukur si njė diamant, e fort si njė shkemb. E fuqishme si njė vullkan ėshtė me e madhe se njė oqean. E tille ėshtė dashuria jone, e keshtu do mbesi pergjithmonen!Titulli: Qfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Zemra ne Janar 06, 2011, 10:16:27 PD

Dashuria ėshtė gjithnjė e duruar dhe e mirė.
Dashuria nuk ėshtė kurrė krenare, mendjemadhe ajo nuk ėshtė kurrė e egėr apo egoiste. Ajo nuk fyen dhe nuk mban mėri.
Dashuria nuk gjen kėnaqesi nė mekatet e tė tjerėve por prehet tek e vėrteta. Ajo ėshtė gjithmonė e gatshme tė falė, tė besojė, tė shpresojė dhe tė zgjasė pavarsisht seq ndodhė...
 


Titulli: Qfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Deēani ne Janar 06, 2011, 11:32:54 PD
Edhe Shkrimtarėt e mėdhenjė botėror, edhe poetėt e mėshenjė botėrorė, nuk kanė mundur tė i ikin dashurisė qė tė mos i kushtojnė njė poezi apo tregim pėr tė. Edhe Naim Frashėri Poeti ynė i madh ne njė poezi me titull "Dashuria" shkruan kėshtu:


Do tė shkrihem tė venitem
si kandili qė ska vaj
baltė e pluhur do tė bėhėm
tė mė shkelė kėmbė e saj...
...


eh po e ka ndejgė dashuria e asaj vashe ndoshta dhe i ka shtjellue kėtė poezi pėr tė!


Titulli: Qfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Fllanza ne Janar 09, 2011, 05:36:00 MD
Dashuria eshte njė ilaq qe shiron qdo  plage te jetes!"


Titulli: Qfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Zemra ne Janar 24, 2011, 10:31:31 PD

Dashuria eshte lule shume e brishte(delikate).
Ajo duhet te mbrohet, te kultivohet, te ujitet- vetem atehere do te behet e fushqishme...
 


Titulli: Qfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Zemra ne Shkurt 08, 2011, 10:40:33 PD

Dashurija ėshtė diqka abstrakte qė nuk e shofim por e ndjejm, mos ta shkelim sepse ajo gjindet edhe nė rrugė dhe na sherben pėr gjatė gjithė jetės tonė...


Titulli: Qfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Fjolla ne Shkurt 25, 2011, 12:02:52 MD
Tė gjithė ata qė dashurojnė janė tė gatshėm tė dyshojnė.
Vdis por mos jep puthje pa dashuri.


Titulli: Qfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Fjolla ne Shkurt 25, 2011, 12:03:44 MD
Dashuria ėshtė i vetmi pasion qė paguhet me njė monedhė tė cilen e bėn vetė.
Puthja ėshtė himni i dashuris.


Titulli: Qfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Fjolla ne Shkurt 25, 2011, 12:05:05 MD
 
Nė zemrėn qė dashuron vėrtet, ose xhelozia vret dashurinė, ose dashuria vret xhelozin.


Titulli: Qfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Fjolla ne Shkurt 25, 2011, 12:06:12 MD
 
Pėr dashurinė xhelozia ėshtė shoqja mė e ngushtė. por edhe armikja mė e madhe.
Shpirit ka thesare qė i zbulon vetėm dashuria.


Titulli: Qfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Fjolla ne Shkurt 25, 2011, 12:06:53 MD
Tė dashurosh ėshtė cmenduri, tė luash me ndjenja ėshtė krim.
Edhe nė kasollėn mė tė vogėl ka vend pėr dy tė dashuruar.


Titulli: Qfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Fjolla ne Shkurt 25, 2011, 12:07:47 MD
Zemėrimi i dy tė dashuruarve ėshtė si shiu i pranverės.
Dhembja tė bėn tė qashė, dashuria tė flasėsh.


Titulli: Qfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Fjolla ne Shkurt 25, 2011, 12:09:02 MD
 
Xhelozia lind gjithmonė bashkė me dashurinė, por nuk vdes gjithmonė bashkė me tė.
Pėrbetimet e dashurisė nuk arrijnė nė veshėt e hyjnive.Titulli: Qfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Fjolla ne Mars 31, 2011, 07:57:15 PD
Dashuria e vertete eshte shpirti yt qe njeh simetriken e tij ne nje tjeter ..Titulli: Qfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Fjolla ne Mars 31, 2011, 07:58:23 PD
Sado e rralle qe eshte dashuria e vertete aq me e rralle eshte nje miqesi e vertete.


Titulli: Qfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Fjolla ne Mars 31, 2011, 07:59:16 PD
Miqėsia dhe dashuria janė dy lule nė njė rrėnjė. Vetėm se dashuria ka disa petale mė shumė


Titulli: Qfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Zemra ne Prill 13, 2011, 11:46:43 PD

Dashuria ėshtė ajo ndjenjė qė edhe kur dikush ta copėton zemren
ti vazhdon ta duash akoma me ato copėzat e vogla...


Titulli: Qfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Besa ne Qershor 20, 2011, 02:15:08 MD
Dashuria eshte ndjenja me e forte ajo qe te ben te kalosh qdo situat dhe je ne gjendie te besh gjithqka per personin qe don.


Titulli: Qfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Fjolla ne Qershor 20, 2011, 02:29:40 MD
Dhurata ma e qmuara e jetes ėsht dashuria ..


Titulli: Qfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Fjolla ne Qershor 23, 2011, 08:43:38 PD
Nje fjale na liron nga te gjitha peshat dhe dhimbjet e jetes, ajo fjale eshte DASHURI


Titulli: Qfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Fjolla ne Qershor 23, 2011, 08:47:29 PD
Eėmbėl si mjalti eshishme si qershijae ngroht si flladi veres kjo ėsht dashurija..


Titulli: Qfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Besa ne Qershor 23, 2011, 09:13:03 PD
Dashuria eshte ndjenj e thell ne zemer qe kurr nuk largohet nga zemra.


Titulli: Qfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Zemra ne Qershor 23, 2011, 01:01:22 MD

Dashuria ėshtė besim, ėshtė shpresė, ėshtė forcė,ėshtė njėra prej gjėrave mė hyjnore tė njerzimit, ėshtė  gjendja mė e ėmbėl qė ekziston...


Titulli: Qfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Deēani ne Qershor 23, 2011, 05:57:44 MD
Gjenezėn e fjalės dashuri nuk dinė askush ta zbėrthej. Por njė ėshtė e njohur se fjalėn dashuri ne e kuptojmė nė mėnyrėn mė tė denjė dhe tė ndershme  atėhere kur vėrtetė lidhja e jonė ėshtė e lidhur me diēka qė ne mund ta quajm dashuri. Dhe natyrisht se lidhemi pas kėsaj aq shumė sa vėshtirė ėshtė tė mendojmė jetėn pa te kur dashurohemi nė atė gjė (ēfarė do qoftė )...


Titulli: Qfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Besa ne Qershor 24, 2011, 11:10:33 PD
Dashuria eshte ajo qe me ben mua aq e lumtur sa kurre ne jeten time sjam ndjere.


Titulli: Qfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Besa ne Qershor 29, 2011, 10:20:11 PD
Dashuria eshte ajo qe na kthen ne femije dhe qe na plak para kohe.


Titulli: Qfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Besa ne Korrik 09, 2011, 02:10:19 MD
Dashuria eshte nje fjale, nje buzeqeshje, ndoshta nje enderr nga e cila kemi frike te zgjohemi, nje gezim, nje dhimbje dhe qendron gjithmone ne thellesine e zemres.


Titulli: Qfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Besa ne Korrik 09, 2011, 02:29:17 MD
Dashuria eshte ajo qe shkurton largesine, eshte malli qe shuan brengen, eshte endrra qe ben te jesh brenda dikujt.


Titulli: Qfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Besa ne Gusht 20, 2011, 03:02:28 MD
Dashuri eshte kur ke me miliona gjera per ti thene dikujt,por ne castin kur shikon ne syte e tu dhe ju mban afer vetes, asgje tjeter ne jete nuk eshte me rendesi se sa te qendrosh me ate person.


Titulli: Qfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Besa ne Gusht 20, 2011, 03:04:40 MD
Dashuria rritet, zvoglohet, ajo s'paguhet por dhurohet.


Titulli: Qfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Besa ne Gusht 20, 2011, 03:05:26 MD
Dashuria e vertete nuk ka nje fund te gezuar, sepse ska kurre fund.


Titulli: Qfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Besa ne Gusht 20, 2011, 03:05:51 MD
Te dashurosh dike eshte te shohesh nje mrekulli te padukshme tek te tjeret.


Titulli: Qfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Agim ne Gusht 20, 2011, 07:45:15 MD
Dashuria eshte frymezim per ti bere endrrat realitet.Cdo e veper e kryer mban firmen dashuri medikament i shpirtit.


Titulli: Qfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Fjolla ne Shtator 21, 2011, 07:20:19 PD
Dashuria eshte nje Keshtjelle me mure te larta se qdo kujt i konvonon ..


Titulli: Qfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Zemra ne Shtator 21, 2011, 12:31:59 MD

Dashuria eshte diqka e hidhur dhe e embel ne te njejten kohe, diqka qe mund te te shkateroje ose te jap lumturi, dhe ndonjehere dashuria eshte vetem nje enderr, qe ndoshta nuk mund te realizohet... 


Titulli: Qfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Besa ne Shtator 21, 2011, 01:40:37 MD
Dashuria eshte nje motiv i shpreses, ne te kundert do te ishte nje jete boshe. Dashuria ka forcen te na bashkoje pa i mohuar tjetrit dinjitetin e tij, unin e tij. Vetem dashuria nuk ushtron nje ndjenje xhelozie, as tek njerezit, as te kombet. Vetem dashuria eshte e afte te mos e ndaje njerezimin as nga ideologjia, as nga raca. Vetem dashuria mund te na jape energjite e pashtershme, te nevojshme per te zhdukur urine dhe deshperimin.


Titulli: Qfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Fjolla ne Nėntor 11, 2011, 11:53:17 PD

Mos harro dashuria eshte e embel "shijoje"
 eshte e ndieshme "ledhatoje"
 eshte e pa qart "kuptoje"
 eshte revist"lexoje"
 eshte liber "botoje"
 eshte semundje "sheroje"
 eshte luft"fitoje"
 eshte e eger"zbute"
 eshte kokfort"lute"
 eshte e humbur"gjeje"
 eshte e vdekur"ktheje"
 te iken"ndiqe"
 eshte e but "preke"
 eshte urdher"zbatoje"
 eshte ligj"rrespektoje"
 ESHTE PRON E JOTJA
 RUAJE DUAJE DHE GJITHMON MBROJE!!!


Titulli: Qfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Fjolla ne Janar 17, 2012, 11:54:21 PD
Dashuria eshte si paqja ne jete por eshte dhe si nje lufte, qe nuk e di ē'te pret eshte si fushe me lule por dhe si shkretetire, eshte e embel mjalte por dhe zeher me kripe eshte si zogu qe gjithkund fluturon por eshte dhe si blete qe veē ne nje lule shkon ...


Titulli: Qfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Deēani ne Janar 17, 2012, 12:22:46 MD
Dashurija ėshtė vetė zjarri qė edhe kur mendon se ėshtė shuar , tė djegė mė shumė se sa ajo dallga e flakės sė madhe kur era e valvitė herė nė njė anė herė nė anėn tjetėr.


Titulli: Qfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Teuta ne Shkurt 10, 2012, 10:02:25 MD
dashuria munde te shkruhet ne libra te cmuar,
 munde edhe te behet nje filme shume i shikuar,
 per te shkruhet edhe kenge...zgjidhet si kenga e preferuar,
 dashuria eshte hyjnore...me parajsen duhet vleresuar....
 nuk ka shpirte ne kete bote-qe tek nje shpirte tjeter nuk eshte dashuruar


Titulli: Qfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Zemra ne Mars 06, 2012, 02:52:05 MD

Dashuria ėshtė luftė ku tė gjithė janė tė fundosur, askush nuk ėshtė i vrarė
por tė gjithė janė tė plagosur...


Titulli: Qfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Zemra ne Maj 03, 2012, 11:45:25 PD

Dashuria ėshtė tė japėsh gjithqka nga vetja pa kėrkuar asgjė.
Tė dashurosh ėshtė tė mos thuash kurrė mė detyrohesh...


Titulli: Qfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Fjolla ne Maj 11, 2012, 06:14:28 PD
Mund tė them se dashuria ėshtė edhe si alkoli . E provon njėherė , tė merren mendtė , tė trullos ,e dėshiron pėrsėri e pėrsėri .Tė bėn tė ndihesh keq , aq shumė keq , sa thua qė nuk e dėshiron mė .
 Por , mė pas qė me gotėn e parė do tė rrėshkasėsh .Dhe nuk do tė thuash dot jo .
 


Titulli: Qfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Fjolla ne Maj 11, 2012, 06:22:36 PD
Dashuria mė e mirė ėshtė ajo lloj qė zgjon shpirtin dhe na bėn tė arrijme mė shumė, zgjon njė zjarr nė zemer dhe sjell paqe nė mendje...
 (Nicholas Sparks)


Titulli: Qfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Zemra ne Qershor 04, 2012, 07:17:41 MD

Dashuria s'eshte loder qe te luash, s'eshte leter qe te shkruash, por eshte  nje zemer qe te ben te vuash dhe gjithe jeten ta duash...


Titulli: Qfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Zemra ne Shtator 19, 2012, 01:20:24 MD

Dashuria eėshtė qė tė dashurohesh me dikė qė vuan bashkė me ty, qė qesh me ty, qė tė than lotėt, qė tė pėrqafon kur ėshtė e nevojshme dhe qė tė jep forca mbas njė humbjeje..


Titulli: Qfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Besa ne Dhjetor 04, 2012, 12:55:17 MD

Te ndjesh rrahje te shpeshta zemre, te marresh fryme jo rregullisht, te kesh duart e lagura nga emocioni, te kesh pershtypjen qe bota eshte nen kembet e tua dhe te jetosh ne nje vend perrallor, te te duket sikur po ecen mbi re!
Te japesh cdo gje pa kusht, pa pritur asgje ne kthim!
Thjesht sepse dashuria eshte e forte, e madhe, po edhe delikate. Nje zhgenjim sado i vogel mund te na thyeje te gjitha iluzionet dhe vizionin idealist te dashurise.
Kur dashurojme jemi te verber, delikate, te dobet, te trishtuar, te lumtur, disa here "budallenj", mendojme shume ose smendojme fare.
Per mua dashuria eshte me shume se nje ndjenje. Eshte nje gjendje shpirti, nje nevoje e domosdoshme jete.
Dashuria e verber eshte me e rrezikshmja e cila na ben qe te jemi "te pakontrollueshem"


Titulli: Qfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Teuta ne Gusht 28, 2013, 08:19:19 MD
Dėgjoje gjithmon zemrėn tėnde sepse nuk do tė arrish kurr ta bėsh qė tė pushoj, e sado qė ti tė shtiresh sikur nuk e dėgjon, ajo do tė jetė gjithmon nėgjoksin tėnd, e do vazhdoj tė tė pėrsėris atė qė mendon pėr jetėn dhe pėr botėn. Nėse ti do tė dish ta dėgjosh si duhet zemrėn tėnde, ajo nuk do tė tradhėtoj asnjėherė sepse do njohėsh gjithmon ėndrrat dhe dėshirat e tua dhe do tė dish ti pėrballosh. Askush nuk do arrij ti shmanget zemrės sė vet, kėshtu qė ėshtė mirė tė dėgjoje atė qė ajo thot, qė tė mos rrėzohet nga njė gjuajtje qė mė pak e pret.!!
Nje zhgenjim sado i vogel mund te na thyeje te gjitha iluzionet dhe vizionin idealist te dashurise.


Titulli: Ēfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Stina ne Shtator 05, 2013, 05:19:36 MD
Dashuria nuk eshte uje qe tretet mbi dhe, por ajo eshte nje zjarr qe te djeg kudo qe je..


Titulli: Ēfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Stina ne Shtator 05, 2013, 05:43:00 MD
DASHURIA ESHTE SYRI I NJE TE VERBRI DHE DEGJIMI I NJE TE SHURDHERITitulli: Ēfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Deēani ne Shtator 27, 2013, 05:22:18 MD
Dashuria ėshtė zjarri i zemrės...


Titulli: Ēfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Stina ne Shtator 27, 2013, 07:16:20 MD
dashuria eshteeee........dashuri


Titulli: Ēfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Deēani ne Tetor 12, 2013, 09:43:02 PD
Dashuria ėshtė mjeti me tė cilin na mundėsohet te jetojm, tė ėndrrojmė, tė pėrjetojmė nė tė gjitha mėnyrat e mundshme. Sekreti i saj kur gufon e del nga zemra, edhe  lumi mund te del nga shtrati i tij ...


Titulli: Ēfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Besa ne Nėntor 09, 2013, 12:38:46 MD
Dashuria eshte pjes perberse e jetes, pa te cilen eshte veshtire te jetohet. Dashuria eshte nje e mire, po ne qoft se e perdorim ashtu siq eshte pa manipulime pa interesa te veqanta. Per te folur lidhur me dashurin na duhet kohe e gjate, na duhet te flasim edhe per degzimet e saja, po per te mos u thellua me shume ketu do jap mendimin time: Te dashurosh pa interes eshte dashuri e perjetshme, po dashurove me nje qellim kjo eshte jeteshkurter. Nder gjerat qe dua te cek te cilat nuk duhen te mirren ne dashuri jane: dashuria me interes matrijal, te dashurosh se ndjen dhembje per ate njeri dhe se duhet ta dashurosh. Njerzit kane mendime te ndryshme me kete qe une ceka ndoshta do kishit shtuar dicka po mua ma merr mendja qe keto jane tri gjerat me kryesoret qe nuk duhet ti perdorim ne dashuri. Por mos te harrojm se dashuria nuk blihet po fitohet.


Titulli: Ēfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Deēani ne Nėntor 12, 2013, 10:16:30 PD
Dashuria ėshtė vetė zjarri i trupit qė mban ēdo njeri...


Titulli: Ēfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Besa ne Tetor 22, 2014, 11:01:27 MD
Dashuria ah kjo fjale e bekuar e kur te trojket ne zemer nuk te kerkon leje por thjesht merr vendin e saj, ste pyet se cfar moshe ke por mund ne cdo moment, ste sheh si je ne ne gjendjen shpirterore e lumtur apo e trishtuar te veshtron me indiferenc e kerkon te hyj per te dhuruar caste magjike e te trishtume, se eshte si dy pole te magnetit te kundert por ne te njejyten kohe terhiqen nga njeri tjetri si lumturia e trishtimi.


Titulli: Ēfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Besa ne Dhjetor 16, 2014, 09:02:34 MD
Dashuria nuk ėshtė tė shikohesh ose tė takohesh ē'do ditė. Dashuria ėshtė tė kthehesh edhe mbas njė kohe tė gjatė, dhe tė shikosh qė asgjė nuk ka ndryshuar.


Titulli: Ēfar ėshtė Dashuria?
Postuar nga: Besa ne Shkurt 14, 2015, 03:26:53 MD
Dashuria eshte ndjenja me fisnike qe zoti e krijoi ne zemrat tona. Te dashurosh me gjithe zemer do te thosh te arrijsh ne piedistalin me te larte te ekzistimit tend si qenie njerezore. E dij se shumica e keni provuar dashurine dhe keni ndjere zemren te rrah vrullshem, keni ndjere ngrohtesi ne ter qenien tuaj. Ne ato momente behet njeriu me i bute, e kaplon nje deshire e pa permbajtur tja beje me dije gjithkujt ndjenjen e amshueshme qe ka ne trupin e vet.